Kanalizacja wewnętrzna
Wszystkie produkty(699)
Dowiedz się więcej
Instalacja kanalizacji wewnętrznej zapewnia odprowadzanie ścieków z budynku. Składają się na nią rury kanalizacyjne, złączki, syfony, uszczelki, wpusty i odpływy, a niekiedy również pompy do WC.
Rury kanalizacyjne
Podstawowym elementem instalacji kanalizacji wewnętrznej są rury. Obecnie do budowy kanalizacji wewnętrznej wykorzystuje się rury z tworzyw sztucznych, np. polipropylenu (PP). Polipropylen jest materiałem odpornym na działanie wysokiej i niskiej temperatury, charakteryzuje się dużą gładkością ścianek, trwałością oraz odpornością na środki chemiczne stosowane w gospodarstwach domowych. Jest także odporny na drgania, dzięki czemu zapewnia cichą pracę instalacji.
Aby zbudować kompletny system, należy dobrać rury i złączki o odpowiednich średnicach. Przewody o mniejszych średnicach podłącza się do przyborów i urządzeń, natomiast większe wykorzystuje się w pionach i przewodach zbiorczych. W ofercie Leroy Merlin dostępne są rury o średnicach: 32 mm, 40 mm, 50 mm, 75 mm i 110 mm. Największe średnice stosuje się w podejściach do sanitariatów i w pionach kanalizacyjnych. Do przyborów takich jak wanna czy zlewozmywak stosuje się średnicę 50 mm. Pozostałe, mniejsze średnice wykorzystuje się np. do bidetów czy umywalek.
Do wykonania instalacji kanalizacji wewnętrznej oprócz rur niezbędne są następujące elementy:
- redukcja ‒ przejście z większej średnicy na mniejszą (lub odwrotnie);
- traper ‒ uszczelka stosowana do połączenia rur żeliwnych z rurami z tworzywa sztucznego;
- kolano ‒ kształtka umożliwiająca zmianę kierunku przepływu ścieków;
- trójnik ‒ kształtka umożliwiająca wykonanie odgałęzienia w instalacji;
- zaślepka ‒ służy do tymczasowego zaślepiania zakończenia rury;
- mufa ‒ złączka prosta do łączenia rur;
- wywiewka ‒ montowana na dachu na pionie kanalizacyjnym, służy do odprowadzania nieprzyjemnych zapachów z instalacji;
- napowietrzacz ‒ zapewnia utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji, montowany zamiast wywiewki lub punktowo w miejscach długich odcinków podejść;
- rewizja ‒ umożliwia dostęp i czyszczenie instalacji w razie awarii (zapchania) rur.
Porada: Aby zapewnić właściwą pracę instalacji, należy pamiętać o zachowaniu spadków przy układaniu przewodów. Ścieki spływają grawitacyjnie dzięki spadkom o nachyleniu min. 2% na długości rur (czyli różnica wysokości między wyższym a niższym punktem instalacji na długości 1 m powinna wynosić min. 2 cm). Równie ważne jest, by przy podejściach do urządzeń nie stosować odgałęzień pod kątem 90°. Do podłączania przyborów w kanalizacji stosuje się złączki (trójniki lub kolana) o kątach 15°, 45° lub 67°.
Rury kanalizacyjne elastyczne
Elastyczne rury stosuje się bezpośrednio do podłączania przyborów na krótkich odcinkach. Są to tzw. rury harmonijkowe. Ich zaletą jest możliwość dowolnego wygięcia rury. Najczęściej stosuje się je przy podłączaniu WC ze względu na niewielką odległość urządzenia od instalacji i jednocześnie konieczność ułożenia jej pod odpowiednim kątem. Takie podłączenie z rur sztywnych zazwyczaj byłoby niemożliwe na tak krótkim odcinku.
Należy jednak pamiętać, by nie stosować rur elastycznych w trudno dostępnych miejscach, gdyż mogą się w nich gromadzić osady powodujące niedrożność instalacji.
Syfon ‒ zabezpieczenie przed nieprzyjemnymi zapachami
Syfon to tzw. zamknięcie wodne. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z instalacji do pomieszczenia, a jednocześnie umożliwienie odpływu wody. Syfon należy stosować przy podłączaniu każdego przyboru sanitarnego, dobierając średnicę syfonu do średnicy przyłącza tego urządzenia. W ofercie Leroy Merlin dostępna jest szeroka gama syfonów, różniących się między sobą materiałem, przeznaczeniem, średnicą i kształtem.
Syfony ze względu na rodzaj można podzielić na:
- półsyfon – wykorzystywany do urządzeń z odpływem. Cechuje go łatwy montaż oraz atrakcyjna cena. Przed zakupem zestawu syfonowego warto sprawdzić, z którym rodzajem mamy do czynienia;
- syfon w wersji standardowej i suchej – syfon suchy jest wyposażony w klapkę, która samoczynnie się zamyka i zapobiega przedostawaniu się zapachów z kanalizacji do wnętrza pomieszczenia. Podczas przepływu wody klapka jest w pozycji otwartej, umożliwiając odpływ.
Kształt
Syfony mają różne kształty ‒ najczęściej można spotkać modele butelkowe i rurowe.
- Syfon butelkowy (jest najpopularniejszym wariantem) kształtem przypomina butelkę i montuje się go w pozycji pionowej. W jego dolnej części zbiera się woda, która stanowi barierę dla przykrych zapachów. Aby wyczyścić taki syfon, wystarczy odkręcić jego dolną część. Jest to duże ułatwienie w przypadku konieczności usuwania zanieczyszczeń z umywalki czy zlewozmywaka. Syfon butelkowy dzięki swojej pionowej budowie zajmuje stosunkowo mało miejsca, dlatego sprawdza się w kuchniach i łazienkach o niewielkiej powierzchni.
- Syfon rurowy to rurka w kształcie litery U lub S. Z powodu wygiętego kształtu zajmuje więcej miejsca pod umywalką czy zlewozmywakiem, jednak łatwiej jest go wyczyścić. Konstrukcja syfonu powoduje też mniejszą awaryjność ‒ zanieczyszczenia są wymywane z każdym przepływem wody.
Materiał
Poza funkcjonalnością syfonu obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na jego wygląd, szczególnie gdy chce się go wyeksponować, a nie ukrywać w szafce. Do tego celu świetnie sprawdzą się syfony wykonane z mosiądzu, brązu czy czarne matowe.
Przeznaczenie
Oprócz syfonów przeznaczonych do konkretnych przyborów (np. umywalki, wanny, bidetu, pisuaru, zlewozmywaka lub pralki) występują także modele uniwersalne czy syfony membranowe, które są połączeniem syfonu suchego i napowietrzacza. Membrana zastosowana w syfonie otwiera lub zamyka światło rury w zależności od przepływu, a w razie potrzeby umożliwia dopływ powietrza do instalacji, przeciwdziałając wystąpieniu zjawiska podciśnienia w instalacji
Pompa do WC ‒ sposób na łazienkę oddaloną od pionu
Pompa z rozdrabniaczem do WC (pomporozdrabniacz) umożliwia wykonanie łazienki, toalety, kuchni czy pralni w pomieszczeniach pierwotnie do tego nieprzystosowanych, takich jak poddasza, piwnice lub pomieszczenia gospodarcze, z których nie byłoby możliwe odprowadzenie ścieków w sposób grawitacyjny. Urządzenia te można również wykorzystać w domkach letniskowych albo w łazienkach, w których planujemy zmienić domyślne ustawienie urządzeń sanitarnych.
Działanie pomporozdrabniacza polega na tym, że ścieki dostają się do specjalnego kosza, gdzie następnie są rozdrabniane i przetłaczane dalej do kanalizacji. Po rozdrobnieniu ścieków urządzenie może je przetłoczyć zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zależy to od konkretnego modelu pomporozdrabniacza. Kosz, w którym następuje rozdrabnianie ścieków, jednocześnie chroni pompę przed zanieczyszczeniem większymi frakcjami zawartymi w ściekach. Rozdrobnione ścieki mieszane są z wodą, a następnie usuwane ze zbiornika do kanalizacji. Pompa załącza się automatycznie i działa do momentu opróżnienia zbiornika.
W ofercie Leroy Merlin znajdziemy ceramiczną miskę bez spłuczki z wbudowanym rozdrabniaczem oraz systemem spłukiwania. Jest to rozwiązanie idealne dla powierzchni takich jak np. kawalerka.
Poza tym dostępne są pompy do przetłaczania brudnej wody. Rozwiązanie to jest idealne do kuchni urządzonej w pomieszczeniu pozbawionym pionów kanalizacyjnych. Dzięki temu urządzeniu można także zbudować wyspę kuchenną. Zaletą pomporozdrabniaczy jest łatwy i szybki montaż z wykorzystaniem podstawowych narzędzi, a niewielkie rozmiary umożliwiają umieszczenie go np. w szafce pod zlewem. Produkty dostępne w sklepach Leroy Merlin są wyposażone w silniki elektryczne o mocy 500 W i pracują w maksymalnej temperaturze 35℃, co trzeba mieć na uwadze przy korzystaniu z instalacji. Pomporozdrabniacze zużywają niewielkie ilości wody, przyczyniając się do oszczędności. Należy mieć na uwadze, że pomporozrabniacze to urządzenia zasilanie elektrycznie, więc w razie braku prądu korzystanie z przyborów z pomporozdrabniaczem będzie niemożliwe.
Korki, uszczelki, części zamienne
Zdarza się, że pomimo starannego wykonania instalacji na skutek długotrwałego użytkowania pewne elementy ulegają zużyciu i nie funkcjonują prawidłowo. Najczęściej dotyczy to uszczelek, które okresowo należy wymieniać. Uszczelka jest elementem wykonanym z gumy, dlatego z biegiem czasu traci swoje właściwości. Aby zapewnić szczelność oraz uchronić mieszkanie (swoje oraz sąsiadów) przed zalaniem, uszczelki należy od czasu do czasu sprawdzić i w razie potrzeby wymienić na nowe.
Innym elementem ulegającym zużyciu jest korek do umywalki lub zlewozmywaka. W ofercie sklepów Leroy Merlin dostępny jest duży wybór tego rodzaju części, pasujących do różnych umywalek i zlewozmywaków. Przed zakupem nowego korka należy sprawdzić średnicę odpływu, a następnie można wybierać spośród wielu stylów, kolorów i materiałów.
Odpływ i wpust ‒ do kabin bez brodzika i pomieszczeń gospodarczych
Obecnie dość popularne są aranżacje łazienek z kabiną prysznicową pozbawioną brodzika, z odpływem liniowym lub punktowym. Takie rozwiązanie jest nowoczesne i wygodne dla każdego użytkownika. Odpływy liniowe dostępne są w różnych kształtach, dlatego mogą też pełnić funkcję dekoracyjną.
Instalację odwodnienia można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistom, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku oraz zastosowaniu izolacji przeciwwodnej. Niezbędnym elementem takiego odwodnienia jest również syfon, który zazwyczaj stanowi część całego zestawu.
Odpływy liniowe dostępne są w różnych zakresach szerokości i długości, więc każdy może dopasować odpowiedni model do swojej łazienki. Wykonane są z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Powierzchnia korytek jest ukształtowana ze spadkiem w kierunku odpływu, co zapobiega powstawaniu zastoin wody.
Góra korytka odwodnienia jest przykryta rusztem. Najczęściej jest to element wykonany ze stali nierdzewnej, polerowanej lub satynowanej. Ruszt może mieć otwory lub pokrywę z ramką do wypełnienia płytkami podłogowymi. Odpływ liniowy można zamontować w dowolnej części podłogi kabiny prysznicowej, ale zazwyczaj umieszcza się go przy ścianie.
Standardowym rozwiązaniem jest odpływ liniowy w posadzce, ale można też zamontować go w ścianie. Taki odpływ montuje się tuż przy krawędzi z posadzką, na dole ściany prysznica. Dzięki temu jest praktycznie niewidoczny, a tym samym wysoce estetyczny.
Oprócz systemu odwodnienia liniowego nadal często stosuje się odpływ punktowy, który składa się z korpusu i rusztu. Wewnątrz znajduje się osadnik na zanieczyszczenia oraz syfon. Ruszt wpustów punktowych wykonany jest z żeliwa, stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych. Są one przeważnie kwadratowe, rzadziej okrągłe, a otwory w nich – wbrew nazwie – nie zawsze mają postać kratki.
Odpływ punktowy zwykle umieszcza się na środku podłogi w kabinie prysznicowej. Trzeba pamiętać o właściwym ukształtowaniu posadzki, tak by z każdej strony woda spływała do wpustu (spadek kopertowy).
Oprócz systemów odwodnienia oferta sklepów Leroy Merlin obejmuje także gotowe produkty z wbudowanym odwodnieniem – płyty prysznicowe. Pokryte są one wysokiej jakości matą uszczelniającą, która zapewnia całkowitą szczelność. Powierzchnia płyt jest odpowiednio wyprofilowana, aby zapewnić odpływ wody w kierunku zamontowanego odwodnienia. Jest to rozwiązanie kompleksowe, odpowiadające najpopularniejszym rozmiarom kabin prysznicowych, tj. 80x80, 90x90, 80x100 cm.
Akcesoria montażowe
Oprócz wszystkich głównych komponentów do wykonania instalacji potrzebne są niezbędne akcesoria montażowe do połączenia instalacji. W sklepach Leroy Merlin można zaopatrzyć się w gotowe zestawy do montażu konkretnych urządzeń lub pojedyncze elementy (śruby, wkręty itp.). Aby zapewnić odpowiednie punkty podparcia, warto pamiętać o zastosowaniu obejm mocujących, dopasowanych do średnicy rur.