Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Specjalistyczne impregnaty do drewna

Wszystkie produkty(4)

z1
47,99 zł/ szt.
199 zł/ szt.
(2)
32,88 zł/ szt.
(1)
19,99 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Impregnacja drewna przedłuża jego trwałość i zapewnia mu dobry wygląd. Zazwyczaj wystarczy ją cyklicznie powtarzać, by materiał zachował swoje właściwości. Jednak w niektórych przypadkach podstawowe zabezpieczenie okazuje się niewystarczające. Specjalistyczne impregnaty do drewna pozwalają uporać się z chorobami grzybowymi i szkodnikami, które zaatakowały drewno.

Szkodniki drewna

Drewno jest dla szkodników jednocześnie schronieniem i źródłem pożywienia. Mogą w krótkim czasie osłabić materiał lub nawet zniszczyć jego strukturę (to zależy od rodzaju szkodnika). Na szczęście można temu skutecznie przeciwdziałać. Niechciani lokatorzy najczęściej pojawiają się w elementach konstrukcyjnych drewnianych budynków oraz na drewnianych powierzchniach zewnętrznych. W Polsce żyje kilkadziesiąt gatunków szkodników drewna, z których najczęściej spotykane to: miazgowiec parkietowiec, spuszczel pospolity, kołatek domowy i wyschlik grzebykorożny. Jedne bytują w drewnie wilgotnym, inne wolą wysuszone. Niektóre z nich (np. spuszczel pospolity), mogą pojawić się niemal wszędzie i w stosunkowo krótkim czasie naruszyć wytrzymałość drewnianej konstrukcji. Równie duże szkody wyrządza kołatek domowy, który niszczy drewno wewnątrz budynków. Sprawia, że po pewnym czasie deski z sosny lub świerku dosłownie się rozpadają.

Sposoby zabezpieczania drewnianych konstrukcji przed szkodnikami

Można w znacznym stopniu zapobiec kłopotom związanym z pojawieniem się szkodników.

  • Nie należy umieszczać w pomieszczeniach starych, drewnianych mebli bez uprzedniego, starannego sprawdzenia ich pod kątem obecności szkodników drewna. W razie stwierdzenia jakiejkolwiek aktywności owadów mebel należy w pierwszej kolejności oczyścić i zabezpieczyć, a dopiero później umieścić we wnętrzu.
  • Drewno stare, częściowo zniszczone, rozbiórkowe, podobnie jak meble kupione na targach czy znalezione w opuszczonych budynkach, może być zaatakowane przez grzyby, pasożyty itp. Składowanie tego typu drewna, bez odpowiedniego zabezpieczenia, grozi tym, że pasożyty zagnieżdżą się także w zdrowych deskach.
  • Każdy drewniany element powinien zostać odpowiednio zaimpregnowany. Impregnację należy cyklicznie powtarzać.

Jakie specjalistyczne impregnaty stosować

Żeby pozbyć się szkodników lub grzybów, trzeba zastosować specjalistyczne impregnaty, które mogą usunąć już istniejący problem, jak i zabezpieczyć drewno na przyszłość. Należy je stosować regularnie, by szkodniki nie powróciły – zgodnie ze swoim cyklem rozwojowym.

W ofercie dostępne są preparaty zawierające mieszankę biocydów lub same insektycydy. Specjalistyczne impregnaty wnikają głęboko w strukturę drewna i skutecznie zabijają szkodniki. Zwalczają zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Aby preparat zadziałał, musi dotrzeć do owada i bezpośrednio oddziaływać na jego organizm. Oprócz tego impregnat na dłuższy czas zabezpiecza drewno. Można nanosić go pędzlem lub natryskowo, na różne elementy: belki, krokwie, bale, deski itd.

Jak stosować specjalistyczne impregnaty do drewna

Specjalistyczne impregnaty do drewna zawierają zwykle kombinację różnych substancji, zwiększających ich skuteczność. Insektycydy mają właściwości dezynsekcyjne, repelenty odstraszają owady zapachem. W składzie niektórych preparatów można znaleźć syntetyczne hormony, które zakłócają cykl rozwojowy owadów. Impregnaty zazwyczaj są dostępne w postaci cieczy, w opakowaniu umożliwiającym naniesienie jej na drewno pędzlem, w aerozolu lub w pojemniku z atomizerem. Aplikację preparatu należy przeprowadzić bardzo dokładnie. Można go również po prostu wstrzyknąć w otwory świadczące o obecności insektów.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.