Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne to element domu, który często znajduje się w centrum uwagi mieszkańców oraz gości. Warto więc, aby zakup naszych wymarzonych schodów był przemyślany. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na odpowiedni rozkład pomieszczeń i wybór odpowiedniego rodzaju schodów. W naszej ofercie znajdują się schody wewnętrzne kręcone, schody modułowe i schody młynarskie. Oferujemy również bogaty wybór akcesoriów, takich jak: stopnie schodowe, mocowania, listwy, podstopnice i zabiegi. Dodatkowe wskazówki i podpowiedzi znajdziesz w naszej sekcji porady. Zamów towar przez Internet i odbierz go w sklepie.

Wszystkie produkty(52)

z3

Dowiedz się więcej

Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych ma ogromne znaczenie z wielu powodów. Po pierwsze, wpływa na komfort codziennego życia. Po drugie, schody muszą być wystarczająco bezpieczne. Po trzecie, bardzo ważny jest ich wygląd – często przyciągają wzrok. Powinny być zatem stylowe, wykonane z materiałów wysokiej jakości i – co najważniejsze – idealnie współgrać aranżacją. Czy połączenie tych wszystkich elementów jest możliwe? Jak najbardziej! Wybierając konkretny model, trzeba jednak dokładnie sprawdzić określone cechy.

Najważniejsze cechy schodów wewnętrznych – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Jak zostało wspomniane, przed zakupem schodów wewnętrznych, koniecznie trzeba przemyśleć przynajmniej kilka kwestii. Mają one wpływ na bezpieczeństwo schodów, ich funkcjonalność, a częściowo także wygląd. Co więcej, niektóre z tych kwestii są regulowane prawnie. Największe znaczenie mają:

  • typ schodówschody kręcone (inaczej określane spiralnymi), modułowe, poste, z zabiegiem lub bez. Wybór jest naprawdę spory, nie ma przy tym „lepszych” lub „gorszych” rodzajów. Schody mogą być bardzo funkcjonalne niezależnie od typu – ważne są określone parametry poszczególnych modeli. Podczas wyboru, największe znaczenie mają gusta przyszłych użytkowników. O ile w budynkach w stylu rustykalnym proste, młynarskie schody będą idealnym rozwiązaniem, o tyle nie będą zupełnie pasowały do domu w stylu industrialnym czy glamour;
  • materiał wykonania – najpopularniejsze są schody drewniano-metalowe lub drewniane schody wewnętrzne. To wytrzymałe materiały. Drewno sprawdzi się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych oraz skandynawskich – doda im klasy i sprawi, że będą bardziej przytulne. Drewniano-metalowe modele także będą pasowały do budynków w wymienionych stylach, lecz dobrze sprawdzą się również w nowoczesnych domach, takich w stylu loftowym oraz glamour (dotyczy to zwłaszcza modeli spiralnych);
  • szerokość biegu schodów – minimalną szerokość biegu schodów określa prawo. W budynkach jednorodzinnych oraz w zabudowie zagrodowej szerokość – mierzona od jednej do drugiej poręczy (lub ściany) – nie może być mniejsza niż 80 cm;
  • stopnie – po pierwsze, liczy się ich wysokość. To kwestia regulowana prawnie. Maksymalna wysokość stopni schodów wewnętrznych w domach jednorodzinnych i dwupoziomowych mieszkaniach nie może przekraczać 19 cm, zalecana wynosi zaś 17,5 cm. Warto też pamiętać o tym, że wszystkie stopnie w jednym biegu schodów powinny mieć taką samą wysokość. Po drugie, stopnie muszą mieć odpowiedni, komfortowy kształt. Jeśli zaś chodzi o szerokość stopni, warto, by była nie mniejsza niż 25-30 cm;
  • balustrada – jeśli wysokość schodów przekracza 50 cm, montaż balustrady lub innego zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej jest nakazany prawnie.

Schody wewnętrzne – styl, wygoda, miejsce montażu

Warto pamiętać o tym, że styl powinien iść w parze z wygodą użytkowania. Nie bez znaczenia jest w tym kontekście miejsce montażu schodów. W domach wielorodzinnych schody warto usytuować blisko wejścia – dzięki temu mieszkańcy będą mogli przemieszczać się między piętrami bez naruszania intymności innych osób. Warto bowiem traktować schody jako swoisty ciąg komunikacyjny.

Czy ma to coś wspólnego ze stylem? Jak najbardziej! Jeśli ktoś chce zamontować otwarte schody na środku salonu, musi liczyć się z konsekwencjami: salon stanie się częścią wspomnianego ciągu komunikacyjnego, przez co trudno będzie w nim o prywatność. Takie schody idealnie będą jednak pasowały do eleganckich pomieszczeń w stylu glamour. Decyzja w tym zakresie zależy od użytkowników, lecz podczas jej podejmowania niewątpliwie warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.