Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Anteny telewizyjne zewnętrzne

Wszystkie produkty(13)

z1
(9)
85,30 zł/ szt.
97,20 zł/ szt.
(10)
141,80 zł/ szt.
(17)
149,50 zł/ szt.
(1)
158 zł/ szt.
(4)
49,70 zł/ szt.
(7)
74,90 zł/ szt.
(12)
65,90 zł/ szt.
(7)
45,60 zł/ szt.
(4)
170,40 zł/ szt.
(12)
162 zł/ szt.
z

Dowiedz się więcej

Anteny telewizyjne zewnętrzne służą do odbierania sygnału telewizji naziemnej lub fal radiowych z określonego nadajnika i przekazywania ich do odbiornika (czyli do telewizora). Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów anten jest antena DVB-T do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.

Rodzaje zewnętrznych anten telewizyjnych

Wśród zewnętrznych anten TV wyróżnia się: logarytmiczne anteny telewizyjne, anteny siatkowe, kierunkowe, pasywne i aktywne.

  • Logarytmiczne anteny zewnętrzne do TV – to charakterystyczne anteny o trójkątnym kształcie, zbudowane z różnej ilości prętów. Im jest ich więcej, tym antena lepiej odbiera sygnał. Zasięg takiej anteny telewizyjnej mieści się w przedziale 10 do 40 km.
  • Siatkowe (dookolne) anteny telewizyjne – to konstrukcje płaskie, wyglądem przypominające rozpiętą siatkę. Są nowoczesnymi urządzeniami o wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych, szczególnie wilgoci. Ich zasięg to mniej więcej 30 km.
  • Anteny kierunkowe – zależnie od modelu anteny tego typu są zbudowane z prętów, ramion lub dipoli. To jedna z najczęściej stosowanych opcji do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Anteny te mają duży zasięg – odbierają sygnał nawet z nadajników oddalonych o 50 km.
  • Pasywne anteny do TV – to anteny do odbioru sygnału DVB-T bez przedwzmacniacza antenowego. Nie jest on konieczny w sytuacji, kiedy odległość między anteną a odbiornikiem jest stosunkowo niewielka.
  • Aktywne anteny zewnętrzne – to z kolei urządzenia z wbudowanym wzmacniaczem, który jest niezbędny w przypadku konieczności wzmocnienia sygnału, stosowania anteny telewizyjnej gorszej jakości lub dużych strat sygnału w związku z ukształtowaniem terenu.

Anteny TV zewnętrzne posiadają różne wyposażenie dodatkowe pozwalające na uzyskanie sygnału lepszej jakości: wzmacniacze, elementy zabezpieczające przed zakłócaniem sygnału i inne. Modele szerokopasmowe są z kolei wygodne w użyciu, ponieważ nie wymagają ustawiania ich w określonym kierunku (w stronę nadajnika).

Do odbioru sygnału cyfrowej telewizji, oprócz anteny naziemnej zewnętrznej, niezbędny jest telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T lub – w przypadku jego braku (jak w starszych modelach telewizorów) – dodatkowy, zewnętrzny dekoder DVB-T oraz dobrej jakości kabel antenowy i przewód łączący telewizor z dekoderem.

Wybór anteny zewnętrznej TV

Dobranie odpowiedniego urządzenia (modelu telewizyjnej anteny zewnętrznej) zależy od kilku ważnych czynników oraz parametrów technicznych.

  • Istotne znaczenie ma odległość anteny od nadajnika (lokalizację najbliższego nadajnika TV można sprawdzić, korzystając z map zamieszczonych na różnych stronach internetowych). Im jest ona większa, tym mocniejszy musi być sygnał. Jeżeli nadajnik jest zlokalizowany nie dalej, niż w odległości 15 km, dobrej jakości sygnał cyfrowej telewizji naziemnej powinna zapewnić nawet antena wewnętrzna.
  • Liczy się także rodzaj terenu, ponieważ jakość sygnału TV jest uzależniona od ilości napotkanych po drodze przeszkód. Kupując antenę i umieszczając ją w docelowym miejscu, należy więc uwzględnić elementy takie jak wzniesienia, skały, wysokie wieżowce, gęsty las i tym podobne. Im więcej przeszkód, tym mocniejsza antena jest potrzebna do odbioru sygnału. Można w takim przypadku również użyć anteny ze wzmacniaczem.
  • Wiele zależy też od mocy nadajnika. Sprawdzając lokalizację najbliższego nadajnika, zazwyczaj można również sprawdzić jego podstawowe parametry, jak właśnie moc. Im większy teren obsługuje dany nadajnik, tym jego siła musi być większa.
  • I jeszcze jeden ważny czynnik, czyli zysk energetyczny anteny. Określany jest on w dBi i oznacza stopień, w jakim dana antena skupia sygnał. Niewielkie, proste modele anten zewnętrznych mają dBi na poziomie 3-8. Anteny o dużej rozpiętości ramion i większej ilości elementów – 18-19, co oznacza możliwość odebrania sygnału z odległości nawet 100 km lub większej w przypadku nadajników dużej mocy. Im dalej od nadajnika znajduje się urządzenie, tym zysk powinien być wyższy.

Gdzie umieścić antenę TV?

Antenę telewizyjną zewnętrzną należy umieścić w najwyższym możliwym punkcie, zwykle jest to dach w przypadku domów lub miejsce za oknem w mieszkaniach budynków wielorodzinnych. Jakość sygnału, oprócz dobrej lokalizacji anteny i siły sygnału nadajnika, zależy również od dobrej jakości i długości kabli łączących antenę TV z telewizorem. Nie powinny być one zbyt napięte ani za luźne. Montaż telewizyjnej anteny zewnętrznej nie jest skomplikowany i można go wykonać samodzielnie. Zestawy antenowe zazwyczaj zawierają uchwyty lub wsporniki wraz z kompletem niezbędnych elementów montażowych. W przypadku stromych lub wysokich dachów warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.