Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Przygotowanie podłoża

Kluczem do sukcesu podczas malowania jest prawidłowo przygotowane podłoże. Uzupełnienie wszelkich ubytków za pomocą gipsu lub specjalnych mas szpachlowych, a następnie odpowiednie zagruntowanie powierzchni daje pewność, że będzie ona gładka, a farba będzie należycie trzymać się podłoża. Przed przystąpieniem do malowania, warto więc zaopatrzyć się w niezbędne produkty i odpowiednio przygotować podłoże, które będzie malowane.

Wszystkie produkty(161)

z9
16,99 zł/ szt.
64,99 zł/ szt.
54,99 zł/ szt.
64,99 zł/ szt.
(78)
31,49 zł/ szt.
52,99 zł/ szt.
52,99 zł/ szt.
(14)
15,90 zł/ szt.
(12)
10,49 zł/ szt.
(1)
10,99 zł/ szt.
15,79 zł/ szt.
(6)
18,99 zł/ szt.
(6)
50,99 zł/ szt.
(3)
29,69 zł/ szt.
(3)
16,49 zł/ szt.
(4)
13,79 zł/ szt.
(2)
11,49 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Malowanie to proces, który składa się z wielu etapów. Zanim chwycisz za pędzel lub wałek, wykonaj niezbędne czynności, takie jak naprawa ściany, gruntowanie przed malowaniem czy specjalistyczne naprawy powierzchni. W odpowiednim przygotowaniu podłoża pomocne będą materiały takie jak gładź szpachlowa, masa uszczelniająca, farba podkładowa czy grunt. Dzięki produktom dostępnym w Leroy Merlin możesz mieć pewność, że naprawa będzie efektywna, a twoje ściany już wkrótce będą w pełni gotowe na nowy design.

Naprawa ściany krok po kroku – jak właściwie przygotować podłoże do malowania?

Ściany, podobnie jak wszystkie sprzęty domowego użytku, stopniowo ulegają uszkodzeniom na skutek długotrwałego użytkowania. W rezultacie osiadania gruntu pod fundamentami rysy mogą pojawić się nawet w nowych mieszkaniach. Plamy, pęknięcia, łuszcząca się farba – to pierwsze symptomy wskazujące na to, że najwyższy czas na remont. Nie sposób jednak rozpocząć efektywnego malowania bez uprzedniego przygotowania podłoża. W wielu przypadkach konieczna okazuje się naprawa ściany, bez której nowo nałożona farba straciłaby przyczepność i szybko zaczęłaby odstawać.

Wśród materiałów, których można użyć do naprawy ściany, są m.in.:

  • gładź szpachlowa,
  • masa szpachlowa,
  • szpachla naprawcza,
  • masa akrylowa,
  • gips,
  • cement.

W naszej ofercie znajdziesz produkty o pojemnościach od 0,1 kg do 15 kg, dzięki czemu bez problemu dopasujesz materiał do wielkości powierzchni.

Produkt dobierz do rodzaju pomieszczenia, które chcesz przygotować do malowania. W przypadku sufitu doskonale sprawdzi się masa szpachlowa szybkoschnąca, której zaletą jest lekkość oraz doskonała przyczepność. Delikatna konsystencja produktu sprawia, że jego nakładanie jest bardzo proste.

Szpachla do kuchni i łazienki to gotowa masa przygotowana do wygładzania ścian i naprawy ubytków w wilgotnych pomieszczeniach. Produkt doskonale sprawdzi się w kuchni, łazience czy w pralni.

Gładź szpachlowa jest dostępna w postaci gotowej pasty o krótkim czasie wysychania. Efektem jest perfekcyjne wygładzenie wielu rodzajów podłoża – ścian pomalowanych i surowych, płyt gipsowo-kartonowych, betonu i cementu.

Szpachla naprawcza to produkt przeznaczony do dziur i pęknięć o różnych grubościach. Można stosować ją na powierzchnie malowane, jak i surowe. W przypadku ubytków fasady można znaleźć specjalny produkt przeznaczony do stosowania na zewnątrz budynku.

Masa akrylowa to materiał na bazie wodnych emulsji akrylowych służący do wypełniania pęknięć rys czy spoin. Charakteryzuje się dużą przyczepnością do podłoży porowatych, czyli betonu, tynku czy kamienia.

Gips jest produktem stosowanym przy większych ubytkach czy pęknięciach. Może być wykorzystywany do prac naprawczych i montażowych wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.

Cement w wersji błyskawicznej to szybkowiążący materiał do szybkich napraw, mocowania lub kotwiczenia elementów budowlanych. Jest odporny na działanie wody i czynników atmosferycznych.

Co zrobić, gdy ubytki zostaną już zniwelowane, a masa szpachlowa wyrówna powierzchnię ściany? Po wyschnięciu zaprawy warto dodatkowo oszlifować ścianę za pomocą gruboziarnistego, a następnie drobnoziarnistego papieru ściernego. W ten sposób uzyskasz idealnie gładkie i równe podłoże. Kolejną czynnością, jaką powinieneś wykonać, jest gruntowanie ścian.

Specjalistyczna naprawa powierzchni – do czego służy masa uszczelniająca i mata szklana?

Naprawa rys i pęknięć ścian wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Trzeba pamiętać, że niektóre podłoża wymagają specyficznej pielęgnacji. Specjalistyczne naprawy dotyczą przede wszystkim takich powierzchni jak:

  • beton, cegła,
  • drewno,
  • fugi, spoiny,
  • metal,
  • kamień,
  • PVC,
  • kostka brukowa,
  • silikon,
  • płytki.

W naszej ofercie znajdziesz produkty do zastosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Należą do nich m.in.:

  • środki czyszczące – dzięki nim zadbasz o każdy rodzaj podłoża. Przykładami są preparaty przeciwko pleśni, środki grzybobójcze, środki do usuwania glonów, mchu i pleśni oraz środki do impregnacji fug;
  • żywice i uszczelniacze – do tej grupy produktów należy masa uszczelniająca, czyli popularny produkt, z którego pomocą możesz uszczelnić połączenia spawane i zgrzewane, a także blaszane spoiny lutowane. Stosowana jest przy uszczelnianiu kominów, obróbek blacharskich, przy ujściu wypustów dachowych lub w obrębie świetlików. Preparat tworzy elastyczną warstwę, która chroni przed działaniem wody, benzyny, olejów i wysokich temperatur. Masa uszczelniająca może zostać w prosty sposób rozprowadzona za pomocą pędzla. Popularnym rozwiązaniem jest także mata szklana, której charakterystyczną cechą jest sprężystość, odporność na warunki atmosferyczne, działanie smarów, benzyny, kwasów oraz wysokich temperatur. Wraz z żywicą idealnie sprawdzi się do laminowania. Można ją wykorzystać również podczas konserwacji i reperowania karoserii samochodowych;
  • szpachlówka – jest to produkt, który pomoże naprawić niewielkie powierzchnie. Charakteryzuje się dużą elastycznością i przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, takich jak stal, stal ocynkowana, laminat poliestrowy, aluminium i powłoki lakierowe.

Gruntowanie ścian – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie gruntowanie ścian jest tak samo ważne, jak ich skuteczna naprawa. Czynność ta jest konieczna, aby ustabilizować podłoże, wyrównać jego chłonność i zapewnić optymalną przyczepność farby, którą zamierza się nałożyć. Grunt ujednolica powierzchnię ściany. Gruntowania będą wymagały również nowe ściany, do których wykończenia zostały użyte materiały o wysokiej chłonności. Niektóre rodzaje podłoża – w tym tynki gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe – wymagają gruntowania jeszcze przed położeniem gładzi. Należy pamiętać, by przed gruntowaniem ścian w nowych budynkach odpowiednio wysezonować tynki. Nie wolno nakładać gruntu na świeżo otynkowaną ścianę.

Jak gruntować ściany? Niezbędnym produktem jest oczywiście grunt, który można nałożyć w prosty sposób za pomocą pędzla lub wałka. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz różne rodzaje podkładów gruntujących, takie jak:

  • grunt uniwersalny – dostosowany do każdego rodzaju pomieszczeń. Podkład zmniejsza nasiąkliwość podłoża, zapobiega nadmiernemu wchłanianiu wody, ujednolica parametry gruntowanego podłoża, a także wzmacnia je. Dzięki niemu przyczepność kolejnych warstw farby będzie większa. Dostępny jest w opakowaniach od 1 l do 10 l;
  • grunt do powierzchni wilgotnych – stworzony z myślą o pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia. Preparat tworzy powłokę przepuszczalną dla pary wodnej, która oprócz tego, że eliminuje wilgoć, to jest odporna na zarysowania i uszkodzenia. Dzięki produktowi tego typu zużyjesz też mniej farby do malowania;
  • grunt pod tapety – emulsja, która pomoże przygotować podłoże pod ozdobne tapety. Może być używana we wszystkich pomieszczeniach, a do jej rozprowadzenia wystarczy pędzel lub wałek;
  • grunt szczepny pod efekty dekoracyjne – idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie zamierzają poprzestać na malowaniu ścian w tradycyjny sposób i zamierzają zadbać o oryginalny wystrój swojego wnętrza. Odpowiednio dobrany grunt sprawi, że dekoracja nie tylko będzie prezentowała się doskonale, ale przede wszystkim będzie trwała.

Zarówno grunt, jak i farba podkładowa są przeznaczone przede wszystkim do użytkowania wewnętrznego. Tylko niektóre produkty można stosować na zewnątrz, a przy tym trzeba wziąć pod uwagę wymogi producenta co do warunków stosowania (np. podkład tynkarski pod tynki mineralne, akrylowe i mozaikowe wymaga podczas stosowania temperatury do 5 do 25℃).

Czym charakteryzuje się farba podkładowa? Jej użycie wskazane jest wtedy, gdy ściana jest w dobrej kondycji i nie wymaga naprawy. W przeciwieństwie do gruntu preparat nie wzmacnia podłoża i nie pomaga w zespoleniu rozkruszających się powierzchni starych ścian. Jej zadaniem jest ograniczenie wchłaniania przez powierzchnię farb nawierzchniowych. Ułatwia radykalne zmiany, tworząc tło dla nowego koloru. Farba podkładowa do ścian będzie więc idealnym rozwiązaniem, jeśli planujesz zmienić kolor wnętrza mieszkania lub pokoju z intensywnego na bardziej stonowany. Co więcej, jest to preparat, dzięki któremu remont może stać się bardziej ekonomiczny – zmniejsza się zużycie farby niezbędnej do przemalowania pomieszczenia. Farba podkładowa sama w sobie jest produktem bardzo wydajnym: 5-litrowy pojemnik akrylowej farby do wnętrz wystarczy na pomalowanie powierzchni ok. 40 m².