Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Kleje i taśmy do montażu

W tej kategorii znajdziesz kleje i taśmy do montażu wykładzin dywanowych, PVC i sztucznej trawy. Uniwersalne kleje są bardzo wydajne i sprawdzą się na dużych powierzchniach. Dwustronne taśmy klejące w prosty i szybki sposób pozwolą nam zamontować wykładziny. W naszej ofercie znajdziesz również samoprzylepne taśmy przypodłogowe w kolorach dębu czy szarościach. Zapraszamy do zakupów w Leroy Merlin!

Wszystkie produkty(33)

z2
(2)
28,49 zł/ szt.

Dowiedz się więcej

Wykładziny dywanowe, PVC lub sztuczne trawy można stabilnie ułożyć, mocując je klejem przeznaczonym do wykładziny danego rodzaju lub stosując uniwersalne kleje i taśmy. Wybór akcesoriów do montażu jest dość duży i obejmuje: kleje dyspersyjne, akrylowe, specyficzne oraz hybrydowe. Taśmy występują w różnych kolorach. Za ich pomocą można trwale zamontować wykładzinę, jak również podkleić jej krawędzie na styku podłogi ze ścianą.

Kleje do wykładzin – rodzaje

Kleje do wykładzin można sklasyfikować według różnych kryteriów: w zależności od podłoża, do jakiego są przeznaczone, składu kleju bądź rodzaju wykładziny, którą można przykleić za jego pomocą (kleje do wykładzin dywanowych, uniwersalnych wykładzin PVC, paneli winylowych). Ze względu na skład, można wyróżnić kleje: poliuretanowe (dwuskładnikowe, odporne na obciążenia i trwałe), rzepowe (przylepcowe – do wykładzin tekstylnych z włókien igłowanych) lub inne. Podstawowy podział obejmuje z kolei kleje dyspersyjne, akrylowe i specyficzne.

  • Kleje dyspersyjne – spoiwa przeznaczone do przyklejania elastycznych wykładzin PVC lub paneli winylowych na instalacjach ogrzewania podłogowego. Mogą być stosowane na podłożach wapiennych, cementowo-wapiennych lub cementowych.
  • Kleje akrylowe – składają się z mieszanki żywic winylowo-akrylowych, wypełniaczy, modyfikatorów i konserwantów. Nie zawierają żadnych toksycznych rozpuszczalników. Rozcieńczalnikiem jest woda. Są przeznaczone do klejenia różnych wykładzin, ze szczególnym uwzględnieniem gumolitu. Kleje akrylowe mogą być stosowane na podłożach mineralnych lub drewnianych. Cechują się odpornością na obciążenia.
  • Kleje specyficzne – kleje zawierające środki grzybobójcze. Najczęściej występują jako uniwersalne kleje do wykładzin.
  • Kleje hybrydowe – bardzo mocne i wytrzymałe, przeznaczone do przyklejania np. sztucznej trawy do powierzchni budowlanych wszelkiego typu. Tworzą bardzo mocne spojenie. Mogą być stosowane nawet na lekko wilgotnym podłożu.

Większość klejów rozprowadza się po całej podłodze szpachelką zębatą. Warstwa nie powinna być zbyt gruba. Wykładzinę trzeba rozprostować i równo ułożyć. Klej zapobiega gromadzeniu się kurzu i zanieczyszczeń pod wykładziną. Ponadto sprawia, że pod wykładziną nie zbiera się woda, co jest istotne w łazience, w pomieszczeniach gospodarczych, w pralni, ciągach komunikacyjnych.

Taśmy do montażu wykładzin

Taśmy stanowią alternatywę dla kleju. Przymocowanie wykładziny za pomocą taśmy jest prostsze i szybsze. Poza tym tak przyklejoną wykładzinę w razie potrzeby łatwiej usunąć. Większość taśm ma charakter uniwersalny, choć niektóre są przeznaczone wyłącznie do określonych zastosowań.

  • Dwustronna taśma klejąca – uniwersalna taśma przeznaczona do mocowania wykładzin i dywanów.
  • Taśma do zabezpieczania brzegów dywanu – sprzedawana na metry bieżące, służy do podklejenia krawędzi dywanów i wykładzin dywanowych. Taśma tego typu jest pokryta mocnym, bezbarwnym klejem. Mocuje się ją samodzielnie – za pomocą żelazka.
  • Dwustronna taśma klejąca do sztucznej trawy – służy do mocowania sztucznej trawy, co na ogół nie jest prostym zadaniem. Podłoże powinno zostać starannie oczyszczone, odtłuszczone i osuszone. Co ważne, taśmę tego typu można stosować na zewnątrz (jest odporna na warunki atmosferyczne).
  • Taśma przypodłogowa PVC – jest wykonana z elastycznego tworzywa PVC, mocuje się ją na styku ściany z podłogą. Stanowi dekoracyjną listwę. Dzięki gotowym, nałożonym na taśmę paskom kleju, jej samodzielne zamontowanie nie jest trudne. Taśmę tego typu sprzedaje się w rolkach o różnej długości. Występuje w kilku kolorach.

Dwustronną taśmą trzeba pokryć całą powierzchnię, na której znajdzie się wykładzina. Nakładając ją, należy stopniowo odrywać paski zabezpieczające wierzchnią warstwę. Taśmę przykleja się w regularnych odstępach. Dzięki temu wykładzina nie pomarszczy się i nie powstaną na niej nierówności.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.