Oleje do mebli i blatów
Dowiedz się więcej
Oleje do mebli oraz blatów chronią, konserwują i dekorują drewniane powierzchnie. Pozostawiają na nich ochronną powłokę, zabezpieczającą drewno przed powstawaniem plam i zapobiegającą wnikaniu wilgoci. Jednocześnie podkreślają naturalny wygląd drewna lub nadają mu delikatną barwę. Oleje do mebli są łatwo dostępne i proste w użyciu – można je stosować we własnym zakresie.
Oleje do mebli i blatów – rodzaje
Można wyróżnić oleje uniwersalne, przeznaczone do stosowania na różnego rodzaju powierzchniach drewnianych (frontach mebli, na blatach, deskach podłogowych) oraz produkty specjalistyczne, służące do konserwowania określonych gatunków drewna. Oleje można również sklasyfikować na podstawie ich składu oraz właściwości. Najczęściej stosuje się oleje: utwardzalny, nietwardniejący oraz woskowo-olejowy.
- Olej utwardzany jest produkowany na bazie rozpuszczalników i powszechnie wykorzystywany do zabezpieczania powierzchni narażonych na intensywną eksploatację – czyli najczęściej podłóg. Chroni je przed wilgocią i promieniowaniem UV, więc można nim zabezpieczać również drewniane podłogi zewnętrzne (tarasy, schody, werandy). Podobnie jak inne oleje, jest łatwy w użyciu. Wysychając, nie pozostawia tłustego filmu na powierzchni drewna. Czas schnięcia zależy od chłonności danego drewna i grubości nałożonej warstwy.
- Nietwardniejący olej do mebli jest produktem naturalnym. Nie zawiera rozpuszczalników. Powstaje na bazie oleju lnianego lub słonecznikowego. Częściej jest stosowany we wnętrzach, ze względu na neutralny zapach (produkty rozpuszczalnikowe wydzielają intensywny zapach do momentu całkowitego wyschnięcia) i ekologiczny skład. Chroni zabezpieczone powierzchnie przed wilgocią i działaniem promieni UV. Zapobiega rozsychaniu się drewna, pękaniu i trwałym zniszczeniom. Ze względu na delikatny film, który pozostaje na powierzchni drewna po użyciu takiego oleju, stosuje się go w miejscach nienarażonych na intensywne użytkowanie (elementy mebli, półki, rzeźby, drewniane ramy, barierki schodów).
- Preparaty woskowo-olejowe zawierają naturalny olej i wosk. Zapewniają ochronę porównywalną z tą, którą można uzyskać, stosując olej utwardzany. Preparaty woskowo-olejowe zabezpieczają drewno przed wilgocią, zabrudzeniami i promieniowaniem UV. Ponadto wosk chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak nakładać olej na drewniane powierzchnie?
Aplikowanie oleju do mebli i blatów nie przysparza trudności nawet osobom niemającym wprawy. Powierzchnia powinna być czysta i sucha. W przypadku drewna tradycyjne mycie może być nieco problematyczne ze względu na nasiąkliwość materiału, więc jeżeli czynność ta jest niezbędna, należy odczekać pewien czas, aż drewno całkowicie wyschnie. Jego powierzchnię można przetrzeć również alkoholem lub benzyną ekstrakcyjną, która usunie plamy i inne zabrudzenia.
Olej należy nakładać przy użyciu pędzli w różnych rozmiarach – zależnie od wielkości i rodzaju powierzchni. Olejowanie skutecznie można przeprowadzić również za pomocą miękkiej, zwiniętej szmatki. Ważne, aby rozprowadzać olej wzdłuż słojów drewna. Jego nadmiar należy usunąć bawełnianą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Czas wysychania oleju jest podany na jego opakowaniu.
Jeśli jedna warstwa oleju jest niewystarczająca lub drewno staje się szorstkie (na skutek podnoszenia się drobnych włókien), powierzchnię należy delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym i nałożyć na nią kolejną warstwę oleju. W przypadku mebli i elementów, które już kiedyś zostały zabezpieczone, to się jednak praktycznie nie zdarza. Niepożądane zjawisko zachodzi jedynie w przypadku świeżego, niezbyt dokładnie wyszlifowanego drewna.
Liczba warstw oleju i konserwacja drewna
Docelowa liczba warstw oleju zależy od tego, jak dobrze ma zostać zabezpieczone drewno i od jego chłonności. Jeśli jest to olej barwiący, duże znaczenie ma również intensywność docelowej barwy.
Skuteczność zabezpieczenia zależy zarówno od rodzaju użytego preparatu i staranności jego nałożenia, jak i od regularnej konserwacji. Zazwyczaj wystarczy ją przeprowadzać raz na 2-3 lata (zależnie warunków i intensywności, z jaką jest użytkowana powierzchnia). Elementy intensywnie użytkowane mogą wymagać nawet olejowania nawet 2-3 razy w ciągu roku.