Farby do ścian i sufitów
Wszystkie produkty(1970)
Dowiedz się więcej
W trakcie remontu zwykle pojawia się konieczność wyboru farb dekoracyjnych. Oprócz odcienia, który zrealizuje wizję wymarzonego wnętrza, warto zwrócić uwagę również na istotne właściwości poszczególnych rodzajów farb do ścian i sufitów. To od nich zależy bowiem trwałość i jakość efektu – zwłaszcza jeżeli w remontowanym pomieszczeniu panują nietypowe warunki, np. duża wilgotność.
Najpopularniejsze rodzaje farb do wnętrz
Właściwa farba, oprócz barwy i ewentualnej faktury, powinna mieć skład odpowiedni dla danej powierzchni oraz jakość, która zapewnia dobre przyleganie, skuteczne krycie kolorem i trwały efekt końcowy. Czym różnią się najczęściej wybierane rodzaje farb do ścian i sufitów?
Farby akrylowe
To wodorozcieńczalne farby emulsyjne o bogatej palecie barw. Cechuje je dobra przyczepność do podłoża i krótki czas schnięcia. Tworzą elastyczną powłokę końcową. Dobrej jakości farba akrylowa jest wydajna, a praca z nią przyjemna (ze względu na łatwość rozprowadzania farby na powierzchni i niemal niewyczuwalny zapach). Te cechy sprawiają, że farby akrylowe są uniwersalne i możliwe do zastosowania w większości pomieszczeń, za wyjątkiem tych o szczególnie trudnych warunkach – np. bardzo dużej wilgotności – lub narażonych na częste zabrudzenia.
Farby lateksowe
To farby, które na malowanej powierzchni tworzą elastyczną, oddychającą powłokę niepodatną na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Dzięki swoim właściwościom farba lateksowa jest odporna na zmywanie, co czyni ją doskonałym wyborem do takich wnętrz, jak: pokój dziecięcy, kuchnia, przedpokój, pomieszczenia gospodarcze etc.
Farby winylowe
To tworzące twarde i trwałe powłoki farby, sprawdzające się w miejscach narażonych na niektóre niekorzystne warunki, np. na korozję. Nie są jednak odporne na ścieranie, więc nie należy ich stosować na powierzchniach brudzących się – źle tolerują częste mycie lub szorowanie. Powłoka winylowa stanowi barierę dla pary wodnej i utrudnia ścianom cyrkulację powietrza. Z tego względu nie są polecane do malowania miejsc narażonych na wilgoć (w takim przypadku lepiej wybrać farby winylowo-akrylowe lub akrylowe).
Farby ceramiczne
Zawierają w swoim składzie ceramiczny pył, nadający powłokom malarskim twardość i trwałość. Powierzchnia pokryta farbą ceramiczną jest plamoodporna, a szorowana (nawet przy użyciu detergentów) zachowuje kolor i dobry wygląd przez długi czas. Znacznie wolniej osadza się na niej również kurz.
Oprócz podstawowych rodzajów farb dostępna jest również cała gama farb strukturalnych, przy użyciu których można na malowanej powierzchni uzyskać niemal dowolną fakturę i efekty kolorystyczne. Tego typu rozwiązanie, poza oczywistymi walorami dekoracyjnymi, zapewnia też skuteczne krycie wszelkich ubytków i niedoskonałości oraz stanowi praktyczne, szybkie i estetyczne rozwiązanie w przypadku bardzo zniszczonej powierzchni.
Jaką farbą pomalować ściany?
Wybór farby do ściany powinien być podyktowany umiejscowieniem danej powierzchni i warunkami panującymi w jej otoczeniu.
- Ściany w kuchni, ciągach komunikacyjnych czy pokojach dziecięcych są narażone na częste zabrudzenia. Do ich pomalowania warto więc użyć farb lateksowych lub ceramicznych, tworzących powłoki dobrze poddające się wielokrotnemu myciu.
- Łazienka, częściowo kuchnia, pralnia i pozostałe ściany znajdujące się w warunkach podwyższonej wilgotności muszą być pokryte powłokami przepuszczalnymi, sprawnie odprowadzającymi wilgoć. Sprawdzają się tutaj uniwersalne farby akrylowe, lateksowe i ceramiczne.
Jaką farbą najlepiej pomalować sufit?
Do pomalowania sufitów zazwyczaj dobiera się ten sam rodzaj farby, który przeznaczony jest do ścian. Oznacza to, że jeżeli remontowane jest np. pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, farba użyta do malowania sufitów powinna ten fakt uwzględniać, czyli – podobnie jak w przypadku ścian – może to być farba lateksowa, ceramiczna lub akrylowa (jeżeli wilgotność nie jest nadmierna).
O czym warto pamiętać, wybierając farbę do sufitów?
Światło, które zazwyczaj znajduje się w bezpośredniej bliskości sufitu, doskonale uwypukla wszelkie niedoskonałości powierzchni. Można je skutecznie ukryć, wybierając odpowiedni stopień połysku. Farba, która doskonale maskuje wszystkie mankamenty, powinna być w wersji matowej (głęboki mat słabiej odbija światło). Im większy połysk, tym powierzchnia do malowania powinna być równiejsza. O tym warto również pamiętać w przypadku ścian, choć na pionowych powierzchniach nie zawsze niedoskonałości są aż tak bardzo widoczne.
FAQ
Jaka farba do ścian – lateksowa czy akrylowa?
Oba wymienione tu rodzaje farb są wodorozcieńczalne. Różnią się jednak w zakresie niektórych parametrów. Farby lateksowe są: bardziej wytrzymałe, zmywalne, elastyczne, silnie kryjące, umożliwiają ścianie „oddychanie”, schną nieco szybciej niż farby akrylowe. Te drugie także cechują się sporą odpornością na ścieranie, choć nie tak dobrą jak wcześniej opisany rodzaj. Są też tańsze, można je nieco łatwiej nakładać, a finalnie tworzą na ścianie delikatny połysk, który dla niektórych jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Nie ma więc jednej odpowiedzi na postawione tu pytanie. Niewątpliwie jednak farby lateksowe są polecane do bardziej wymagających wnętrz, jak np. kuchnia czy łazienka, a także w przypadku pomieszczeń silnie nasłonecznionych (są odporniejsze na promieniowanie UV).
Jak obliczyć ilość farby do malowania ścian?
Do prawidłowego obliczenia ilości potrzebnej farby, konieczna jest znajomość wymiarów pomieszczenia. Należy zmierzyć szerokość każdej ściany, a następnie przemnożyć przez wysokość. Jeśli w planach jest też malowanie sufitu – konieczne jest obliczenie także jego pola (szerokość x długość). Wszystkie wyniki należy do siebie dodać, a następnie odjąć powierzchnię okien oraz drzwi (obliczając ją podobnie: wysokość x szerokość). Finalny wynik, otrzymany w m2, trzeba podzielić na wydajność farby, którą na opakowaniu podaje producent. Pomocny może okazać się kalkulator zużycia farby [KLIK].
Jaki wałek do malowania ścian farbą lateksową wybrać?
Do malowania farbą lateksową najlepiej sprawdzi się wałek wykonany z tworzywa sztucznego, np. poliakrylu czy poliestru, wałek welurowy lub z mikrofibry (wskazany zwłaszcza podczas pracy z powierzchniami gładkimi). Zdecydowanie nie są polecane wałki wykonane z gąbki, które są za miękkie i zbyt gładkie. Jeśli zaś chodzi o runo wałka, krótkie sprawdzi się w przypadku ścian gładkich, długie natomiast – w pracy z powierzchniami o zróżnicowanej strukturze, w tym także wykonanymi z cegły.
Ile może stać otwarta farba do ścian?
Otwarta farba do ścian może stać nawet przez kilka lat. Podstawą jest jednak odpowiednie jej przechowywanie. Większe ilości należy pozostawić w oryginalnym opakowaniu i szczelnie zamknąć – do wnętrza nie może przedostawać się powietrze, co można ograniczyć, np. wkładając kawałek folii pod wieczko. Pomocne może być także oklejenie zamknięcia taśmą, co pozwoli osłonić wszelkie możliwe szczeliny. Farbę należy przechowywać w miejscu zacienionym.
Czy farbą do ścian można pomalować meble?
Tak, niektórymi farbami do ścian można malować także meble. Można w ten sposób osiągnąć ciekawy efekt aranżacyjny, czyli idealne zgranie kolorystyczne różnych elementów wnętrza. W tym kontekście najlepiej sprawdzą się farby akrylowe oraz lateksowe.