Wiertła widiowe do betonu, kamienia i cegły
Dowiedz się więcej
Jednym z najczęściej używanych narzędzi podczas każdego remontu jest wiertarka udarowa lub młotowiertarka, które umożliwiają skucie niepotrzebnych okładzin ceramicznych, przygotowanie otworów w ścianach, wyżłobienie rynienek instalacyjnych i wiele innych czynności. Wiertło widiowe do betonu, żelbetonu, cegły czy kamienia to popularne wymienne końcówki wiertarki. Dzięki nim można sprawnie przygotować wszystkie niezbędne otwory w niemal każdej twardej powierzchni.
Czym jest widia i wiertła widiowe?
Słowo widia jest skrótem od niemieckiej frazy wie Diamant („jak diament”). Widia to popularne określenie węglika spiekanego służącego do produkcji najbardziej odpornych i trwałych wierteł. Uzyskuje się go z wolframu, chromu, cyrkonu, niobu, tytanu czy tantalu. Rozdrobniony materiał jest prasowany (spiekany) w bardzo wysokiej temperaturze i ciśnieniu. W wyniku tych procesów powstaje niezwykle twarda i odporna na ścieranie widia, która zachowuje swoje właściwości nawet w skrajnie wysokich temperaturach (850°C). Wiertła widiowe wykorzystywane są do obróbki twardego materiału: stali hartowanej, betonu, ceramiki, żeliwa, żelbetonu czy kamienia. Wiertła w całości wykonane z węglików spiekanych oznaczone są symbolem VHM. Znacznie częściej używa się ich jedynie jako końcówek tnących przytwierdzanych do korpusu wiertła w procesie lutowania lub za pomocą mocowania mechanicznego. Wiertła widiowe przeznaczone do pracy ze szczególnie trudnym i twardym materiałem to tak zwane wiertła lufowe stosowane do pracy na mokro.
Wiertła do różnych materiałów budowlanych
Beton i żelbeton to jedne z najtwardszych materiałów. Wiercenie otworów w takiej powierzchni wymaga wiertła o wysokiej odporności. Odpowiednie dla tego rodzaju materiału są między innymi wiertła widiowe (oprócz tego odpowiednie są również te z płaską głowicą o poczwórnym ostrzu lub diamentowe). Ze względu na trudną obróbkę twardych powierzchni, wiertła do betonu uległy specjalizacji, która ułatwiła i przyspieszyła prace w konkretnych sytuacjach…
- Wiertła sds – uniwersalne, z systemem mocowania sds (błyskawiczne i stabilne mocowanie w narzędziu, dzięki specjalnym żłobieniom i mechanizmowi zatrzaskującemu). Mają korpus z wytrzymałej stali oraz wzmocnionej końcówki (wolframowej). Sprawdzają się jako wiertła do kucia betonu, cegieł, wiertła do pustaków ceramicznych czy ścian.
- Wiertła sds plus – w większości wykonane są ze stali. Posiadają odpowiednio wyprofilowany i wzmocniony wierzchołek pokryty węglikiem spiekanym (węglikiem wolframu, z końcówką weglowo-tytanową), który znacznie zwiększa ich wytrzymałość i przedłuża żywotność. Podczas pracy wiertło tworzy mikropęknięcia powierzchni, przyspieszając w ten sposób wiercenie. Wiertło nie ślizga się po powierzchni, a specjalnie wyprofilowana końcówka zapobiega jego zakleszczeniu lub złamaniu w razie natrafienia przykładowo na zbrojenie w betonie. Wiertła sds plus sprawdzają się jako wiertła do kamienia, do różnych rodzajów betonu, do cegły, ceramiki i innych twardych materiałów. Wiertła do betonu zbrojonego mają specjalnie wyprofilowaną końcówkę w kształcie dłuta, która ułatwia wiercenie w betonie i kamieniu. Szlifowana końcówka natomiast ułatwia wykonanie otworu w cegle i betonie.
Ważnym elementem wyboru odpowiedniego wiertła jest prawidłowe oszacowanie jego długości. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych są długie wiertła do betonu (1200 mm czy nawet 2000 mm). Drugim, istotnym parametrem jest średnica wiertła, którą należy dobrać do wielkości planowanego otworu. Z reguły zawiera się ona w przedziale 3 do 32 mm, choć można spotkać również większe średnice, jak wiertło do betonu fi 50.
Warunkiem prawidłowego działania wiertła jest jego regularne ostrzenie (najlepiej po każdej dłuższej pracy). Można to zrobić dwojako: ręcznie lub przy użyciu specjalnej ostrzałki do wierteł. Własnoręczne ostrzenie jest tańsze, ale też trudniejsze. Odtworzenie pierwotnego układu krawędzi wiertła wymaga bardzo dużej precyzji. Wiertła powinny zostać naostrzone pod odpowiednim kątem. Zakup ostrzałki wiąże się z dużym wydatkiem, jednak może okazać się korzystny przy częstym użytkowaniu wierteł. Planując wiercenie otworów w betonie, warto zakupić też urządzenie do wykrywania kabli w ścianie. Przypadkowe przebicie instalacji wiąże się zazwyczaj z dość dużą naprawą i znacznie wyższym kosztem remontu.