Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Wyrzynarki, pilarki, piły szablaste, nożyce

Aby szybko i równo przyciąć niektóre materiały, warto skorzystać z zalet urządzeń mechanicznych. Do grupy tnących urządzeń mechanicznych należą: pilarki tarczowe, pilarki łańcuchowe - elektryczne bądź spalinowe, piły szablaste oraz wyrzynarki. Przy pracach z blachą przydadzą się elektryczne nożyce do cięcia blachy.

Wszystkie produkty(92)

z5
(46)
319 zł/ szt.
(31)
94,99 zł/ szt.
(31)
229 zł/ szt.
(19)
429 zł/ szt.
(5)
259 zł/ szt.
(4)
839 zł/ szt.
(50)
349 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Kładziesz panele podłogowe? Chcesz samodzielnie zbudować szafkę na książki albo karmnik dla ptaków razem z dzieckiem? Oprócz młotka, wkrętaka i miarki niezbędne będzie użycie narzędzia, które umożliwi sprawne i dokładne docięcie elementów. W zależności od potrzeb przyda się wyrzynarka, pilarka tarczowa lub piła szablasta, zwana lisim ogonem. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, które elektronarzędzie wybrać.

Wyrzynarki – zastosowanie i dostępne rodzaje

Wyrzynarka to bardzo popularne urządzenie do cięcia różnych materiałów: drewna, elementów drewnopochodnych, paneli podłogowych, blatów kuchennych, desek. Można nią też ciąć blachy stalowe czy aluminiowe, należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego brzeszczotu.

Wyrzynarki nadają się cięć prostych, np. do docinania paneli podłogowych czy desek tarasowych do wybranej szerokości lub długości oraz do przygotowania elementów drewnianych na pergolę ogrodową. Specjalny, wąski typ ostrza umożliwia cięcie po łukach, np. wycinanie otworów w blatach, zaokrąglanie kantów półek czy blatów stołu.

Do wyboru mamy wiele rodzajów brzeszczotów, dzięki którym możemy uzyskać różne efekty: nieprecyzyjne cięcie drewna, dokładne cięcie elementów drewnianych, gładkie i staranne cięcie płyt laminowanych czy blatów. Podobnie jest w przypadku metalu – w zależności od wielkości zębów ostrza będziemy mogli ciąć szybciej, ale mniej dokładnie (grube zęby) lub wolniej, ale z większą precyzją (drobne zęby). W ofercie znajdują się też specjalne ostrza do cięcia płyt kartonowo-gipsowych oraz te do gumy czy tkanin.

W sprzedaży dostępne są modele przewodowe i akumulatorowe. Te zasilane z sieci, „na kabel”, mają dużą moc, ale niestety ogranicza je zasięg przewodu zasilającego i ewentualnego przedłużacza. Dodatkowo należy pamiętać, że podczas cięcia przewód zawsze musi znajdować się za brzeszczotem – abyśmy nie przecięli kabla i nie spowodowali zwarcia w instalacji elektrycznej.

Jeśli chodzi o wyrzynarkę akumulatorową, czas jej działania ograniczony jest pojemnością akumulatora, przed rozpoczęciem pracy należy go więc naładować. Najlepiej zaopatrzyć się w drugi, zapasowy akumulator, dzięki czemu pracując na jednym, drugi możemy równolegle ładować. Modele akumulatorowe są też przeważnie cichsze od swoich zasilanych sieciowo odpowiedników.

Podsumowując, wyrzynarka to bardzo uniwersalne, łatwe w użyciu urządzenie, które stanowi świetne uzupełnienie warsztatu każdego majsterkowicza.

Pilarki tarczowe

Pilarki tarczowe to bardzo wydajne urządzenia do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Służą do wykonywania cięć prostych, nie nadają się do łuków. Sprawdzą się doskonale podczas cięcia drewna wzdłuż i w poprzek włókien, jak również do wzdłużnych cięć płyt wiórowych surowych i laminowanych oraz blatów.

Podobnie jak wyrzynarki – pilarki tarczowe dostępne są z zasilaniem sieciowym, na przewód, i akumulatorowym. Pracując tym pierwszym modelem, należy pamiętać, aby przewód nie znalazł się w zasięgu tarczy – przecięcie może spowodować poważne obrażenia użytkownika, uszkodzić sprzęt i instalację zasilającą. Dużą zaletą pilarek tarczowych z akumulatorem jest praca silnika cichsza niż w przypadku urządzeń sieciowych.

Przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio dobrać tarcze tnące –zwróćmy uwagę na rozmiar tarczy (aby właściwie dopasować ją do wielkości osłony), na średnicę otworu montażowego oraz, co niezwykle istotne, na liczbę zębów tarczy. W uproszczeniu: im więcej zębów (i im drobniejsze), tym dokładniejsze będzie cięcie, ale też zajmie więcej czasu. Tarcze z małą liczbą zębów służą do szybkiego, nieprecyzyjnego cięcia.

Kupując pilarkę tarczową, warto zaopatrzyć się również w zapasową tarczę, najlepiej z drobnymi zębami, oraz prowadnicę, która znacznie ułatwia wykonywanie prostych cięć.

Piły szablaste

Piła szablasta to ciekawe i dość praktyczne urządzenie, które w dużym uproszczeniu można porównać do płatnicy do drewna – z tą różnicą, że ruch posuwisty wykonywany jest przez silnik (podobnie jak w wyrzynarkach), zaś ostrze skierowane jest w przód, a nie do dołu. Piła typu lisi ogon znajduje szerokie zastosowanie wśród ekip budowlanych oraz firm zajmujących się renowacją i rozkładaniem europalet.

Zależnie od zamontowanego brzeszczotu możemy ciąć drewno, metal lub tworzywa sztuczne, a zakres cięcia wyznaczony jest przez długość ostrza. Idealnie nadaje się do wycinania w trudno dostępnych miejscach profili czy rur. Kupując piłę szablastą, warto dobrać do niej dodatkowe brzeszczoty, dzięki którym stanie się jeszcze bardziej uniwersalnym urządzeniem.

Piły tego typu zasilane są z sieci, musimy więc pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu – żeby przewód nie znalazł się na drodze brzeszczotu. Obecnie na rynku coraz popularniejsze są rozwiązania akumulatorowe, zapewniające większą swobodę korzystania z urządzenia. W tym przypadku należy jedynie pamiętać o naładowaniu akumulatora lub zaopatrzeniu się w drugi, zapasowy.

Jeśli mieszkamy w domu z ogródkiem i wykonujemy prace takie jak budowanie elementów wyposażenia ogrodowego (np. altan i pergoli) czy przycinanie gałęzi, warto przemyśleć zakup piły szablastej.

Piły łańcuchowe

Piła łańcuchowa wykorzystywana jest przede wszystkim do ścinania i okrzesywania drzew oraz do prac budowlano-stolarskich. Dostępne są modele:

  • spalinowe,
  • elektryczne,
  • akumulatorowe.

Sposób zasilania oraz parametry, tj. długość prowadnicy i moc, determinują, do jakich prac można zastosować wybrane urządzenie. Im wyższe parametry, tym cięższe prace możemy wykonać – np. wycinka drzew w lesie wymaga użycia pilarki spalinowej o długiej prowadnicy i dużej mocy, a do przycięcia gałęzi w ogrodzie sprawdzi się pilarka łańcuchowa zasilana elektrycznie.

Elektryczne nożyce do blach

Nożyce do blach to dość specjalistyczne urządzenia, które możemy podzielić na 2 rodzaje:

  • nożyce do blach płaskich,
  • nożyce do blach trapezowych.

Zastosowanie wynika z konstrukcji nożyc. Oboma typami możemy ciąć blachy płaskie, pozbawione wysokich fal, natomiast do blach trapezowych dachowych stosuje się nożyce, których element tnący znajduje się na specjalnym trzpieniu. Pozwala to na swobodne manewrowanie w nierównościach blachy czy blachodachówki.

Podczas pracy z nożycami należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu dłoni, ponieważ po cięciu krawędzie blachy są bardzo ostre.