Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Rozdzielacze zasilające

Wszystkie produkty(62)

z4

723 zł/ szt.

657 zł/ szt.

597 zł/ szt.

547 zł/ szt.

497 zł/ szt.

427 zł/ szt.

357 zł/ szt.

847 zł/ szt.

797 zł/ szt.

297 zł/ szt.

237 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Aby dostarczyć ciepło do różnych pomieszczeń, należy zainstalować rozdzielacz zasilający. To urządzenie pozwala wydzielić określone strefy grzewcze. Podłącza się do niego poszczególne obwody, pętle oraz różne grzejniki – tak, aby tworzyły spójny system. Zazwyczaj jeden rozdzielacz zasilający przypada na jedno mieszkanie lub kondygnację. Taki system grzewczy cechuje się prostotą oraz funkcjonalnością.

Budowa rozdzielaczy zasilających

Najważniejszymi elementami wszystkich zasilaczy są tzw. belki, najczęściej wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej, rzadziej z tworzyw sztucznych. Typowy rozdzielacz ma dwie belki, a ponadto: korki zaślepiające oraz amortyzowane uchwyty, które usztywniają całą konstrukcję i utrzymują stały odstęp między belkami. Co więcej, dzięki uchwytom rozdzielacz da się zamontować, chociażby w szafce. Do belek można podłączyć obwody (od kilku do kilkunastu), zawory regulujące przepływ, zawory termostatyczne (do montażu głowic termoelektrycznych) i inne części. Zasilacze są także wyposażone w zestaw odpowietrzająco-spustowy, znajdujący się po lewej lub prawej stronie belek. Najczęściej stosowane rozdzielacze mają przyłącza o średnicy 3/4", 1" lub 5/4", a poza tym – gwint wewnętrzny lub zewnętrzny.

Rozdzielacze zasilające – rodzaje

Duża różnorodność dostępnych rozdzielaczy sprawia, że bez problemu można znaleźć model dostosowany do ogrzewania danego typu i liczby obwodów grzewczych. Co więcej, w razie potrzeby da się stworzyć instalację składającą się nawet z kilkudziesięciu urządzeń tego typu. Jej obsługa wcale nie musi być trudna.

Każda instalacja wymaga określonych rozdzielaczy zasilających. Dzielą się głównie na dwa rodzaje: rozdzielacze zasilające grzejnikowe oraz rozdzielacze do grzejników płaszczyznowych.

  • Rozdzielacz grzejnikowy – składa się z belki zasilającej i powrotnej, można do niego podłączyć maksymalnie 12 pętli grzewczych. Urządzenie tego typu jest również wyposażone w zawory odcinające, spustowe i odpowietrzanie – ręczne lub automatyczne. Niektóre zasilacze grzejnikowe mają zawory do regulacji z nastawą wstępną. Pozwalają one skorygować ustawienia poszczególnych pętli. Rozdzielacze grzejnikowe są przystosowane do współpracy z termostatami pokojowymi lub bardziej zaawansowanymi systemami, sterowanymi elektrycznie.
  • Rozdzielacz do grzejników płaszczyznowych – rozdzielacze zasilające tego typu są dodatkowo wyposażone w zawory regulacyjne do poszczególnych obwodów i wskaźniki przepływu (przepływomierze). Pokazują wartości w litrach na minutę. Dzięki temu można przeprowadzić dodatkową regulację i np. dopompować wodę do poszczególnych pętli – o ile zajdzie taka potrzeba. W rozdzielaczach tego typu da się zamontować też głowice termoelektryczne, sterowane za pośrednictwem regulatorów temperatury w pomieszczeniach.

Rozdzielacze zasilające – zalety

Montaż niezależnego rozdzielacza w każdym mieszkaniu (a nawet pomieszczeniu) ułatwia sterowanie całym systemem i jego wyregulowanie. W razie, gdyby doszło do awarii obwodów, za pomocą rozdzielacza można je odłączyć, a potem usunąć usterkę. W budynkach wielorodzinnych urządzenia tego typu ułatwiają także wykonywane pomiarów.

Wyposażenie rozdzielaczy bywa bardzo różne. Podstawowe modele składają się z dwóch belek i nagwintowanych gniazd. Te najbardziej zaawansowane mają przepływomierze, zawory termostatyczne, a nawet pompę obiegową i zawór mieszający (grupę pompową).

Rozdzielacz powinien być dostosowany do instalacji zastosowanej w danym budynku. Można nabyć kompletne urządzenie w formie zestawu lub skonstruować je samemu. To drugie rozwiązanie sprawdza się w niestandardowych sytuacjach. Rozdzielacz zbudowany z samodzielnie zakupionych części jest bardziej praktyczny, bo nie zawiera zbędnych elementów. Urządzenia sprzedawane w formie zestawów są za to na ogół dość kompaktowe i łatwo się je instaluje.