Syfony
Kupuj seriami
Dowiedz się więcej
Syfony są integralną częścią instalacji odpływowej. Ich rolą jest odprowadzanie zużytej wody do ścieków, ale również zatrzymywanie nieprzyjemnych gazów i wyziewów z kanalizacji. Montuje się je w każdym miejscu, w którym znajduje się umywalka, zlewozmywak, wanna, prysznic czy bidet.
Czy syfon w łazience i kuchni jest taki sam?
Każdy z nich pełni taką samą rolę. Zależnie od przeznaczenia (syfon do umywalki, zlewu kuchennego, wanny, brodzika, bidetu etc.) różnią się wielkością, średnicami otworów montażowych i wyglądem. Niekiedy część instalacji odpływowej celowo pozostawiana jest na widoku i syfon pełni wtedy także rolę dekoracyjną. Tego typu modele są starannie wykończone – często wykonane ze stali, chromowane lub miedziane. Jeśli zaś elementy mają być ukryte w zabudowie, najczęściej robi się je z tworzyw syntetycznych. W ofercie dostępne są:
- syfony kompletne – zestawy zawierające komplet elementów niezbędnych do prawidłowego montażu, różne w zależności od rodzaju baterii, do której mają być przyłączane;
- półsyfony – wchodzące wraz z odpływem w skład baterii.
Warto pamiętać, by podczas montażu syfonu zachować wokół niego odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Konieczny jest bowiem komfortowy dostęp do instalacji, w razie wystąpienia ewentualnych usterek czy po prostu udrożnienia syfonu.
Rodzaje syfonów
Rodzaj syfonu ma duży wpływ na funkcjonowanie umywalki, zlewu, wanny czy innego elementu wymagającego instalacji odpływowej. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów, wśród których do najpopularniejszych należą butelkowe i rurowe. Oprócz nich można nabyć również modele bardziej niestandardowe, designerskie, które przeznaczone są wyłącznie do montażu zewnętrznego, co ma na celu uwidocznienie tego fragmentu instalacji.
Wybór konkretnego modelu syfonu powinien uwzględniać dostępną przestrzeń do montażu. Niektóre syfony mają budowę poziomą, inne natomiast są dość wąskie i długie. Czym zatem wyróżniają się poszczególne rodzaje syfonów?
- Syfon butelkowy (pionowy) – główną jego część stanowi zbiornik z wodą, który przypomina kształtem butelkę. Ten rodzaj jest najczęściej montowany w niewielkich przestrzeniach (np. w małej łazience), właśnie z racji wydłużonego kształtu.
- Syfon rurowy (poziomy) – jest nieco szerszy od butelkowego i ma kształt litery U. To rozwiązanie wydajne, praktyczne, rzadko ulegające zapchaniu. Ze względu na większą ilość potrzebnego miejsca, ten rodzaj syfonu wykorzystuje się np. w zlewozmywakach kuchennych, w pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach etc.
- Syfon niestandardowy – ma oryginalną formę i wielkość. Z reguły produkowany jest w krótkich seriach. Jego obecność ma za zadanie podkreślać styl danej przestrzeni. To istotny element aranżacji. Chętnie wykorzystywany jest m.in. we wnętrzach industrialnych.
- Syfon specjalistyczny – często ma niestandardowy kształt, np. wydłużony odpływ skierowany poziomo, który tworzy więcej przestrzeni bezpośrednio pod umywalką i umożliwia wygodne korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami, poruszającym się na wózkach. Podobnie wygląda sytuacja z systemem odpływowym ściennym (podtynkowym), który jest ukryty w zabudowie. Tego typu rozwiązanie jest stosowane w miejscach publicznych (szpitale, centra rehabilitacyjne, hotele etc.), przede wszystkim na potrzeby osób, które nie są w pełni sprawne ruchowo.
Montaż lub wymiana syfonu – co warto wiedzieć?
Montaż syfonu jest jest dość prosty i możliwy do przeprowadzenia we własnym zakresie. Przede wszystkim należy kupić zestaw pasujący średnicą otworu do umywalki lub zlewozmywaka. Do każdego zestawu dołączona jest również instrukcja uwzględniająca jego specyfikę. Co jest najważniejsze?
- Szczelność – wszędzie, gdzie pojawia się woda w instalacji, konieczne jest stosowanie uszczelek. Należy zwrócić uwagę na ich równe i dokładne ułożenie.
- Dokładne zamocowanie – poszczególne elementy syfonu są skręcane. Przecieki mogą powstać również w wyniku niedokręcenia. Trzeba zrobić to więc na tyle mocno, aby całość była sztywna i szczelna (do wyczucia wyraźnego oporu).
Wymiana syfonu w umywalce, wannie, zlewie, bidecie czy innym urządzeniu sanitarnym jest potrzebna bardzo rzadko. Zapobiega temu codzienne dbanie o instalację odpływową, polegające głównie na niedopuszczaniu do jej zapchania. W tym celu stosowane są specjalne sitka, które zatrzymują większe nieczystości. Raz na jakiś czas instalację można przeczyścić, stosując w tym celu specjalne środki do udrażniania rur.
Syfon do umywalki nablatowej – butelkowy czy rurowy?
Podczas wyboru syfonu do umywalki nablatowej należy początkowo zdecydować, czy przestrzeń pod blatem będzie otwarta, czy zabudowana. Jeśli syfon będzie widoczny, warto wybierać spośród modeli dekoracyjnych. Większość z nich to syfony butelkowe, choć bez problemu do umywalek nablatowych można podłączać także syfony rurowe – nie ma w tym zakresie większych ograniczeń.
Jak uszczelnić syfon pod zlewem?
Jeśli pojawia się problem z cieknącym syfonem, bardzo prawdopodobne, że jest to kwestia zniszczonej uszczelki. W takim przypadku należy ją wymienić – początkowo trzeba zaopatrzyć się w nową uszczelkę, która rozmiarem będzie pasowała do nakrętki syfonu, a także przygotować miskę lub wiadro i ustawić je pod zlewem. Następnie odkręca się nakrętkę (część syfonu, która jest najbardziej wysunięta ku dołowi). Wyleci z niej trochę wody, a w miejscu łączenia pojawi się uszczelka – należy zastąpić ją nową i ponownie przykręcić wyjętą część.
Jak czyścić syfon?
O czystość syfonu należy dbać na bieżąco. Konieczne jest niedopuszczanie, by do odpływu wpadały cząstki jedzenia, piasek, kawałki opakowań itp. Warto też przynajmniej raz w tygodniu wlać do odpływu wrzątek, co pomoże oczyścić syfon, np. z resztek detergentów (do ich usunięcia gorąca woda – sama w sobie – powinna być wystarczająca). Jeśli jednak mimo wszystko dojdzie do zatoru, do jego usunięcia można zastosować specjalne środki chemiczne. Wśród domowych metod poleca się sodę oczyszczoną i ocet (najlepiej delikatnie podgrzany w mikrofalówce) – do zlewu należy wsypać szklankę sody, a następnie zalać ją octem. Po około 10-15 min wystarczy przepłukać odpływ ciepłą wodą. Co więcej, syfon można też po prostu odkręcić i usunąć zalegające tam zanieczyszczenia ręcznie.
Jak odkręcić syfon w umywalce?
Odkręcenie syfonu jest bardzo proste. Należy jednak pamiętać, by przygotować wcześniej miskę lub wiadro, które podstawi się pod umywalkę (ze zdjętego syfonu będą wpływać resztki). Następnie należy odkręcić nakrętkę i usunąć najniżej położoną część syfonu – to właśnie w niej zgromadzona jest woda. W kolejnym kroku trzeba odkręcić znajdujące się na rurach łączniki, które stanowią połączenie syfonu z umywalką oraz podejściem kanalizacyjnym. Odkręcanie przeprowadza się standardowo – w kierunku przeciwnym do ruchu zegara.