Instalacje polietylenowe PE
Dowiedz się więcej
Wśród tworzyw sztucznych, wykorzystywanych do produkcji różnego rodzaju instalacji, znajduje się m.in. polietylen (PE). Niska cena instalacji polietylenowej nie jest jej jedyną zaletą. Cieszy się ona popularnością z wielu różnych powodów.
Polietylen – co to takiego?
Polietylen jest polimerem (zawiera pierwiastki: węgiel i wodór), uzyskiwanym z ropy naftowej. W przemyśle wykorzystywany jest od połowy ubiegłego wieku. W procesie tzw. polimeryzacji powstają trzy rodzaje polietylenu: LDPE, MDPE i HDPE.
- LDPE lub PE-LD – miękki materiał o niskiej gęstości (0,915-0,935 g/cm³), uzyskiwany w polimeryzacji ciekłej, w temperaturze 50-70⁰C i ciśnieniu 0,3-0,5 MPa. W wyniku procesów z użyciem rozpuszczalników i katalizatorów powstaje finalny produkt w postaci proszku, który następnie jest mieszany z substancjami pomocniczymi i formowany w granulki. Ten materiał wykorzystuje się głównie do budowy wodnych, polietylenowych instalacji niskociśnieniowych.
- MDPE lub PE-MD – polietylen o gęstości 0,925-0,940 g/cm³. Stanowi rozwiązanie pośrednie pomiędzy LDPE i HDPE. Może zastąpić rury z polietylenu miękkiego, natomiast instalacje, w których będzie panowało wysokie ciśnienie, lepiej wykonywać z HDPE.
- HDPE lub PE-HD – to polietylen twardy, o gęstości 0,940-0,960 g/cm³, używany do produkcji rur i kształtek przeznaczonych do instalacji wysokociśnieniowych.
Polietylen twardy i ten o średniej gęstości powstają z gazowej postaci etylenu, w temperaturze 200-250⁰C, pod ciśnieniem 180-250 MPa. Pierwotny produkt ma konsystencję gęstej cieczy. Po obniżeniu ciśnienia, długie wstęgi etylenu są chłodzone wodą, rozpłaszczane na specjalnych walcach i granulowane.
Zastosowanie polietylenu w instalacjach
Rury wodociągowe PE są najczęściej wykorzystywane do budowania instalacji z zimną wodą, tworzenia przyłączy wodnych lub odprowadzania deszczówki. Polietylen nie jest odporny na wysokie temperatury, więc nie może mieć styczności z gorącą wodą. Ze względu na dużą odporność polietylenu na działanie środków chemicznych, rury PE mogą służyć do budowy instalacji kanalizacyjnych. Są gładkie, więc nieczystości nie powinny osadzać się na ich ściankach.
Budowa instalacji polietylenowej
Montaż rur PE jest łatwy. Poszczególne elementy instalacji polietylenowej mają standardowe rozmiary (znormalizowane średnice), co pozwala łączyć rury, kolanka i pozostałe elementy niezależnie od producenta. Duża ilość oferowanych rur i kształtek sprawia, że nie ma problemu z dopasowaniem ich do danego miejsca. Polietylen łatwo poddaje się obróbce, więc docinanie fragmentów instalacji nie stanowi problemu.
Jedną z najważniejszych cech każdej instalacji, również polietylenowej, jest szczelność. Dlatego elementy polietylenowe są najczęściej zaciskane (zgrzewane) za pomocą odpowiedniej zgrzewarki. Dostępne są również instalacje skręcane, używane najczęściej w ogrodnictwie i rolnictwie (instalacje ściekowe, rozsączające wodę itp.). Wymagają one jednak dodatkowego uszczelnienia. Instalacje zgrzewane nie wymagają dodatkowych zabiegów uszczelniających, jednak w razie awarii nie można ich łatwo rozmontować.
Instalacje polietylenowe PE – zalety i wady
Wykonane z polimeryzowanego etylenu rury mają szereg użytecznych właściwości – nie rdzewieją i są tworzywem obojętnym dla wody. Gładka struktura polietylenu pozwala na sprawny przepływ cieczy (na śliskich, gładkich powierzchniach osad gromadzi się znacznie wolniej). Polietylen jest również materiałem łatwo poddającym się obróbce i odpornym na działanie substancji chemicznych, jednak nie na promieniowanie UV – instalacje polietylenowe najlepiej jest umieszczać pod powierzchnią ziemi. Parametry wytrzymałościowe polietylenu zależą od jego gęstości. Im jest ona większa, tym materiał jest bardziej wytrzymały.
Trwałość instalacji polietylenowej PE
Norma PN–EN 806-2 wspomina o 50-letnim okresie trwałości polietylenowych instalacji PE, w których płynie woda pitna. Taki okres uznaje się za bezpieczny czas użytkowania instalacji polietylenowej.
W rzeczywistości trwałość instalacji, oprócz tej wynikającej z właściwości polietylenu, jest uzależniona również od warunków eksploatacji, rodzaju użytych rur (np. ich grubości) oraz starannego wykonania instalacji.