Wałki, pędzle, akcesoria malarskie

Każdy remont wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi. W przypadku malowania ścian podstawą są wałki malarskie, pędzle, kuwety oraz folie ochronne. Nasze sklepy oferują różnorodne akcesoria malarskie, zarówno te absolutnie niezbędne podczas prac remontowych, jak i takie, które pozwalają na stworzenie niepowtarzalnych dekoracji.

Pędzle, wałki malarskie oraz kuweta to podstawowe narzędzia używane w trakcie remontu w każdym domu. Trudno bez nich wyobrazić sobie malowanie ścian. Nieodzowne są także odpowiednie uchwyty do wałków, szpachelki i skrobaki. Do właściwego zabezpieczenia przed poplamieniem farbą mebli oraz podłóg doskonale nadadzą się folie i taśmy malarskie. Z kolei w uzyskaniu niepowtarzalnych, artystycznych wzorów pomogą wałki dekoratorskie. Sprawdź, w jaki sposób profesjonalnie przygotować się do remontu.

Pędzle – rodzaje i przeznaczenie

Mogłoby się wydawać, że wybór i zakup odpowiedniego pędzla jest bardzo prostym zadaniem. Nic bardziej mylnego. Pędzle różnią się ze względu na budowę, przeznaczenie oraz materiały, z których zostały wykonane. Przed wyborem odpowiedniego pędzla należy przede wszystkim ustalić do jakiej farby i na jaką powierzchnię ma być zastosowany. W naszej ofercie dostępne są:

 • pędzle do malowania farbą wodną – wykonane z włosia syntetycznego. Mieszanka nylonu oraz poliestru odporna jest na wchłanianie wody, dlatego pędzle zachowują swoje właściwości w zetknięciu z tego rodzaju farbą;
 • pędzle malarskie do farb rozpuszczalnikowych – pędzle z włosiem stanowiącym zazwyczaj mieszankę jedwabiu naturalnego i syntetycznego lub będącym połączeniem szczeciny i tworzywa sztucznego z uchwytem polipropylenowym lub z drewna. Oferujemy szeroką gamę pędzli przeznaczonych do farb rozpuszczalnikowych, zarówno do płaszczyzn znacznej wielkości, jak miejsc trudnodostępnych;
 • pędzle malarskie do lakieru i impregnatu do drewna – wykonane zazwyczaj z włosia sztucznego. Mogą być wykorzystywane przy malowaniu impregnatem. Jeśli zależy Ci na długiej żywotności pędzla, postaw na opaskę z tworzywa sztucznego, ponieważ metal może wchodzić w reakcję z impregnatem bądź lakierem;
 • pędzle do bejcy – powinny być wykonane z włosia sztucznego. Najbardziej przydatne są pędzle okrągłe;
 • pędzle do kleju, smoły i lepiku – wykonane z twardego, mało elastycznego włosia. Charakteryzują się dużymi rozmiarami oraz długim, mocnym włosiem. Wyglądem przypominają bardziej szczotki niż pędzle.

Przy wyborze pojedynczego pędzla bądź zestawu pędzli do malowania należy posiłkować się też takimi parametrami jak wielkość i kształt. Wielkość pędzla może oscylować w granicach od 6 mm do 21 cm. Dostępne są pędzle o następujących kształtach: pędzle płaskie proste, pędzle płaskie kątowe, pędzle okrągłe proste oraz pędzle okrągłe stożkowe. Ponadto wybór odpowiedniego pędzla jest uzależniony od rodzaju i wielkości malowanej przestrzeni, a także od preferencji samego malarza.

Wałki malarskie – czym się różnią?

Wałki malarskie, podobnie jak pędzle, na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Jest to jednak złudne wrażenie. Niemniej ważny od samego wałka jest też dobór odpowiednich akcesoriów, które przyczynią się do usprawnienia procesu malowania. Wałki do malowania ścian dostępne są w kilku rozmiarach. Te najmniejsze (trzycentymetrowe) przeznaczone są do precyzyjnego malowania niewielkich, trudno dostępnych przestrzeni. Wałki o największej szerokości to idealna propozycja do malowania na jednolity kolor ścian o dużej powierzchni. Warto wiedzieć, że wałki dekoracyjne o dużych rozmiarach najlepiej sprawdzą się przy jasnych farbach. W naszych sklepach kupisz:

 • wałek malarski z uchwytem – komplet, który od razu po wyjęciu z opakowania jest gotowy do użycia. Profesjonalne wałki malarskie są dobrze dopasowane do uchwytu, co znacząco usprawnia pracę. Stąd też dla pewności, że malowanie ścian wałkiem przebiegnie bez komplikacji, warto zaopatrzyć się w model z uchwytem,
 • wałek do malowania na zapas – wybierany jest zgodnie z jego przeznaczeniem. Można nim malować różnego rodzaju powierzchnie. Podczas remontu warto wyposażyć się w wałek do malowania ścian gładkich, strukturalnych, lakieru lub powierzchni olejowanych,
 • rączka do wałka – przy wyborze należy zwrócić uwagę na jej długość, ponieważ złe dopasowanie rączki z wałkiem utrudnia, a w niektórych przypadkach uniemożliwia efektywne malowanie ścian,
 • wałek dekoracyjny – powinien odpowiadać rodzajowi farby. Do wyboru dostępne są wałki przeznaczone do malowania farbami emulsyjnymi, akrylowymi, rozpuszczalnikowymi, fasadowymi, lakierami, żywicami oraz specjalne wałki do gruntowania. Kupno wałka powinno nastąpić dopiero po wyborze odpowiedniej farby.

Czym są pistolety i agregaty malarskie?

Pistolety i agregaty malarskie to urządzenia, które powstały z myślą o idealnie gładkich powierzchniach. Efekt uzyskiwany przy ich użyciu jest nieporównywalny do malowania pędzlami czy wałkami. Dzięki tym urządzeniom możesz znacznie przyspieszyć i usprawnić tempo pracy.

 • Pistolet malarski jest prostym, niewielkim narzędziem, przeznaczonym do malowania farbami emulsyjnymi, akrylowymi, lateksowymi lub fasadowymi. Pistolet malarski występuje zwykle w postaci urządzenia elektrycznego i służy do malowania metodą natryskową. Posługiwanie się pistoletem malarskim chroni przed popełnieniem widocznych błędów w malowaniu ścian. Jest to narzędzie, które nie wymaga od malującego posiadania żadnych szczególnych zdolności,
 • Agregat malarski jest większym, bardziej zaawansowanym i dającym szersze spektrum zastosowań urządzeniem niż pistolet malarski. Agregat do malowania natryskowego wykorzystuje się do malowania przy użyciu różnego rodzaju farb. Można się nim posłużyć do aplikacji: farb ściennych lateksowych, akrylowych, emulsyjnych, emalii, impregnatów do drewna, lakierobejc, olejów do drewna i emalii antykorozyjnych. Agregat do malowania ścian to wszechstronne narzędzie, które często stosowane jest podczas profesjonalnych prac.

Wałki dekoracyjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wałki dekoracyjne należą do grupy przedmiotów, które wykorzystywane są na ostatnim etapie prac malarskich, czyli przy wykańczaniu oraz ozdabianiu ścian pomieszczenia. Wałek malarski dekoracyjny przygotowany jest do nakładania farby strukturalnej. Może być on wykonany z mikrofibry bądź gąbki.

 • Wałek malarski dekoracyjny z mikrofibry – doskonale sprawdza się w nanoszeniu gęstych farb na gładkie powierzchnie. Zabezpiecza ścianę przed powstaniem niekontrolowanego efektu baranka. Wałki dekoratorskie z mikrofibry sprawdzą się zarówno podczas malowania ścian, jak i sufitu.
 • Wałek malarski dekoracyjny z gąbki – jest dobrym rozwiązaniem do wykańczania ścian z wystającymi elementami. Elastyczna gąbka dostosuje się do każdego kształtu podłoża i umożliwia równomierne rozprowadzenie farby. Gąbka posiada specjalną strukturę, która pozwoli na stworzenie estetycznego efektu baranka. Wałek może być także wykorzystany do malowania sufitu.

Uchwyty do wałków i kije teleskopowe – niezbędne podczas pracy

 • Uchwyty do wałków wyposażone są w wygodne, funkcjonalne i dopasowane do dłoni rączki. Uchwyt do wałka to akcesorium niezbędne podczas każdego malowania pomieszczeń. Dzięki niemu z łatwością rozprowadzisz farbę na wybranym obszarze,
 • Kij teleskopowy to narzędzie, które sprawi, że wałek malarski dotrze znacznie wyżej i głębiej na malowanej powierzchni. Kije teleskopowe dzieli się ze względu na ich długość. Do pomalowania niższych pomieszczeń wystarczające będą kije o długości nieprzekraczającej metra. W wysokich pomieszczeniach warto zastosować kije o długości 3 m, co umożliwi dokładne oraz wygodne położenie farby przy pomocy wałka np. na sufit.

Kuwety i kratki malarskie – jak profesjonalnie malować ściany?

 • Kuweta malarska to niewielki, plastikowy pojemnik, który posiada specjalnie wyprofilowane dno. Kuweta ułatwia nabieranie i równomierne rozprowadzanie farby na wałku. Większość kuwet wyposażona jest w dodatkową powierzchnię, której zadaniem jest redukcja ilości farby na wałku. Pamiętaj, aby przed wlaniem farby do kuwety użyć specjalnego mieszadła, co znacznie ułatwi późniejsze nakładanie emulsji na ścianę.
 • Kratki malarskie stanowią doskonałe uzupełnienie każdej kuwety. Kratka malarska przeznaczona jest do ściągania nadmiernej ilości emulsji z wałka. To niezbędny element podczas remontu, szczególnie jeśli nie jesteś jeszcze zbyt doświadczony w tego typu pracach.

Do czego służą szpachelki?

Duża szpachla malarska i małe szpachelki malarskie to narzędzia do mieszania, nakładania i rozprowadzania mas szpachlowych. Szpachelki wykonane są zazwyczaj z giętkich blach, dlatego posługiwanie się nimi jest bardzo wygodne. Wykorzystywane są podczas prac wykończeniowych, zwłaszcza do wygładzania ścian, wypełniania ubytków oraz zeskrobywania zanieczyszczeń.

Czym są skrobaki?

Za pomocą skrobaka szybko i sprawnie usuniesz wszelkie nierówności oraz niedoskonałości pozostałe po poprzednim remoncie. Skrobak do fug, a także skrobak do płytek ceramicznych to niezastąpione narzędzia podczas prac remontowych w łazience. Z kolei skrobak do farby ma wszechstronne zastosowanie, a jego użycie zawsze powinno poprzedzić czynność malowania powierzchni właściwą farbą. Specjalny skrobak do drewna sprawdzi się w sytuacji, kiedy trzeba zeskrobać farbę z drewnianych powierzchni.

Narzędzia do efektów malarskich – niecodzienne wykończenie każdego remontu

Dobór odpowiedniego narzędzia do efektów malarskich uzależniony jest od efektu, jaki chcesz uzyskać. Wśród tego typu narzędzi najpopularniejsza jest specjalna gąbka. Dzięki jej zastosowaniu możesz stworzyć oryginalną i ciekawą fakturę ściany. Nietuzinkowe efekty da się także uzyskać za pomocą pacek weneckich, specjalnych wałków oraz pędzli, które pozwalają na stworzenie prawdziwie artystycznego wykończenia ściany.

Taśmy malarskie – zawsze niezbędne podczas remontu

Taśmy malarskie są niezastąpione w zabezpieczeniu powierzchni przed zabrudzeniem oraz niekontrolowanym zachlapaniem farbą. Można nimi przykleić folię do podłóg oraz innych elementów znajdujących się wewnątrz pomieszczenia. Taśmy malarskie nadają się także do osłonięcia listew przypodłogowych. Ich zaletą jest łatwe usuwanie oraz niepozostawianie nieestetycznych śladów w miejscu przyklejenia. Dzięki nim możliwe jest równe odcięcie koloru sufitu od koloru ścian. Ponadto taśma malarska pozwala na stworzenie ciekawych wzorów geometrycznych na ścianie. Wzory na ścianę z taśmy malarskiej powstają przy równym oddzieleniu na jednej powierzchni kilku kolorów farby.

Folie ochronne – bez nich lepiej nie zabierać się do pracy

Folie ochronne pozwolą zabezpieczyć meble oraz podłogi przed zachlapaniem farbą. Dzięki ich zastosowaniu sprzątanie po remoncie będzie prostą czynnością. W trakcie prac remontowych nieuniknione są ślady farby pozostawione przez kapiący pędzel czy wałek. W związku z tym każde malowanie warto poprzedzić dokładnym rozłożeniem folii malarskiej, która dostępna jest w różnych wariantach i rozmiarach. Folia bąbelkowa będzie doskonałym zabezpieczeniem dla delikatnych przedmiotów, natomiast folia stretch umożliwi np. szczelne owinięcie mebli na czas remontu. Szerokość folii ochronnej może wynosić od kilkudziesięciu centymetrów do nawet sześciu metrów. Jeśli zaś chodzi o jej długość – od 5 do ponad 250 m. Rozmiar folii ochronnej można dowolnie dopasować do swoich potrzeb, gdyż sprzedawana jest ona w rolkach.