Betonowa podłoga – poznaj jej zalety

Opinii 0

Choć kojarzy się z fabrycznymi halami, podłoga betonowa to rozwiązanie, które równie dobrze sprawdzi się w domowym wnętrzu. Posadzka z betonu jest trwała, nie chłonie wody, nie ma spoin, więc łatwo utrzymać ją w czystości i optycznie powiększa przestrzeń. I wbrew pozorom wcale nie musi być surowa i szara – odpowiednie wykończenie betonu nada mu różnorakie faktury i kolory.

Podłoga betonowa w mieszkaniu: do jakich pomieszczeń?

pomieszczenie z betonową podłogąMarzy Ci się podłoga betonowa w mieszkaniu? To dobre rozwiązanie do małych wnętrz albo otwartych przestrzeni – bezspoinowy beton tworzy jednolitą powierzchnię, która optycznie powiększa wnętrze.

 

Tego rodzaju posadzka jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się nie tylko w pokoju, ale też w kuchni czy w łazience (nawet pod prysznicem). Odpowiednia impregnacja chroni bowiem materiał przed wnikaniem wody. W salonie czy sypialni warto zainstalować pod betonem ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne. Bez niego posadzka będzie zimna w dotyku.

 

 

Beton polerowany czy zacierany – jaki wybrać do wnętrz?

wnętrze nowoczesnego mieszkaniaPodłogi betonowe dzielimy na:

 

 • bezspoinowe, które są wylewane na miejscu,
 • układane z gotowych prefabrykatów (płyt).

 

Zaletą tych drugich jest możliwość zakupu płyt o standardowych wymiarach lub wykonania ich na indywidualne zamówienie. Przewagą bardziej trwałych posadzek wylewanych jest to, że dają więcej możliwości wykończenia powierzchni. Do wyboru jest beton polerowany lub zacierany

 

 • Beton polerowany

 

Posadzka wykonana z betonu polerowanego przepięknie się błyszczy. Jest elegancka i daje efekt tafli szkła.

 

Polerowanie polega na szlifowaniu szlifierką ze ściernicami diamentowymi i wybłyszczaniu. Beton uprzednio jest barwiony za pomocą barwników i/lub odpowiedniego doboru kruszywa, na przykład bazaltu (jego dodatek pozwala osiągnąć kolor antracytowy) czy marmuru (aby osiągnąć odcień zbliżony do bieli). Dzięki gładkiej powierzchni, taką posadzkę łatwiej utrzymać w czystości.

 

Chociaż beton polerowany znajduje przede wszystkim zastosowanie w obiektach handlowych czy hotelach, sprawdzi się także w pomieszczeniach mieszkalnych, np. kuchni, przedpokoju czy łazience. To dobry wybór właściwie do każdego wnętrza, któremu chcemy nadać bardziej elegancki charakter. 

 

 • Beton zacierany

 

Beton zacierany ma powierzchnię wyrównaną specjalnymi zacieraczkami ręcznymi lub mechanicznymi.

 

Beton zaciera się tuż po jego wylaniu. Wcześniej można go ozdobić, posypując utwardzaczem barwiącym, na przykład w kolorze platynowym, szarym, grafitowym lub tytanowym. Taka posypka nie tylko zmienia kolor, ale też utwardza beton.

 

Po zatarciu podłoga betonowa jest matowo-satynowa. Można ją później zaimpregnować lub pokryć środkiem, który nada jej połysk. Tego rodzaju podłoga betonowa w mieszkaniu sprawdzi się m.in. w salonie, kuchni, łazience czy przedpokoju. Będzie doskonale współgrać z wnętrzami utrzymanymi w surowym, industrialnym stylu.

 

 

Grubość wylewki betonowej

grubość wylewki betonowejAby podłoga spełniała swoją rolę, trzeba pamiętać o zachowaniu jej optymalnych parametrów. Znaczenie ma grubość wylewki betonowej – minimum to 8 mm, ale wykonuje się też podłogi grube na 15 mm, a nawet na 30 mm.

 

Najgrubsze betonowe okładziny nie są jednak konieczne we wnętrzach prywatnych. Tak gruba powierzchnia obniżyłaby wysokość pomieszczeń, a przy okazji byłaby sporym obciążeniem dla stropu. Tak jak w przypadku innych wylewanych podłóg, grubość wylewki betonowej można dostosować do innych powierzchni – na przykład kafelków w kuchni, by stworzyć płaszczyznę bez progów.

 

Wykonanie podłogi betonowej w mieszkaniu najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która dobierze odpowiednią grubość materiału.

 

 

Malowanie betonu i inne sposoby na wykańczanie

wnętrze domu w stylu holenderskimBeton to bardzo plastyczny materiał, który stwarza szerokie możliwości wykończenia. Jedną z opcji jest odciśnięcie wzoru, co pozwoli nadać podłodze określoną fakturę, np. wzór desek czy koronkowej chusty. Można wylać jednolitą warstwę betonu albo podzielić ją stalowymi listwami.

 

Na podłogę betonową można położyć też żywicę – będzie nie tylko dodatkową ochroną przed wilgocią, ale stworzy jednocześnie antystatyczną powłokę. W przeźroczystej masie da się również zatopić kolorowy brokat, opiłki metalu, drobne przedmioty (np. monety) albo przykryć nią grafikę lub zdjęcie.

 

Popularnym sposobem na ożywienie posadzki w industrialnym stylu jest malowanie betonu. Podłogę betonową w mieszkaniu można pokryć farbami winylowymi, akrylowymi lub epoksydowymi czy poliuretanowymi.

 

Warto przy tym pamiętać, że jednoskładnikowe farby rozpuszczalnikowe winylowe i akrylowe są łatwe w użyciu oraz przy renowacji powłok, ale mają dłuższą żywotność i zdecydowanie niższą odporność na ścieranie niż farby epoksydowe i poliuretanowe. Tego rodzaju farby dostępne są w wielu, nawet bardzo intensywnych kolorach. Dzięki temu malowanie betonu pozwala dopasować posadzkę do pozostałej aranżacji wnętrza.

 

Betonową podłogę można też dekorować, wytłaczając i malując wzory barwnikami do przeznaczonymi do tego surowca.

 

 

Podłoga betonowa w mieszkaniu – poznaj zalety i wady

betonowa podłoga w sypialniPodłoga betonowa w mieszkaniu to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Aby jednak przekonać się co do słuszności jej zastosowania, warto przeanalizować najważniejsze zalety i wady.

 

Zalety podłogi betonowej

 

 • Gdy się znudzi, łatwo przykryć ją inną okładziną – np. parkietem czy panelami.
 • Beton jest trwały, nie odkształca się, nie straszne mu kocie czy psie pazury, dobrze znosi intensywne dziecięce zabawy.
 • Beton pokryty żywicą jest plamoodporny.
 • Taka podłoga jest ekologiczna – powstaje z naturalnych materiałów, a do jej montażu nie są potrzebne żadne substancje chemiczne. 
 • Jest łatwa do utrzymania w czystości – tworzy jednolitą powierzchnię, więc brud nie gromadzi się w spoinach, do czyszczenia wystarczy woda z lekkim detergentem, a raz zabezpieczona, nie wymaga impregnowania.

 

Wady podłogi betonowej

 

Choć podłoga betonowa w mieszkaniu ma liczne zalety, nie jest pozbawiona wad.

 

 • Beton ma stosunkowo niewielką wytrzymałość na rozciąganie Może to spowodować pęknięcia i rysy.

 

Jest to zjawisko, którego trudno uniknąć. Kilka pęknięć i rys nie zawsze świadczy o błędnym wykonaniu powłoki. Jeśli wyeliminujemy zły dobór mieszanki betonowej, niedozbrojenie betonu, brak dylatacji obwodowych lub niewłaściwy ich rozkład, to przyczyny mogą być bardzo różne - od osiadania podłoża po rozpoczęcie użytkowania posadzki przed osiągnięciem przez podłogę betonową odpowiedniej wytrzymałości.

 

Ważne jest, żeby użyć betonu przynajmniej klasy B20, z dodatkiem preparatów zapobiegających skurczowi lub z zatopioną siatką przeciwprężną. Na szczęście drobne uszkodzenia nie mają wpływu na użytkowanie posadzki. Usuwa się je, by przeciwdziałać dalszemu wykruszaniu podsadzki i ze względów estetycznych. Wystarczy wypełnić szpary żywicą w kolorze zbliżonym do koloru posadzki. Są jednak i tacy, którzy zostawiają pęknięcia traktując je, jako element industrialnego charakteru betonu.

 

 • Cena betonowej podłogi

 

Zależy ona od metrażu mieszkania: im mniejsze, tym większy koszt. Beton polerowany jest droższy od zacieranego. Ceny betonowych posadzek wahają się od ok. 200 do 400 zł za m2.

 

 • Wykonanie betonowej podłogi jest czasochłonne

 

Po wylaniu betonu, czeka się, aż materiał dobrze wyschnie. Dopiero po 28 dniach zaciera się wierzchnią warstwę (beton zacierany) i wybłyszcza (beton polerowany). Wcześniejsze użytkowanie posadzki może źle wpłynąć na jej trwałość i wygląd. Na koniec beton trzeba zaimpregnować za pomocą specjalnych preparatów.

 

 • Beton jest zimny w dotyku

 

Trzeba ułożyć pod nim ogrzewanie podłogowe, co zwiększa koszt takiego wykończenia posadzki. 

 

 • Powierzchnia betonu może się rysować

 

Będzie to wymagać konieczności naprawy lub renowacji. Dlatego trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Dodano: 27-02-2019