Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Kanalizacja zewnętrzna

Wszystkie produkty(139)

z7

(1)
62,99 zł/ opak.

(1)
24,29 zł/ szt.

2,99 zł/ szt.

(1)
11,99 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Zadaniem kanalizacji zewnętrznej jest odprowadzanie ścieków do oczyszczalni przydomowej, szamba lub kanalizacji ogólnospławnej. Sprawdź, która technologia będzie odpowiednia.


Wybierając opcję z szambem warto się zastanowić, jakiego typu zbiornik chcemy mieć na swojej posesji. Do wyboru mamy 3 rodzaje:

 • Szambo betonowe gotowe

  Wyróżnia się dużym stopniem wytrzymałości. Dodatkową zaletą jest szybki montaż bez konieczności kotwiczenia w gruncie, duża waga zbiornika wymaga jednak użycia specjalistycznego sprzętu takiego jak dźwig. Dostępne są zbiorniki jedno-, dwu- i trzykomorowe.
 • Szambo betonowe z kręgów betonowych

  To rozwiązanie, które traci obecnie na popularności. Z jednej strony jest tanie, z drugiej jednak nie zapewnia odpowiedniego poziomu szczelności.
 • Szambo betonowane na miejscu

  Zbiorniki wykonywane są według projektu, dzięki czemu mogą mieć nietypowe rozmiary. Dodatkowa zaleta to możliwość wykonania konstrukcji w miejscach ciężko dostępnych, bez użycia skomplikowanego sprzętu. Czas budowy tego typu szamba wynosi ok. 2 tygodni.

Szambo czy oczyszczalnia?

Sposób odprowadzania ścieków zależy od warunków określonych w wydanym pozwoleniu na budowę. Oczyszczalnie można konstruować jedynie na terenach spełniających odpowiednie warunki gruntowe. Najważniejszym parametrem jest odległość od studni – nie tylko na własnej działce, lecz także na sąsiednich posesjach. W przypadku szamba wymagania są bardziej surowe, ponieważ dodatkowo wskazują odległość od drzwi i okien budynku (5 m), a także od chodnika, granic działki i ulic (7,5 m). Istnieje możliwość zmniejszenia wyżej wymienionych dystansów w przypadku terenów o zabudowie jednorodzinnej – za zgodą urzędu gminy oraz wojewódzkiego sanepidu.

Jeśli chodzi o kryteria finansowe, różnica w kosztach wykonania przemawia na korzyść szamba, jednak wydatki eksploatacyjne zachęcają do wyboru oczyszczalni: roczny koszt dla czteroosobowej rodziny wynosi ok. 700 zł, a przypadku szamba – ok. 4000 zł. Na wspomnianą cenę użytkowania oczyszczalni składa się wywóz osadów znajdujących się w zbiorniku oraz czyszczenie i wymiana filtrów. Koszt eksploatacji szamba jest większy ze względu na konieczność częstego opróżniania zbiornika(min. 2 razy w miesiącu), co wiąże się z wydatkiem oscylującym w granicach 150 zł.

Jakie rury stosować do kanalizacji zewnętrznej?

W tej chwili elementy układu produkuje się z tworzyw sztucznych, takich jak PVC (polichlorek winylu) lub PP (polipropylen). Zapewniają one słabą izolację akustyczną spływających odpadów, jednak na rynku dostępne są także rury o niskiej emisji szumów. Można się również zdecydować na zabudowę z wypełnieniem wykonanym z wełny mineralnej. Za takim rozwiązaniem przemawiają koszty oraz możliwość dopasowania instalacji do własnych potrzeb (dzięki możliwości cięcia) i odporność na korozję (większa niż w przypadku starego typu rur z ciężkiego żeliwa).

Najpopularniejszym rozmiarem są rury o średnicy 160 mm. Dobór długości to kwestia indywidualna, którą należy dopasować do projektu.

W jaki sposób montować rury kanalizacyjne?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, są odległości od pozostałych instalacji.

 • Instalacje telekomunikacyjne - 0,5 m.
 • Instalacje energetyczne i gazowe – 0,8 m.
 • Instalacje wodociągowe -1,5 m.

Takie odległości pozwalają na uniknięcie poważnych awarii w razie usterki w instalacji kanalizacyjnej.

Aby uniknąć pękania poszczególnych części układu, należy je zamontować na głębokości ok. 1 m, co zapewni odpowiednią ochronę przed niskimi temperaturami. Jeżeli nie ma takiej możliwości, rury zabezpiecza się warstwą izolacji termicznej.

Układając rury kanalizacyjne, trzeba zwrócić uwagę na właściwe położenie. Poziome części układu odpływowego powinny leżeć z uwzględnieniem spadku w granicach 2-3 cm na 1 m rury. Zbyt małe nachylenie spowoduje złe spływanie odpadów, a co za tym idzie – stopniowe zatykanie całej instalacji. Ostatni krok to odpowiednie połączenie wszystkich elementów – pamiętajmy, by użyć do tego rur, złączek i kształtek pochodzących od jednego producenta. Da nam to pewność, że wszystkie części będą do siebie pasowały, co przełoży się na pełną szczelność instalacji.