Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Przewody

Przewody instalacyjne choć często niewidoczne są niezbędną częścią instalacji elektrycznej każdego budynku. W ofercie Leroy Merlin znajdziesz przewody elektryczne okrągłe, przeznaczone do wykonywania przedłużaczy dwu i trójżyłowych czy przedłużaczy zwijanych dla urządzeń przenośnych. Przewody sztywne do doprowadzenia zasilania głównego w wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz przewody ziemne nadające się do instalacji oświetlenia ogrodowego. Ponadto w naszej ofercie znajdują się przewody głośnikowe, antenowe i wiele innych. Wszystkie przewody dostępne są zarówno jako produkt konfekcjonowany, w różnych długościach, jak również na metry (dostępne w sklepach stacjonarnych). Zamawiając online możesz odebrać przewód w wybranym sklepie stacjonarnym Leroy Merlin.

Dobierz przewód do swoich potrzeb!

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszy dla Ciebie produkt? Odpowiedniej jakości, funkcji i dopasowany dokładnie do Twoich potrzeb? Wybierz opcje, które doprowadzą Cię do najlepszego rozwiązania.
Wybierz typ instalacji

Wszystkie produkty(200)

z10
9,90 zł/ szt.
19,90 zł/ szt.
(2)
34,98 zł/ szt.
(2)
69 zł/ szt.
19,90 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Każda instalacja elektryczna składa się z przewodów (kabli). Zależnie od jej typu, wykorzystuje się przewody okrągłe, jedno- lub wielożyłowe, ziemne, głośnikowe, przewody antenowe itp. Niektóre kable mają określoną długość, inne – jak przewody uniwersalne – są sprzedawane na metry. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach kabli elektrycznych?

Przewody elektryczne – rodzaje

Kabel elektryczny jest przewodem, który przewodzi prąd elektryczny i łączy punkt zasilania z punktem odbioru energii. Najważniejszym elementem kabla jest drut aluminiowy lub miedziany, o przekroju poprzecznym, mieszczącym się w przedziale od 0,2 mm² do 500 mm². Im większy jest przekrój przewodu, tym większe obciążenie może on wytrzymać. Przewody można podzielić zależnie od ich przeznaczenia oraz liczby żył.

  • Elektryczne przewody jednożyłowe – zawierają jedną żyłę przesyłającą prąd. Mają liczne zastosowania: są wykorzystywane w maszynach, automatach, silnikach, instalacjach itd.
  • Przewody wielożyłowe – zwykle są to kable dwużyłowe, trójżyłowe albo czterożyłowe. Składają się z kilku przewodów jednożyłowych. Każdy kabel wielożyłowy ma dokładne oznaczenie, z którego można odczytać informację o liczbie żył oraz ich średnicy (przykładowo, na trójżyłowym kablu, w którym każdy przewód ma przekrój 1 mm2, znajdzie się oznaczenie 3x1).
  • Przewód elektryczny fazowy (L) – podstawowy przewód, służący do przesyłania prądu. W instalacjach trójfazowych występują przewody w różnych kolorach (brązowym, czarnym, szarym lub czerwonym), noszące oznaczenia L1, L2, L3. Jeśli ktoś dotknie podłączony do prądu przewód trójfazowy, zostanie porażony prądem elektrycznym o napięciu ok. 230 V.
  • Przewód neutralny (N) – nazywany również „zero roboczym” lub zerowym. Stosowanie starego nazewnictwa jest mylące, ponieważ dawniej przewód zerowy pełnił funkcję dzisiejszych przewodów N, PE i PEN. Przewód neutralny jest połączony z punktem neutralnym transformatora sieci elektrycznej, więc teoretycznie nie powinien płynąć przez niego prąd (poza tym taki przewód jest uziemiony). W praktyce należy jednak zachować ostrożność podczas dotykania przewodu neutralnego, bo jeśli instalacja jest skonstruowana niepoprawnie, może nastąpić porażenie prądem. Przewód neutralny ma kolor jasnoniebieski.
  • Przewód ochronny (PE) – oznaczony kolorem żółto-zielonym. Jako przewód uziemiający (łączący zacisk uziemiający z uziomem), chroni przed porażeniem prądem.
  • Przewód ochronno-neutralny (PEN) – oznaczony kolorem żółto-zielonym, ma niebieską końcówkę. Łączy funkcje przewodu neutralnego i ochronnego.
  • Przewód odgromowy – stosowany np. w liniach wysokiego napięcia. Chroni linie energetyczne przed wyładowaniami atmosferycznymi. Gdy nie ma burzy, nie znajduje się pod napięciem.

Przewody mogą mieć izolację różnego typu. To ona decyduje o tym, czy kabel jest odpowiednio chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, wahaniami temperatur itp. Izolowane przewody, wchodzące w skład instalacji elektrycznej wewnątrz budynku, są nazywane przewodami instalacyjnymi. Niektóre przewody nie mają izolacji. Jest to zresztą podstawowa cecha, która odróżnia przewód od kabla – pojęcia te nie zawsze mogą być używane zamiennie. Każdy kabel ma izolację, z kolei przewód może ją mieć, ale nie musi.

Zastosowanie kabli elektrycznych

Istnieje wiele specjalistycznych przewodów: antenowe, telekomunikacyjne, energetyczne, informatyczne, głośnikowe itd. Najbardziej uniwersalne kable służą do tworzenia instalacji elektrycznych w budynkach. Mogą znajdować się w pomieszczeniach i na zewnątrz, w ścianach i w gruncie. Kable elektryczne są całkowicie odporne na wilgoć i wytrzymałe mechanicznie. Kable telekomunikacyjne wykorzystuje się do przesyłania sygnałów o wysokiej częstotliwości (telewizja). Ponadto kable stanowią ważny element instalacji alarmowych, domofonowych i innych urządzeń. Sieci komputerowe opierają się na przewodach teleinformatycznych. Transmitują one obraz, dźwięk i dane.

Wybór odpowiedniego kabla powinien zależeć od jego parametrów technicznych oraz miejsca, w którym ma zostać użyty. Przewody miedziane znacznie lepiej przewodzą prąd niż aluminiowe, są od nich również wytrzymalsze, bardziej elastyczne i bezpieczniejsze.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.