Półki i wsporniki

Półki są nieodzownych elementem każdego domu. Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek pomieszczenie bez miejsca na ekspozycję domowych przedmiotów. W naszej ofercie znajdziesz ogromny wybór półek i kubików, wsporników, łączników, uchwytów i kątowników, z których w łatwy sposób zmontujesz wybrane przez Ciebie zestawy. Można je również łączyć w większe zestawy tworząc niebanalne regały. Oferujemy półki z drewna, MDF, HDF, itp. o wymiarach do 3 m. Półki mogą być lakierowane, bejcowane lub surowe. W naszej ofercie znajdziesz również wiele stylowych wsporników, które same w sobie są małymi dziełami sztuki. Wybrane przez internet produkty można odebrać w najbliższym sklepie Leroy Merlin.

Półki ścienne, mocowane bezpośrednio do ściany lub na wspornikach, to jeden z najpopularniejszych elementów wystroju wnętrz. Można je spotkać zarówno w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, jak i w kuchni. Również wiele łazienek jest wyposażonych w półki na drobne dekoracje lub akcesoria użytkowe. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie elementy dostępne są w naszej ofercie i w jaki sposób stworzyć za ich pomocą ciekawą aranżację.

Rodzaje wsporników

Wsporniki mają najczęściej postać kątownika (90 stopni) wzmocnionego poprzeczką, montowanego do ściany i umożliwiającego montaż półki – drewnianej, szklanej lub metalowej. Dla bezpieczeństwa półki powinny być na stałe przymocowane do wspornika – wkrętami bądź specjalnymi śrubami lub zaczepami.

W zależności od miejsca zastosowania, ale również materiału wykonania oraz funkcji, możemy wyróżnić wsporniki:

  • dekoracyjne,
  • techniczne,
  • drewniane,
  • metalowe,
  • składane.

Wsporniki dekoracyjne są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Mogą mieć nieco mniejszą nośność niż wsporniki techniczne, ale zwykle i tak nie poddaje się ich tak dużemu obciążeniu. Takie mocowanie doskonale pasuje do ozdobnych półek, np. drewnianych z dekoracyjnym frezowaniem lub wykonanych z płyty wiórowej (lub MDF) wykończonej drewnopodobnym laminatem.

Do nieco większych obciążeń stosuje się wsporniki techniczne. Nośność pojedynczego elementu to nawet 100 kg, dlatego też dobrze sprawdzą się w piwnicach lub garażach, gdzie w połączeniu z półką (np. z płyty OSB lub surowej płyty wiórowej) stworzą wytrzymałą i stabilną konstrukcję. Ich kolorystyka ogranicza się do kilku podstawowych wybarwień, natomiast rozpiętość wymiarowa jest znacznie większa niż w przypadku podpór dekoracyjnych.

Wsporniki drewniane są zazwyczaj elementami dekoracyjnymi i będą świetnie pasować do półek wykonanych z tego samego gatunkudrewna. Dodatkowo można je dowolnie wykończyć za pomocą specjalnych preparatów do drewna, które w zależności od rodzaju nadadzą powierzchni wybrany kolor lub zapewnią ciekawy efekt ozdobny. Drewniane uchwyty produkuje się z drewna litego, sklejki i kolorowej płyty MDF.

W naszej ofercie dostępne są również wsporniki z metalu. Te bardziej dekoracyjne najczęściej mają wyprofilowaną konstrukcję, co nadaje im charakteru i pomaga dopasować do określonego stylu pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się połączenie czarnego wspornika z białą półką lub białego z elementami w kolorze naturalnego drewna.

W niewielkich pomieszczeniach technicznych sprawdzą się konstrukcje wykorzystujące wsporniki składane. Mogą być one np. podstawą dodatkowego blatu roboczego – w takim przypadku nieużywany blat składa się do pionu na ścianę, gdzie nie zajmuje przestrzeni użytkowej. Do takiego rozwiązania zaleca się użycie wsporników przeznaczonych do większych obciążeń.

Do wsporników ściennych zaliczamy również uchwyty do półek szklanych. Najczęściej spotykamy je w zestawie z półką szklaną lub lustrzaną, zamocowane pod lustrem. Zastosowań tego systemu jest jednak więcej i nie musimy ograniczać się wyłącznie do pomieszczeń łazienkowych. Ten rodzaj mocowania posiada zazwyczaj niewielki zakres regulacji grubości mocowanej półki (od kilku mm do 1-2 cm). Na rynku dostępne są również wsporniki do półek szklanych z wbudowaną diodą LED, która, wykorzystując właściwości szkła, tworzy ciekawe podświetlenie całej konstrukcji.

Omawiając temat wsporników do półek, należy też wspomnieć o podpórkach meblowych. Stosowane są w większości mebli skrzyniowych z płyty wiórowej, gdzie półki nie są zamocowane na stałe. Zastosowanie podpórek i odpowiednio nawierconych rzędów otworów pozwala na zmianę ułożenia półek w dowolnym momencie. Podpórki mogą mieć postać prostych wałeczków z pierścieniem dystansującym, jak również elementów kombinowanych (np. z wypustką uniemożliwiającą wysuwanie się półki). Do stałego mocowania półek meblowych, ale także do łączenia konstrukcji mebli, wykorzystuje się również kątowniki montażowe, tzw. komandorki. Stosowane są najczęściej w miejscach, gdzie nie można użyć typowych połączeń meblowych, lub do mocowania konstrukcji mebla do ściany (np. w szafach wnękowych).

Nie zapomnij o półkach!

Oczywiście same wsporniki nie zapewnią konstrukcji o odpowiednich właściwościach użytkowych – należy uzupełnić je półką, z którą stworzą kompletny mebel. Mogą być to gotowe lub docinane na zamówienie półki proste, wykonane z drewna litego, laminowanej płyty wiórowej lub szkła. Na rynku dostępne są również półki w postaci gotowych zestawów, z dopasowanymi wspornikami lub o konstrukcji umożliwiającej montaż bezpośrednio do ściany, bez dodatkowych akcesoriów. Ciekawe rozwiązanie stanowią półki z niewidocznym mocowaniem. Przeznaczone do nich uchwyty mają postać prętów z blaszkami montażowymi o szerokości mniejszej od grubości półki. Elementy takie mocuje się do ściany, a następnie wsuwa półkę i zabezpiecza od spodu specjalną śrubką.

Wsporniki i półki – alternatywa dla szafek w kuchni

Coraz częściej spotykanym elementem aranżacyjnym w kuchniach są półki ścienne zastępujące tradycyjne szafki wiszące. Umieszczone na odpowiednio ozdobionej (np. za pomocą tapety, dekoracyjnego tynku, cegły lub kamienia) ścianie sprawią, że pomieszczenie będzie przykuwać wzrok gości, a przy tym pozostanie w pełni funkcjonalną kuchnią. Półki w takiej aranżacji mogą być wykonane z tego samego materiału co blat, natomiast wsporniki – dopasowane do pozostałych elementów wystroju. Na takiej konstrukcji przechowujemy głównie najczęściej używane akcesoria, przyprawy oraz dodatki dekoracyjne. Decydując się na to rozwiązanie, należy wyposażyć się we wsporniki o większym dopuszczalnym obciążeniu oraz zachować odpowiednią odległość od okapu oraz płyty grzewczej.

Półki ścienne zamiast regału

Jeżeli w pomieszczeniu brakuje odpowiedniej powierzchni do ustawienia regału (np. na książki), półki ścienne mogą okazać się bardzo dobrą alternatywą. Możemy bowiem umieszczać je w dowolnym miejscu na pustym fragmencie ściany – nad kanapą, telewizorem czy komodą, pamiętając o zapewnieniu wygodnego dostępu do przechowywanych przedmiotów. W takich przypadkach, będąc na etapie wykańczania lub remontu pomieszczenia, możemy też zdecydować się na półki o konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych, zintegrowane ze ścianą, wykończone w ten sam sposób.

A może system regałowy?

System regałowy to specjalna konstrukcja składająca się ze wsporników zawieszanych na pionowych szynach montażowych, mocowanych do ściany. Na wspornikach układa się specjalne metalowe półki ażurowe lub odpowiednio przycięte półki z płyty meblowej lub drewna. Wszystkie elementy systemu dostępne są pojedynczo, co znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne. Rozwiązanie takie przypomina nieco magazynowe systemy regałowe lub znane ze sklepów konstrukcje, na których prezentowane są produkty przeznaczone na sprzedaż.

Jak widać, istnieje wiele opcji wykorzystania półek i wsporników. W niektórych przypadkach sprawdzają się nawet jako bardziej funkcjonalna alternatywa dla tradycyjnych mebli. Decydując się na zakup takiego zestawu lub samodzielnych półek, należy się upewnić, z jakiego materiału wykonano ścianę, i dobrać odpowiednie kołki montażowe (jeżeli nie są dostępne w komplecie). Producent zapewnia bowiem dopuszczalne obciążenie elementów wyłącznie przy zastosowaniu zalecanych akcesoriów montażowych.