Woski i patyny do drewna
Dowiedz się więcej
Woskowanie jest jedną z technik zabezpieczających drewno, a przy tym maskującą drobne rysy i ubytki. Za pomocą wosku można uwydatnić naturalny kolor i strukturę drewna lub – z użyciem wosków barwiących – zmienić jego odcień. W sprzedaży dostępne są gotowe preparaty w postaci pasty, kremu lub w formie półpłynnej.
Czym jest wosk do drewna?
Wosk do drewna w przeważającej mierze składa się z wosku pszczelego, wosków roślinnych (carnauba) lub parafiny (wosk mineralny). Wszystkie one występują w postaci stałej. Tymczasem gotowy produkt do konserwacji drewna jest półpłynny lub kremowy, rzadziej ma formę pasty lub olejowosku. Rozpuszczalnikiem nadającym odpowiednią konsystencję końcowym produktom najczęściej jest terpentyna, alkohol etylowy lub benzyna ekstrakcyjna. Natomiast odpowiednie pigmenty nadają woskom ostateczny kolor.
Wosk do drewna – rodzaje
Podział wosków do drewna zależy od wielu cech, m.in. od postaci, w jakiej występują (stała, półpłynna, olejowosk), powłoki, jaką tworzą (bezbarwną, koloryzującą, wybielającą itp.) czy pełnionej funkcji (pielęgnacyjna, renowacyjna). W związku z tym na rynku dostępne są różne rodzaje wosków do drewna.
- Barwiący wosk do drewna – można go nakładać na drewno surowe lub bejcowane. Najczęściej pozostawia satynową powierzchnię o zwiększonej odporności na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.
- Bezbarwny wosk do drewna – tworzy na powierzchni niewidoczną, wodoodporną warstwę ochronną. Nadaje drewnu delikatny połysk, podkreślając jego naturalną barwę.
- Wybielający wosk do drewna – najczęściej występuje w postaci białego kremu. Nakłada się go na drewno o porach otwartych (jesion, dąb, kasztan), po to, by je rozjaśnić.
- Wosk renowacyjny do drewna (do wypełniania ubytków) – występuje najczęściej w postaci stałej lub w formie pasty. Służy do usuwania rys i niewielkich uszkodzeń drewnianej powierzchni. Można wypełnić nim ubytek, a następnie podgrzać wosk, np. suszarką do włosów, tak, aby substancja szczelnie wypełniła dane miejsce. Po ostygnięciu całość należy wypolerować.
- Żel woskowy do drewna – powstaje na bazie wosków mikrokrystalicznych. Zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią. Nadaje się również do woskowania podłóg oraz do konserwacji kamienia we wnętrzach. Jest odporniejszy na ścieranie niż tradycyjne woski.
Patyna – charakterystyka
Patyna służy do postarzania drewna. Daje najlepsze rezultaty, jednak pożądany efekt można również osiągnąć, stosując odpowiednie farby i bejce. Najczęściej ma barwę popularnych gatunków drewna (dąb, jesion, orzech itp.), ewentualnie kolor biały, czerwony, zielony, złoty czy niebieski.
Patynowanie – metoda na szybkie postarzenie drewna
Końcowy efekt patynowania zależy od zastosowanej techniki. Jedną z najczęściej stosowanych jest tzw. metoda transparentnych warstw: ciemna bejca nakładana jest jako pierwsza, następnie należy zabezpieczyć ją podkładem, potem powierzchnię wybiela się białym woskiem, a na koniec zabezpiecza woskiem bezbarwnym. Inne metody (shabby chic, stosowane w technikach decoupage) są bardziej pracochłonne i pozwalają uzyskać odmienny efekt. W gruncie rzeczy postarzanie drewna polega na przecieraniu kolejnych warstw i wydobywaniu koloru, który był nałożony na powierzchnię wcześniej. W ten sposób można rozjaśnić, przyciemnić lub całkowicie zmienić kolor odnawianej powierzchni. Patynowanie można przeprowadzać na podłożach starych i nowych. Metoda sprawdza się zarówno w przypadku mebli (krzesła, stoły, komody, szafki), jak i drewnianych elementów architektonicznych (balustrady, schody, drewniane zwieńczenia wejść), a nawet drobnych przedmiotów.