Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Zestawy wierteł i bitów

Wszystkie produkty(40)

z2
149 zł/ opak.
12,99 zł/ szt.
(1)
59,99 zł/ szt.
179 zł/ szt.
74,99 zł/ szt.
49,99 zł/ szt.
49,88 zł/ opak.
39,88 zł/ opak.
(4)
95,88 zł/ szt.
(1)
14,88 zł/ opak.
(4)
43,88 zł/ opak.
(2)
44,88 zł/ opak.
(4)
29,88 zł/ opak.
(7)
18,88 zł/ opak.

Dowiedz się więcej

Wiertła to doskonałe narzędzia do wykonywania otworów w różnych materiałach. Bity służą do wkręcania i wykręcania wkrętów. Zestawy wierteł i bitów są więc praktycznym rozwiązaniem, które umożliwia pracę z dużą ilością różnych materiałów. Wystarczy wymienić jedynie końcówkę wkrętarki. Różnorodność zestawów pozwala dobrać odpowiedni do własnych potrzeb.

Zestawy wierteł i bitów – rodzaje

Większość dostępnych zestawów zawiera narzędzia uniwersalne do najczęstszych zastosowań. Typowy zestaw bitów i wierteł obejmuje komplet bitów o najczęściej używanych kształtach oraz komplet wierteł do drewna i metalu, a czasem również do betonu – w najpopularniejszych rozmiarach. Dodatkowo dobry zestaw wierteł i bitów jest wyposażony w adapter prowadzący do bitów, nakładkę magnetyczną do bitów długich, uchwyty magnetyczne (jak przykładowo w zestawie bitów i wierteł Makita), klucze nasadowe wraz z adapterami czy pogłębiacz (jak w zestawie wierteł i bitów Bosch). Poszczególne elementy mogą być skompletowane w jednym, uniwersalnym zestawie, często trudno jednak dobrać wszystkie rozmiary końcówek przeznaczone do pracy ze wszystkimi rodzajami materiałów w jednym komplecie – stąd konieczność posiadania kilku niezależnych kompletów, które najbardziej odpowiadają potrzebom w różnych sytuacjach.

Komplety wierteł

W przypadku wierteł bardzo ważna jest ich wielkość, która decyduje o średnicy wykonywanych otworów. Z tego względu zestawy często zawierają wiertła o różnej średnicy, przeznaczone do pracy z jednym materiałem – jak na przykład zestaw wierteł do drewna czy komplet wierteł do metalu albo do betonu. Większe zestawy łączą ich możliwości, oferując użytkownikom – przykładowo – zestaw wierteł do metalu i drewna.

Poszczególne wiertła różnią się od siebie wieloma cechami. Podstawową różnicą jest średnica, następnie długość oraz twardość wiertła, która wynika z rodzaju użytego do jego produkcji materiału. Jakie są najpopularniejsze rodzaje wierteł?

 • Wiertła do metalu – wykonane są najczęściej z szybkotnącej stali HSS. Zestawy wierteł do metalu obejmują kilka lub kilkanaście wierteł o różnej średnicy i długości. Umożliwiają one wykonanie precyzyjnego otworu w żeliwie, metalu lub jakimkolwiek materiale o niższej twardości (drewnie, plastiku i innych). Do obróbki bardzo twardych metali służą wiertła z domieszką kobaltu lub tytanowe. Robi się nimi otwory w żelazie, stali chromowo-niklowej, brązie i tym podobnych materiałach.
 • Wiertła do drewna (dostępne pojedynczo lub w kompletach wierteł do drewna) – są łatwo rozpoznawalne po charakterystycznym, ostrym zakończeniu. Końcówka ta (pilot) służy do wycentrowania otworu.
 • Wiertła do betonu – wiertła z widiową końcówką (płytką z węglika spiekanego) przystosowanie do pracy z udarem niezbędnym do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach (beton czy żelbeton).

Komplety bitów

Podobnie jak w przypadku wierteł, bity różnią się materiałem wykonania oraz rozmiarem. Najczęściej są to małe końcówki mocowane stabilnie w uchwycie wkrętarki. Wykonywane są z metali lub ich stopów. Różnią się między sobą twardością, wielkością oraz dodatkowymi właściwościami – jak przykładowo magnetyczną końcówką. Zazwyczaj stosowane kształty to:

 • bity krzyżowe (krzyżakowe) Philips (PH) lub Pozidriv (PZ) – najbardziej uniwersalne i powszechnie używane końcówki,
 • Torx (TX) i Torx z otworem (TH),
 • bity płaskie,
 • bity sześciokątne HX (imbusy),
 • bity kwadratowe SQ – w Polsce rzadko używany profil (bardziej popularny w USA), znajduje się jednak w niektórych zestawach bitów,
 • Tri-Wing 3V – bity skrzydełkowe,
 • Torq-Set 4V – profil podobny do bitów skrzydełkowych (ma 4 powierzchnie nośne),
 • bity gwiazdkowe TS – mają falisty profil w kształcie gwiazdy z 5 zaokrąglonymi krawędziami i otworem,
 • punktowe 2P (tak zwany spanner) – używane sporadycznie profile zapobiegające zbyt mocnemu dokręcaniu.

Zestawy bitów obejmują końcówki wykonane z materiałów o różnej twardości (stali wanadowej, wanadowo-molibdenowej, chromowo-wanadowo-molibdenowej i innych). Najbardziej odporne są bity diamentowe. Końcówki udarowe przeznaczone są do wkręcania i wykręcania elementów z najtwardszych powierzchni. Dość dużą grupę stanowią bity uniwersalne, które można wykorzystać z dowolnym materiałem, pamiętając, że przy najtwardszych powierzchniach zużywają się one szybciej.

Gotowy zestaw różnych bitów pozwala na dobranie odpowiedniego narzędzia do główki wkręta. Złe dopasowanie sprawia, że bit szybko się niszczy, podobnie jak główka wkręta. Przy zakupie kompletu szansa na znalezienie odpowiedniej końcówki i rozmiaru znacznie rośnie. Do twardej powierzchni należy dobierać bardziej elastyczne bity, natomiast twarde końcówki powinny być stosowane do miękkich materiałów – takich jak drewno czy plastik. Zestawy mogą obejmować wyłącznie bity różnych rodzajów i wielkości lub zawierać też nasadki czy uchwyty do bitów. Największe zestawy składają się z kompletów bitów i wierteł wraz ze wszystkimi niezbędnymi mocowaniami i akcesoriami.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.