Maty antypoślizgowe, ochronne i akcesoria
Dowiedz się więcej
Wbrew pozorom w domu zdarza się wiele wypadków. Ochronne maty antypoślizgowe i akcesoria, służące do ich stabilnego zamocowania, znacznie poprawiają bezpieczeństwo domowników. Takie maty mogą być wykonane z różnych materiałów i są dostępne w wielu rozmiarach oraz formach. Pełnią też inne funkcje: zapobiegają poślizgnięciom na mokrej podłodze łazienki, stabilnie utrzymują dywan w jednym miejscu oraz są doskonałym podkładem pod krzesła i niewielkie meble. Okazują się niezastąpione zwłaszcza w domu, w którym przebywają małe dzieci.
Ochronne maty antypoślizgowe – rodzaje
Podstawowa klasyfikacja mat obejmuje materiał, z którego je wykonano. Najczęściej są to różnego rodzaju tworzywa syntetyczne, kauczuk oraz drewno. Każdy materiał ma odmienne właściwości, ale wszystkie chronią przed kontuzjami, które mogą być skutkiem poślizgnięcia.
Najczęściej można spotkać ochronne maty z tworzywa syntetycznego (PVC, poliester, polipropylen, akryl). Te wykonane z PCV są szczególnie popularne. Często są wyposażone w powłokę antybakteryjną. Można je prać w pralce, w niskiej temperaturze, zazwyczaj wynoszącej ok. 30°C.
Innymi tworzywami, z których tworzy się maty antypoślizgowe, są kauczuk i drewno. Maty kauczukowe są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Doskonale przylegają do podłogi. Często używa się ich w łazienkach. Drewniane natomiast są przeznaczone niemal wyłącznie do łazienek. Ze względu na panującą w nich wilgoć, maty wytwarza się głównie z egzotycznych gatunków drewna, szczególnie odpornych na zawilgocenie (balsa, teak i inne). Drewniane maty wizualnie ocieplają łazienkę i są przyjemne w dotyku (drewno, w przeciwieństwie do okładzin ceramicznych, daje wrażenie ciepła pod stopami).
Maty można podzielić również ze względu na funkcje, jakie pełnią.
- Mata antyzmęczeniowa – wykonana z pianki termoplastycznej. Jest stosowana w miejscach, w których często i długo się stoi – np. w kuchni, przy ladzie recepcyjnej lub sklepowej, przy desce do prasowania... Specjalnie zaprojektowana mata zmniejsza obciążenie stóp, kolan i pleców podczas długotrwałego stania. Poprawia krążenie krwi w kończynach dolnych. Maty antyzmęczeniowe mają antypoślizgową powierzchnię od spodu; dzięki temu się nie przesuwają. Mają też odpowiednio wyprofilowane krawędzie, o które trudno się potknąć.
- Mata antypoślizgowa – zazwyczaj jest zrobiona z tworzywa syntetycznego (PVC, polipropylenu). Zapobiega przesuwaniu się dywanów, wykładzin oraz chodników. Występuje w różnych rozmiarach, w razie potrzeby matę można przyciąć. Zapobiega ona niebezpiecznym potknięciom i poślizgnięciom, do których może dojść np. wskutek przemieszczenia się dywanu. Mata bardzo dobrze przylega do podłoża, dlatego nie trzeba jej dodatkowo mocować. Można ją kłaść na ogrzewaniu podłogowym. Maty antypoślizgowe są również łatwe do utrzymania w czystości. Można je myć za pomocą ogólnodostępnych detergentów kuchennych i ciepłej wody.
- Maty ochronne – najczęściej są wykonane z polipropylenu, występują w różnych wielkościach i wzorach. Zapewniają dobrą ochronę w miejscach, w których podłoga jest szczególnie narażona na zniszczenie: tam, gdzie stoją krzesła przy biurku, w okolicy wejścia, schodów, w pobliżu foteli.
W ofercie dostępne są rzepy antypoślizgowe. Stanowią alternatywę dla mat antypoślizgowych. Jedną część rzepa przykleja się do podłogi, drugą – do dywanu lub chodnika. Zamocowane w czterech narożnikach, utrzymują tkaninę w miejscu.
Gdzie sprawdzają się maty antypoślizgowe?
Pomieszczeniem, w którym maty antypoślizgowe są używane najczęściej, jest łazienka. Wilgotna podłoga, pokryta ceramiczną okładziną, często jest śliska i niebezpieczna – zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci. Dywaniki łazienkowe i maty antypoślizgowe, oprócz stabilności, zapewniają również poczucie komfortu cieplnego. Dzięki nim, po wyjściu z wanny lub spod prysznica, nie trzeba stawać na zimnych płytkach.
Maty łazienkowe, ułożone w wannie lub w brodziku prysznicowym, zapewniają komfortową i bezpieczną kąpiel. Antypoślizgowe maty do wanny najczęściej są używane podczas kąpania dzieci, dlatego mają fantazyjne kolory i formy, stanowiące atrakcję dla maluchów.