Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Szlifierki, polerki, strugi

W zależności od rodzaju prac wykończeniowych, potrzebne będą różnego typu szlifierki: kątowe, taśmowe czy oscylacyjne, jak i frezarki lub strugi. Aby nadać ostateczny połysk, skorzystamy z polerki.

Wszystkie produkty(119)

z6
(7)
529 zł/ szt.
(4)
659 zł/ szt.
(14)
215 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Chcesz odmalować stary mebel, szafę, drzwiczki szafki? A może potrzebujesz usunąć starą farbę i rdzę z ogrodzenia? Czy może remontujesz auto i potrzebujesz wygładzić miejsce gdzie została nałożona szpachla wyrównująca? Zmęczyło cię ręczne wygładzanie ścian po gipsowaniu? We wszystkich tych przypadkach niezbędne będą szlifierki różnego typu. Aby dowiedzieć się, która będzie najbardziej przydatna, czytaj dalej.

Szlifierki – do czego służą i jakie rodzaje występują na rynku?

W sprzedaży jest dostępnych wiele rodzajów szlifierek, czyli urządzeń do wykańczania powierzchni. Różnią się między sobą kształtem i zasadą działania końcówki roboczej – stopy lub tarczy.

Obecnie szlifierki mogą być zasilane klasycznie, z sieci 230 V, ale istnieją też modele akumulatorowe. Każda z nich ma swoje zalety i ograniczenia. Odmianą szlifierki jest polerka – o podobnym mechanizmie działania, ale wyspecjalizowanym zastosowaniu.

Do najpopularniejszych rodzajów tego urządzenia należą:

  • szlifierka kątowa,
  • szlifierka oscylacyjna,
  • szlifierka taśmowa,
  • szlifierka do gipsu,
  • szlifierka wielofunkcyjna,
  • szlifierka mimośrodowa.

Szlifierki kątowe

Szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi używanych w warsztacie, na budowie, podczas remontu czy podczas prac konserwacyjnych. Dostępnych jest wiele tarcz, które służą do cięcia i szlifowania metalu, czyszczenia starych tynków czy powłok lakierniczych lub cięcia płytek ceramicznych bądź gresu.

Szlifierka kątowa – jakie tarcze stosować, aby wydajnie pracować kątówką?

Popularnie szlifierki kątowe nazwa się kątówkami lub gumówkami. Dodaje się też liczbę, określającą wielość tarczy, np. kątówka 125, kątówka 115, czy kątówka 230. Nazwa związana jest ze średnicą tarczy (w milimetrach), do jakiej jest przystosowane urządzenie i jaką będzie się bezpiecznie pracowało. Szlifierkę możemy wykorzystać do cięcia metalowych elementów, takich jak pręty i profile metalowe, lub do profili wykonanych z PVC. Za pomocą tarczy z nasypem diamentowym możemy ciąć materiały ceramiczne, m.in. glazurę, terakotę i gres.

W ofercie dostępne są urządzenia klasycznie zasilane z sieci 230 V, jak również szlifierki kątowe akumulatorowe. Niewątpliwą zaletą tych pierwszych jest większa moc, ale ogranicza nas zasięg przewodu zasilającego. W przypadku kątówki akumulatorowej dysponujemy mniejszą mocą, ale za to znika ograniczenie w postaci kabla, a samo urządzenie pracuje ciszej. Najnowsze modele tego typu wykorzystują silniki bezszczotkowe, co przekłada się na dłuższą pracę narzędzia i lepsze wykorzystanie mocy akumulatora.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z regulacją obrotów, co da nam możliwość lepszego dopasowania prędkości tarczy do materiału, z którym pracujemy.

Szlifierki oscylacyjne

Szlifierki oscylacyjne to popularne narzędzie używane do prac wykończeniowych, remontowych i dekoracyjnych. Dostępne są w kilku wariantach wielkości i kształtu stopy – czyli elementu, na którym mocujemy materiał ścierny.

Do czego używać szlifierki oscylacyjnej?

Tego typu szlifierki najczęściej wykorzystywane są do pracy z drewnem. W zależności od stopnia granulacji materiału ściernego powierzchnię drewna możemy wykańczać pobieżnie (oznaczenie P80 i mniej) lub wygładzać (materiały z oznaczeniem P120 i więcej). Świetnie nadają się do matowienia powierzchni przed malowaniem – znacznie polepsza to przyczepność farby do podłoża. W zakamarkach czy na nierównościach sprawdzi się szlifierka typu delta – o trójkątnej stopie, która umożliwia szlifowanie materiału w trudno dostępnych miejscach.

Hybrydą klasycznej szlifierki oscylacyjnej o stopie prostokątnej i szlifierki typu delta są urządzenia nazywane żelazkiem – od kształtu stopy. Inną wersją żelazka jest tzw. myszka – narzędzie o niewielkiej mocy i małych gabarytach (można nią swobodnie pracować jedną ręką). Warto też wspomnieć o szlifierkach oscylacyjnych do szlifowania gipsu – są to specjalnie przygotowane mechanicznie (odpowiednio uszczelniony silnik) szlifierki o dużej stopie, która pozwala pracować na bardzo dużych płaszczyznach ścian.

Szlifierki taśmowe

Szlifierka taśmowa to urządzenie bardziej agresywne w pracy niż szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa. Jej zadanie polega na szybkim i wydajnym zbieraniu materiału. Oczywiście różne efekty uzyskamy w zależności od granulacji ścierniwa na pasie bezkońcowym. Musimy pamiętać, że pas o ziarnie P40 zbiera materiał czy powłokę bardzo szybko i agresywnie, a ten o ziarnie P120 pracuje delikatniej, ale wciąż bardzo szybko. Niektóre szlifierki mają możliwość zamocowania taśmą do góry, przez co uzyskujemy możliwość wykorzystania jej jako szlifierki taśmowej stacjonarnej.

Szlifierka taśmowa, jako bardzo wydajne urządzenie, znajdzie zastosowanie przy obróbce drewna – np. podczas szlifowania nieoheblowanych desek czy usuwania starych powłok lakierniczych z podłóg, jak również podczas obróbki metalu – np. do ostrzenia noży w kosiarce czy zdzierania rdzy i starej farby z profili metalowych.

Szlifierki do gipsu

Szlifierki do gipsu to wyspecjalizowane urządzenia do wygładzania ścian podczas prac remontowych i tynkarskich. Duża stopa robocza (ok. 230 mm średnicy) szybko i wydajnie wyrównuje nierówności pozostałe podczas nakładania gładzi gipsowej. Ze względu na swoją konstrukcję szlifierki do gipsu popularnie nazywane są żyrafami – na długim uchwycie znajduję się silnik ze stopą roboczą, na której za pomocą rzepa mocuje się arkusze lub siatki ścierne.

Praca szlifierką do gipsu wymaga pewnej wprawy – nie możemy zbyt długo trzymać tarczy roboczej w jednym miejscu, ponieważ narzędzie wyżłobi w nim dziurę. Czas potrzebny do opanowania techniki jest jednak rekompensowany wydajnością i szybkością pracy taką szlifierką. Do niektórych modeli urządzeń można dokupić (lub są sprzedawane w zestawie) stopy robocze w kształcie trójkąta – -do pracy w narożnikach i załomach.

Na rynku dostępne są modele ze zintegrowanym odkurzaczem, który zbiera większość pyłu do specjalnego worka lub pojemnika. Pamiętajmy, by podczas pracy szlifierką do gipsu zabezpieczyć oczy i drogi oddechowe – maseczka i okulary ochronne są niezbędne.

Warto zwrócić uwagę, czy szlifierka do gipsu jest wyposażona w oświetlenie przy głowicy roboczej, ponieważ ułatwia ono pracę – zwiększa widoczność nierówności na szlifowanej powierzchni.

Szlifierki wielofunkcyjne

Na rynku coraz większą popularność zdobywa szlifierka wielofunkcyjna – narzędzie łączące w sobie kilka różnych funkcji. Wywodzi się ze szlifierki oscylacyjnej typu delta i to z nią wiąże się podstawowe zastosowanie urządzenia. Dostępnych jest wiele końcówek roboczych, takich jak ostrza do cięcia drewna, metalu i tworzyw sztucznych, ostrza do wykonywania wgłębnych cięć i wpustów, a także ostrza pokryte węglikiem spiekanym, których można użyć do wycinania otworów w płytach kartonowo-gipsowych oraz do usuwania fug i cięcia glazury.

W sprzedaży znajdziemy szlifierki wielofunkcyjne zasilanie z sieci 230 V, które zapewniają dużą moc, ale i ograniczają nas długością kabla. Alternatywą będą szlifierki akumulatorowe – o niższej mocy, ale za to bez ograniczenia spowodowanego podpięciem do źródła prądu.

Dostępne są zarówno urządzenia z podstawowym wyposażeniem, jak i z wieloma końcówkami. Warto zastanowić się nad potencjalnym przeznaczeniem szlifierki i wybrać części, które będą nam najbardziej przydatne. Szerokie spektrum zastosowań oraz kompaktowe wymiary tworzą idealne urządzenie dla majsterkowicza, który dysponuje ograniczonym miejscem do przechowywania narzędzi.

Szlifierki mimośrodowe

Szlifierki mimośrodowe mają podobne zastosowania jak modele oscylacyjne, z tym że oferują dokładniejsze wykończenie powierzchni. Wynika to z tego, że do drgań okrągłej stopy roboczej dochodzi ruch rotacyjny.

Urządzenie tego typu znajdzie zastosowanie w warsztatach lakierniczych podczas przygotowywania podłoża przed lakierowaniem. Równie dobrze sprawdzi się w warsztatach stolarskich – podczas prac przygotowujących drewno do lakierowania czy bejcowania.

Szlifierki mimośrodowe występują w wersjach jednoręcznych, jak również w większych, wymagających użycia obu rąk.

Szlifierki proste

Szlifierki proste służą (najczęściej) do szlifowania w trudno dostępnych miejscach, takich jak zakamarki we wnętrzu samochodu. Wykorzystywane są też do precyzyjnego obrabiania elementów. Dzięki wydłużonej konstrukcji świetnie sprawdzają się podczas prac wgłębnych oraz wykańczania krawędzi.

Szlifierka prosta znajdzie zastosowanie w warsztatach samochodowych i ślusarskich – najczęściej do obróbki metali. Gdy użyjemy frezów wysokoobrotowych do drewna, urządzenie będzie można wykorzystać również do prac w warsztatach stolarskich i meblarskich.

Podczas prac szlifierką prostą należy zabezpieczyć szczególnie oczy, a najlepiej skorzystać z osłony całej twarzy i z maseczki przeciwpyłowej. Wysokie obroty narzędzia generują dużą ilość pyłu, który może być szkodliwy, oraz opiłków, mogących zranić lub uszkodzić oko.

Polerki

Polerka to urządzenie służące do wykańczania powierzchni lakierowanych, najczęściej wykorzystywana podczas prac konserwacyjnych lakieru samochodowego. Obroty i moc niższe niż w szlifierkach kątowych (do ok. 5000/min) zapobiegają uszkodzeniom lakierów. Stosując odpowiednie nakładki na tarczę polerki – „czepek” bawełniany lub „futro” – w połączeniu z pastami polerskimi, uzyskamy różny poziom wypolerowania powierzchni.

Przy odrobinie wprawy, korzystając z polerki, możemy sami odświeżyć lakier swojego auta, ale należy pamiętać, że zbyt długie przytrzymanie w jednym miejscu może spowodować uszkodzenie powierzchni lakieru.

Strugi elektryczne

Strugi elektryczne są wykorzystywane do obróbki drewna: służą do wykańczania i wyrównywania jego powierzchni – jest to możliwe dzięki wysokoobrotowym ostrzom. Należy pamiętać, że strugiem elektrycznym, czasami nazywanym heblem elektrycznym, obrabia się tylko drewno surowe, bez metalowych elementów, ponieważ mogą one łatwo uszkodzić ostrza. Jest to urządzenie bardzo wydajne, umożliwiające zebranie nawet do 2 mm materiału naraz.