Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Brzeszczoty do pił szablastych

Brzeszczot do piły szablastej to element tnący który odpowiednio dobrany ułatwia i przyspiesza pracę piły. Brzeszczoty można stosować do cięcia takich materiałów jak drewno, materiały drewnopochodne typu MDF, HDF, płyty laminowane, tworzywa sztuczne, blachy, profile stalowe, aluminium czy płyty GK. W bogatej ofercie Leroy Merlin znajdziesz interesujący Cię produkt.

Wszystkie produkty(29)

z2

10,88 zł/ szt.

(3)
89,88 zł/ szt.
113 zł / szt.
20% taniej

Dowiedz się więcej

Brzeszczot jest elementem tnącym piły, który – odpowiednio dobrany do obrabianego elementu – przyspiesza i ułatwia pracę. Piła szablasta (lisica, lisi ogon) służy do szybkiego i wygodnego cięcia różnych materiałów. W zależności od rodzaju zamontowanego ostrza piła sprawnie tnie beton, cegłę, blachę, profile stalowe, metale nieżelazne, a także drewno, materiały drewnopochodne typu MDF, HDF, płyty laminowane, tworzywa sztuczne czy płyty g-k. Najczęściej wykorzystywane są brzeszczoty do piły szablastej do metalu, drewna i betonu.

Jak dobrać odpowiednie ostrze do piły szablastej?

Noże do piły szablastej składają się z korpusu i uzębienia. To właśnie od rodzaju, wielkości i sposobu ułożenia ząbków zależy przeznaczenie brzeszczotu. Uchwyt mocujący ostrze to najczęściej ½”. Gwarantuje stabilne zamocowanie brzeszczotu i pozwala na szybką wymianę ostrza (w urządzeniach z systemem zatrzaskowym). W zastosowaniach profesjonalnych (w działalności usługowej czy na przykład ratowaniu osób poszkodowanych w wypadkach) przy wykonywaniu większej ilości cięć wyjątkowo twardej powierzchni brzeszczoty zużywają się dość szybko, więc ich sprawna wymiana jest niezbędna dla wydajnej pracy. Rodzaj materiału, z którego wykonane jest ostrze do piły szablastej, również decyduje o jego przeznaczeniu.

  • Stal węglowa (narzędziowa) HCS – brzeszczoty te przeznaczone są do cięcia miękkich materiałów: drewno, płyty drewnopodobne, miękkie tworzywa syntetyczne. Tną szybko i sprawnie, pozostawiając czyste cięcie.
  • Stal wysokostopowa (szybkotnąca) HSS – wykorzystywana do produkcji narzędzi przeznaczonych do wydajnej obróbki skrawaniem. Brzeszczoty do piły szablastej HSS są odpowiednie do cięcia twardego drewna, stali, aluminium, stopów metali i metali kolorowych.
  • Bimetal – materiał powstający z połączenia stali węglowej HCS ze stalą wysokostopową szybkotnącą HSS za pomocą zgrzewania elektronowego. Korpus brzeszczotu wykonany jest ze stali HCS, natomiast zęby tnące z odpornego materiału HSS. Trwałość takiego brzeszczotu jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku stali węglowej (5-10 razy zależnie od rodzaju ciętego materiału). Ostrza te stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększone ryzyko złamania brzeszczotu, czyli do cięcia najtwardszych materiałów lub elementów o zróżnicowanej twardości w obrębie jednej płaszczyzny. Do brzeszczotów bimateriałowych należą ostrza HM/TC, w których korpus wykonany jest ze stali HCS, natomiast zęby mają nakładkę z węglików spiekanych. Zęby w ostrzu mogą być również w postaci listwy przyspawanej do korpusu ze stali narzędziowej HCS. Węglik spiekany to najbardziej odporny materiał służący do produkcji ostrzy. Z niego wykonane są najmocniejsze zęby dla brzeszczotów do metalu do piły szablastej. Są bardzo trwałe i odporne na złamanie. Węglik spiekany stosowany jest też jako nasyp pokrywający zęby w ostrzach ze stali HCS, co zwiększa wielokrotnie odporność. Tego typu ostrza wydajnie i szybko przecinają metal lub stal nierdzewną. Stosowane są do najtwardszych materiałów i najtrudniejszych cięć. Wykorzystuje się je również do cięcia materiałów abrazyjnych (ściernych), ceramiki (płytki ceramiczne, gres), tworzyw syntetycznych z zawartością włókna szklanego czy betonu komórkowego. Nasyp z wąglika spiekanego zmieszanego z drobinami diamentu technicznego dodatkowo służy do cięcia żeliwa.

Rodzaje ostrzy do piły w zależności od materiału, który ma być cięty

Dobierając odpowiedni brzeszczot do piły, można też kierować się jego przeznaczeniem, określonym przez producenta, dotyczącym rodzaju ciętego materiału.

  • Metal – brzeszczoty do metalu do pił szablastych najczęściej wykonane są z bimetalu. Zęby tnące są różnej wielkości, ustawione pod kątem w zależności od przeznaczenia ostrza (przykładowo frezowane, rozwarte krawędzie ząbków przeznaczone są do cięcia grubej lub perforowanej blachy czy stalowych rur i profili o grubych ściankach, mniejsze zęby ostrza przeznaczone są z kolei do precyzyjnego cięcia).
  • Drewno – brzeszczoty do drewna do piły szablastej produkowane są ze stali węglowej. W zależności od rodzaju ostrza umożliwiają one wykonywanie prostych lub krzywoliniowych, precyzyjnych cięć. Niektóre rodzaje ostrzy umożliwiają szybkie, zgrubne cięcia (jak choćby brzeszczot do piły szablastej do gałęzi), inne – dokładne i precyzyjne.
  • Beton, cegła – brzeszczoty do cięcia takich materiałów mają ostrze z nasypem z węglika spiekanego, które umożliwia szybkie cięcie twardego betonu i cegły murarskiej.
  • Materiały różne – brzeszczoty uniwersalne do pił szablastych przeznaczone są do różnych prac, w tym do cięcia krzywoliniowego. Większość materiałów przecinają na zadowalającym poziomie i są dobrym wyborem do zastosowań amatorskich. Sprawdzają się do cięcia drewna, plastiku, aluminium, miedzi, płyt drewnopodobnych czy kartonowo-gipsowych. Można je również wykorzystać do cięcia materiałów mieszanych (deski z gwoździami).