Zapach drewna, tekstura naturalnych tkanin i sielski widok za oknem. Styl rustykalny to synonim wygody i symbiozy z naturą. Wedle jego założeń można urządzić dom, który będzie niezwykle przytulny, ponadczasowy i funkcjonalny. Jak zaaranżować mieszkanie w stylu wiejskim? Czy takie rozwiązanie sprawdzi się również w mieście? Przeczytaj!
Czym charakteryzuje się styl wiejski?
Styl wiejski, zwany inaczej rustykalnym, to powrót do prostoty i rodzimej tradycji. Odwołuje się do sielskiego życia na wsi i przywołuje na myśl ciepło domowego ogniska. Dlatego wnętrze domu w stylu wiejskim jest pełne naturalnych materiałów. Królują tu lite drewno, surowa cegła, kamień i szkło.
W Polsce taki styl nawiązuje przede wszystkim do motywów ludowych z XIX i początku XX wieku – jest inspirowany wystrojem dawnych domostw i dworków. Popularne są zatem dodatki w starodawnym stylu: kołowrotki, lampy naftowe czy bujane fotele. Niebagatelne znaczenie mają również kolory: brąz, beż i biel.
Salon w stylu wiejskim – podstawowe założenia
Styl wiejski w salonie to powrót do przeszłości i naśladowanie estetyki sprzed setek lat. Dlatego jeśli chcesz urządzić swoje mieszkanie w duchu rustykalnym, postaw na oryginalne meble, wiekowe pamiątki i rękodzieło. Jak zatem urządzić salon w stylu rustykalnym, aby łączył w sobie funkcjonalność z zachwycającym wyglądem?
Planując wystrój wnętrza, weź pod uwagę naturalne materiały. Kamień i cegła będą się doskonale prezentować na ścianach, a jeśli chodzi o podłogę – w niezobowiązujący klimat retro idealnie wpiszą się drewniane deski i postarzane kafle.
Jednym z najistotniejszych elementów wystroju rustykalnego salonu jest dobór odpowiednich akcesoriów. Meble w stylu wiejskim powinny być drewniane i przede wszystkim solidne – stylizowane szafy, krzesła i stoły to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki z ręcznie rzeźbionymi ornamentami i fantazyjnymi wykończeniami. Są zarazem reprezentacyjne, jak i praktyczne. Na co zwrócić uwagę podczas doboru mebli?
-
Krzesła w stylu wiejskim – idealne będą tapicerowane siedzenia, drewniane taborety lub proste krzesła rattanowe.
-
Fotel w stylu wiejskim – musi być wygodny i funkcjonalny. Długie wieczory umili wiklinowy bujak, natomiast miękki fotel z podłokietnikami sprawdzi się podczas popołudniowego wypoczynku.
-
Kanapa w wiejskim stylu – w salonie pełni funkcję praktyczną i ozdobną, dlatego wybierz model, który będzie wygodny i wpasuje się w wystrój wnętrza.
-
Komoda w stylu rustykalnym – oryginalny mebel z naturalnego drewna może mieć wyszczerbienia, ślady po pile i falistości – im więcej niedoskonałości, tym lepiej.
-
Narożnik w stylu wiejskim – jeśli lubisz niestandardowe patenty, wybierz narożnik z kolekcji mebli paletowych. Równie dobrym rozwiązaniem będzie kanapa retro z kwiecistym obiciem.
Twój salon jest połączony z miejscem do gotowania? Dzięki sprytnym patentom możesz stworzyć praktyczną przestrzeń z aneksem kuchennym w stylu rustykalnym. Ludowy charakter pomieszczenia zapewni np. imitacja belki sufitowej, a klimat wiejskiej chaty oddadzą gliniane naczynia oraz kredens, stół i krzesła z litego drewna.
Wnętrze możesz też przyozdobić koronkowymi obrusami, kwietnikami oraz roślinami doniczkowymi, np. paprociami lub begoniami.
Tapeta do salonu w wiejskim stylu – jaką wybrać?
Wnętrza w stylu wiejskim nawiązują swoim wystrojem do życia zgodnego z rytmem natury. Róże, chabry i postarzane drewno to elementy, które idealnie wpasowują się w rustykalną estetykę. Jej kwintesencją są również kolory ziemi i odcienie pasteli, które kreują w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Dlatego tapeta w wiejskim stylu powinna odwoływać się przede wszystkim do motywów związanych z przyrodą.
Lubisz klasyczne rozwiązania? Wybierz tapetę z uniwersalnym wzorem kwiatowym. Twój zachwyt wzbudzają drewniane aranżacje? Sprawdź tapetę imitującą postarzane drewno.
Postaw na detale – drzwi wewnętrzne w stylu wiejskim
Aranżacja salonu w stylu rustykalnym opiera się w dużej mierze na drewnie. Widoczne sęki, przebarwienia na słojach i naturalne spękania na meblach oraz podłodze dodają wnętrzu piękna i swojskiego klimatu.
-
Przesuwne drzwi typu „barn door” to doskonały pomysł na dopełnienie wiejskiej aranżacji. Są zbudowane z litego drewna, najczęściej sosnowego. Wyglądem przypominają nieco drzwi stodoły, a połączone pionowo deski mogą się układać we wzory liter, np.: K, X lub Z. Do wyboru jest wiele kolorów, jednak najwięcej uroku mają te w naturalnym lub białym odcieniu.
-
Klasyczne drzwi również sprawdzą się w postarzanych wnętrzach. Ważne, aby sęki i słoje drewna były na nich dobrze wyeksponowane. Dostępne są również drzwi wykonane z tzw. sklejki rustykalnej. Charakteryzują się bogatym usłojeniem.
Dodatki do rustykalnego salonu
Przytulny salon w wiejskim stylu jest pełen romantycznych dodatków i przedmiotów „z duszą”. Królują w nim przede wszystkim ozdoby wykonane ze sznurka, gliny oraz wiekowe pamiątki. Jakie dekoracje rustykalne wybrać do domu?
Lampa i żyrandol w stylu wiejskim
Lampa w stylu wiejskim to oryginalna i funkcjonalna dekoracja. W dużym pokoju doskonale sprawdzi się wiszący żyrandol z imitacją świec lub wykonany z bambusa, drewniane kinkiety czy eliptyczna lampa w kolorze drzewa. Na małym stoliku możesz ustawić lampkę z drewnianym abażurem lub nastrojowe latarenki. Pamiętaj, że lampy do salonu w stylu rustykalnym powinny być wykonane z naturalnych materiałów.
Firanki i zasłony w stylu wiejskim
Zasłony w stylu rustykalnym przywodzą na myśl beztroskie wakacje na wsi. Mogą być białe lub kolorowe, proste albo z dużą ilością kwiecistych ornamentów, kokardek i ozdobnego lambrekinu.
Tę samą tkaninę możesz wykorzystać do dekoracji całego wnętrza. Materiał z motywem kwiatów pięknie ozdobi zarówno poduszki, bieżniki, obrusy, jak i firanki w stylu wiejskim. Będzie przytulnie, a jednocześnie bardzo stylowo!
Sztućce i talerze w stylu wiejskim
Ceramiczne talerze, kubki, dzbanki i miski w kolorach ziemi to znak rozpoznawczy stylu rustykalnego. W modzie są również wykonane z kamionki i drewna sprzęty kuchenne oraz wyroby rękodzielnicze. Ceramika często jest zdobiona ręcznie malowanymi wzorami kwiatów, zwierząt lub roślin. Jeśli chodzi o sztućce, do stylu wiejskiego będzie pasowała zastawa z elementami drewna.
Stolik kawowy w stylu rustykalnym
Styl wiejski w salonie to połączenie praktycznych rozwiązań i swojskiej wygody. Dlatego w Twoim domu nie może zabraknąć stolika kawowego. Rattanowe konsole, meble z drewna z odzysku oraz masywne ławy z dekoracyjnymi elementami ze starych powozów, idealnie wpisują się w nurt rustykalny. Stół w stylu wiejskim powinien być solidny i trwały, dlatego podczas zakupów kieruj się nie tylko estetyką produktu, lecz przede wszystkim – jakością.
Zobacz, o co pytają nasi Klienci
Czy mieszkanie w bloku w stylu wiejskim to dobry pomysł?
Jeśli lubisz kontakt z naturą i marzysz o przytulnym wnętrzu, styl wiejski jest właśnie dla Ciebie. Możesz go wprowadzić zarówno w wolno stojącym domu, jak i mieszkaniu w bloku. Wystarczy odpowiednia aranżacja pomieszczeń oraz dobór właściwych mebli i dodatków.
Jak zaaranżować kominek w salonie w stylu wiejskim?
Kominki w stylu wiejskim wyglądają doskonale w otoczeniu bujanych foteli, domowych biblioteczek i puchatych dywanów. Konstrukcja kominka często składa się z naturalnych elementów, takich jak kamień, drewno i cegła. Dlatego aranżację najlepiej uzupełnić o klimatyczne dodatki: świecie, wiklinowe kosze czy trawy ozdobne.