Akcesoria i części zamienne
Wszystkie produkty(120)
Dowiedz się więcej
Sprawnie działająca instalacja wodna wymaga szeregu dobrze dobranych i połączonych ze sobą elementów. Wśród akcesoriów i części zamiennych do instalacji, są m.in. wężyki o różnej długości i średnicy, głowice baterii, perlatory, kolanka, redukcje oraz inne elementy konstrukcyjne i narzędzia, niezbędne do ich montażu. Możliwość wymiany pojedynczych elementów w razie awarii pozwala na sprawną naprawę usterki i sprawia, że nie trzeba wymieniać całej instalacji.
Różne rodzaje części zamiennych do instalacji wodnych
Każda instalacja wodna, w zależności od jej wielkości i stopnia skomplikowania, składa się z określonej liczby pojedynczych elementów: głowic, różnych zaworów, kolanek, złączek, rur wraz z uszczelkami, redukcji, krzywek itp. Większość z nich w razie zniszczenia, rozszczelnienia lub awarii można wymienić. Które elementy są wykorzystywane najczęściej?
- Głowica ceramiczna – uniwersalny element o średnicy dopasowanej do kranów armatury wodnej. Ma gładką powierzchnię, ograniczającą osadzanie się kamienia, i konstrukcję zapobiegającą rozszczelnieniom.
- Zawory – zawory kątowe, kątowe grzybkowe oraz kulowe, służą do regulowania lub zamykania i otwierania przepływu wody. Najważniejszą cechą każdego zaworu jest precyzja, z jaką go wykonano, ponieważ wpływa ona na szczelność i niezawodność. Zawory kątowe łączą instalację z określonym urządzeniem sanitarnym (umywalką, pralką, spłuczką, zmywarką).
- Redukcje – często stosowane w różnych instalacjach wodnych. Pozwalają dopasować i połączyć elementy o różnych średnicach.
- Kolanka – części zamienne, używane podczas montażu baterii umywalkowych, wannowych i innych. Ułatwiają montaż instalacji w trudnych warunkach (skomplikowany układ ścian, obecność innych instalacji i przewodów itp.).
- Perlator – uniwersalne przyłącze węża ogrodowego do kranu. Perlator zaciska się na nim za pomocą pokrętła lub gumowej uszczelki, skręcanej opaską zaciskową z motylkiem. W komplecie znajduje się szybkozłącze.
- Klucz perlatora – narzędzie służące do wymiany aeratorów (perlatorów). Jest wykonane z tworzywa sztucznego, więc nie rysuje armatury. W jednym, uniwersalnym kluczu, są oczka o różnych rozmiarach, np. 22 mm, 24 mm lub 28 mm.
- Rozety i rozetki umywalkowe – zwiększają walory estetyczne otworu przelewowego. Mają różne średnice, są dostępne w różnych kolorach (czarnym, srebrnym, odcieniach złota) i kształtach (okrągłe, kwadratowe, płaskie, wypukłe).
- Krzywki do baterii – elementy służące do mocowania baterii ściennej przy zastosowaniu gwintów o różnej średnicy (najczęściej 1/2" lub 3/4").
- Grzybek przełącznika baterii wannowej – umożliwia przełączenie baterii wannowej do natrysku. Przełącznik jest uniwersalny, dopasowany do większości powszechnie dostępnych baterii wannowych.
- Uchwyty i pokrętła do baterii – wśród często wykorzystywanych części zamiennych, są również uchwyty. Stosuje się je w bateriach mieszaczowych z odpowiednim mocowaniem głowicy oraz pokrętłami do ciepłej i zimnej wody o odpowiedniej średnicy. Pokrętło powinno mieć tyle samo zębów, co głowica baterii.
- Przedłużka do baterii – element o długości 10 cm, umożliwiający przymocowanie baterii stojącej np. do blatu.
W instalacji wodnej jedną z najważniejszych kwestii jest szczelność. Części zamienne powinny być wykonane precyzyjnie, z trwałych i dobrych jakościowo materiałów. Dotyczy to zwłaszcza takich elementów jak zawory, redukcje czy uszczelki. Czynnikiem mającym wpływ na sprawność działania całej instalacji jest również jej przebieg. Powinien być jak najprostszy, z nielicznymi załamaniami i jak najmniejszą liczbą kolanek. W ten sposób można ograniczyć ilość osadów gromadzących się wewnątrz instalacji, a co za tym idzie – ryzyko awarii. Wydajność całego systemu zależy również od odpowiedniej izolacji termicznej, którą zapewnia otulina rur – dzięki niej temperatura wody płynącej wewnątrz nie spada.