Schody, balustrady

Poszukujesz schodów lub balustrad schodowych wysokiej jakości? U nas znajdziesz trwałe schody o różnym przeznaczeniu w wielu kolorach i rozmiarach. Wśród naszego asortymentu znajdują się schody wewnętrzne i zewnętrzne, schody strychowe, taśmy antypoślizgowe. W naszej ofercie znajdziesz również balustrady drewniane i metalowe gwarantujące nie tylko komfort poruszania się i bezpieczeństwo użytkownikom schodów, ale niejednokrotnie pełniące także rolę ozdobną. Przyjdź do sklepu i zapoznaj się z pełną ofertą Leroy Merlin.

Zarówno schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne powinny być przede wszystkim bezpieczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Inne schody będą wybierane do przemieszczania się po kondygnacjach mieszkalnych, a inne będą potrzebne do dostania się na strych. W naszym sklepie znajdziesz schody, które będą nie tylko funkcjonalne i bezpieczne, lecz także doskonale dopasują się do wystroju poszczególnych pomieszczeń (np. pasują do koloru podłogi, drzwi wewnętrznych lub innych detali) czy aranżacji posesji. Zapoznaj się ze wszystkimi rodzajami schodów z naszej oferty i dowiedz się, co jest najważniejsze przy ich wyborze.

Czym kierować się przy wyborze schodów?

W Leroy Merlin przygotowaliśmy szeroki wybór schodów, balustrad oraz akcesoriów, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowania. Wśród nich należy zwrócić szczególną uwagę na taśmy i listwy antypoślizgowe, a także barierki zabezpieczające przed wejściem na schody.

Przy wyborze schodów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim liczy się komfort i bezpieczeństwo korzystania ze schodów. Dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na:

  • wymiary schodów i stopni – na komfort korzystania ze schodów wpływają przede wszystkim ich wymiary i rozkład. Zaleca się, aby minimalna szerokość biegu wynosiła 80 cm, a jeżeli schody składają się z kilku biegów, np. schody łamane, w jednym nie powinno znajdować się więcej niż 17 stopni. Warto też zwrócić uwagę na to, aby maksymalna wysokość stopnia nie przekraczała 19 cm, natomiast ich głębokość miała przynajmniej 25 cm;
  • kształt schodów – pod tym względem wyróżnia się między innymi schody jedno-, dwu- lub trzybiegowe, zabiegowe i spiralne. Dobierając kształt schodów do wnętrza domu, warto zwrócić uwagę na to, ile miejsca zajmuje ich konstrukcja, czy nie będzie ona przytłaczała wnętrza i będzie praktyczna w konkretnym domu;
  • materiał, z jakiego wykonane są schody – jeżeli chodzi o schody wewnętrzne, to najpopularniejsze są schody wykonane z drewna lub połączenia drewna i metalu. Natomiast na zewnątrz zaleca się schody wykonane z metali zabezpieczonych przed działaniem czynników zewnętrznych, w szczególności wilgoci.

Jakie są rodzaje schodów?

Dobrze wybrane schody będą służyły przez długie lata. Dlatego warto wcześniej dokładnie przemyśleć to, jaki rodzaj schodów jest potrzebny i jakie mają one mieć parametry. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, przygotowaliśmy szeroki wybór schodów, które mogą być zastosowane zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi w naszej ofercie produktami z tej kategorii.

Schody zewnętrzne

Wśród naszych propozycji znajdują się zarówno gotowe schody zewnętrzne, jak i zestawy modułowe. Pozwalają one na stworzenie takich schodów, które będą idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika i warunków panujących na posesji, jeżeli wśród gotowych rozwiązań nie będzie odpowiednich produktów.

Polecamy szczególnie schody metalowe zewnętrzne, które wykonane są z materiałów odpornych na niekorzystny wpływ warunków pogodowych.

Schody zewnętrzne metalowe, a także moduły czy zestawy startowe wyposażone są w stopnie wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych. Ich powierzchnia jest skonstruowana w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się.

Jeżeli zdecydujesz się na zestaw modułowy, nasi konsultanci pomogą w dobraniu wszystkich elementów umożliwiających stworzenie komfortowych i bezpiecznych schodów zewnętrznych. W tym balustrad na schody zewnętrzne, dodatkowych wzniesień, zestawów startowych oraz elementów montażowych.

Schody strychowe

Schody na strych to kolejna grupa produktów, o które często pytają nasi klienci. Wykorzystywane są one przede wszystkim do zapewniania wygodnej komunikacji pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi a poddaszem nieużytkowym, na którym znajduje się strych. Zajmują niewiele miejsca i większość modeli jest składanych i zamykanych we włazie montowanym w suficie. Tego rodzaju schody wykonane są z drewna lub metalu. Ich wymiary można dobrać do wysokości, na jakiej znajduje się strop, a także przestrzeni, jaką można wydzielić w pomieszczeniu, z którego będzie wchodzić się na górę. Dodatkową zaletą jest to, że montaż schodów strychowych tego typu jest bardzo prosty – bez problemu poradzi sobie z nim jedna osoba. Warto je wybrać także z uwagi na łatwość korzystania z nich. Sprawne otwieranie i zamykanie znacznie ułatwia przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami.

Schody strychowe dostępne w Leroy Merlin polecamy szczególnie do niewielkich pomieszczeń, w których produkty te montowane są na stałe.

Warto też zwrócić uwagę na to, że zarówno schody strychowe metalowe, jak i drewniane z naszej oferty charakteryzują się dobrą izolacją cieplną (w jej skład może wchodzić izolacja klapy zamykającej oraz uszczelki skrzyni) pozwalającą na zminimalizowanie strat ciepła. Ponadto można do nich dobrać elementy zabezpieczające takie jak np. stopki ochronne, czy nakładki antypoślizgowe.

Schody wewnętrzne i akcesoria do nich

Schody wewnętrzne powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Jednak przy ich wybieraniu warto też zwrócić uwagę na wygląd. W ofercie Leroy Merlin przygotowaliśmy szeroki wybór schodów drewnianych i metalowo-drewnianych, które można dopasować praktycznie do każdej stylistyki wnętrza. Oprócz gotowych schodów i produktów dostępnych w systemie modułowym, w naszej ofercie znajdują się również akcesoria uzupełniające, w tym produkty ułatwiające samodzielny montaż proponowanych modeli.

Do najciekawszych propozycji należą:

  • schody spiralne – taką konstrukcję schodów polecamy przede wszystkim wszędzie tam, gdzie jest ograniczona ilość miejsca lub chce się, aby schody zajmowały niewiele dostępnej przestrzeni. Zaletą tego rodzaju schodów jest też to, że mają niezwykle dekoracyjny wygląd. Szczególnie gdy wybierze się do nich ażurową balustradę;
  • schody modułowe – to produkty dostępne w modułach, które można dowolnie łączyć, co umożliwia skomponowanie takich schodów, które idealnie będą pasowały do wnętrza. Można zdecydować się na modele proste lub schody zabiegowe. Zachęcamy do wyboru schodów modułowych z zabiegiem lub prostych do nowoczesnych wnętrz o minimalistycznym wystroju;
  • schody młynarskie – to klasyka wśród schodów wewnętrznych. Idealnie komponują się z klasycznymi i nowoczesnymi aranżacjami. Wykonywane są z drewna. Dostępne są w wersji prostej oraz z zabiegiem.

Stopnie i podstopnice – oferta dla osób chcących samodzielnie wykonać schody

Wśród naszych klientów są również osoby, które chcą samodzielnie wykonać schody. Dlatego wśród wielu propozycji z tej kategorii, znajdują się także takie, które umożliwią samodzielną konstrukcję schodów. Są to m.in. stopnie drewniane, których wymiary odpowiadają wcześniej opisanym parametrom. Wysokość stopnia pomaga regulować odpowiednio dobrana podstopnica. W tej kategorii znajdują się też gotowe stopnie na schody z zabiegiem ułatwiające ich wykonanie. Warto wspomnieć o tym, że stopnie zabiegowe powinny mieć co najmniej 10, a najlepiej 16 cm szerokości w najwęższym miejscu. Powinny też mieć stałą wysokość.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na schodach?

Schody powinny być przede wszystkim bezpieczne dla użytkowników. Dlatego w ofercie Leroy Merlin znalazły się akcesoria, które znacznie wpływają nie tylko na komfort użytkowania, ale i na bezpieczeństwo w czasie przemieszczania się po poszczególnych kondygnacjach w domu. Zachęcamy do zapoznania się z tymi akcesoriami.

Elementy wykończeniowe – pręty, profile i narożniki schodowe

Profile schodowe montowane są na ich krańcach. Szczególnie polecamy je do schodów o śliskiej powierzchni. Tego rodzaju akcesoria najczęściej wykonane są z metali o różnej kolorystyce, dzięki czemu można je dobrać do aranżacji wnętrza lub barwy stopni. Profile mają ryflowaną powierzchnię lub są wyłożone u góry gumą. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka poślizgnięcia się w czasie chodzenia po schodach. Podobne funkcje pełni narożnik. Zazwyczaj produkty te stosowane są na klatkach schodowych lub przy schodach zewnętrznych.

Jeżeli na schodach ma być położona wykładzina dywanowa, polecamy do jej przymocowania pręty schodowe. Podobnie jak w przypadku profili czy narożników, także pręty mogą mieć różnorodne wykończenie.

Taśmy i listwy antypoślizgowe

Taśma antypoślizgowa również znacznie zwiększa bezpieczeństwo poruszania się po schodach. Zazwyczaj dostępna jest w rolkach i można ją przyciąć na dowolną długość. Polecamy ją szczególnie do schodów o niestandardowej długości. Produkt może być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz z uwagi na to, że jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowania UV. Klej zastosowany w taśmie jest także odporny na działanie wilgoci.

Barierki zabezpieczające

Otwierana barierka zabezpieczająca to nasza propozycja dla osób, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo swoich dzieci w domu. Często takie barierki są stosowane również w domach, gdzie mieszkają osoby starsze. Barierki minimalizują ryzyko upadku ze schodów, który, zwłaszcza dla osób starszych, może skończyć się bardzo niebezpiecznie.

Tego rodzaju rozwiązania zagradzają wejście na schody. Warto je zamontować zarówno na dole, jak i u góry ciągu komunikacyjnego. Barierka zabezpieczająca na schody przyda się także w przypadku, gdy w domu są zwierzęta i nie chcemy, aby swobodnie przemieszczały się po domu. Wśród propozycji przygotowanych przez Leroy Merlin znajdują się między innymi:

  • barierki harmonijkowe,
  • barierki przesuwne,
  • barierki modułowe do szerokich przejść.

Wybierając barierki zabezpieczające schody, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich szerokość, która powinna być dopasowana do przejścia. Dlatego, jeżeli w domu są otwory do ciągu komunikacyjnego o niestandardowych wymiarach, warto zdecydować się na bramki modułowe. Konstrukcja takiego zabezpieczenia powinna być solidna, by nie ustąpiła pod naporem. Trzeba też sprawdzić, w jaki sposób zamykana jest bramka, aby dziecko nie mogło poradzić sobie z jej otwarciem.

Balustrady drewniane i metalowe – jakie wybrać?

Ostateczny wygląd schodów będzie zależał od tego, jaki rodzaj balustrady zostanie wybrany. Do klasycznych opcji, w tym schodów młynarskich, najlepiej pasują drewniane balustrady. W naszej ofercie znajdują się zarówno gotowe moduły, jak i elementy pozwalające na samodzielne przygotowanie całej balustrady: poręcze, złączki, tralki (słupki) oraz zakończenia poręczy. W zależności od tego, jak zaaranżowane jest wnętrze, w którym znajdują się schody, tralki mogą być proste (mieć geometryczną formę) lub ozdobne.

Do nowoczesnych wnętrz, a także schodów montowanych na zewnątrz polecamy elementy balustrad wykonane z metalu, które będą wykończone na wysoki połysk lub szczotkowane. Natomiast do klasycznych wnętrz czy aranżacji posesji warto wybrać elementy metalowe, które swoim wyglądem będą przypominały mosiądz lub postarzane metale szlachetne.

Wybierając elementy, które będą tworzyły balustradę przy schodach, warto zwrócić uwagę na to, aby prześwit pomiędzy poszczególnymi słupkami nie był zbyt duży (tutaj warto zaznaczyć, że ta odległość w przypadku domów jednorodzinnych nie jest uregulowana prawnie. Jednak można zdecydować się na odległość zalecaną dla budynków wielorodzinnych, czyli 0,12 m). Istotna jest też wysokość, na jakiej jest zamontowana poręcz. Zaleca się, aby wysokość samej balustrady wynosiła 0,9 m dla schodów montowanych w domu jednorodzinnym. Warto wspomnieć, że balustrady przy schodach wewnątrz domu nie są elementem obligatoryjnym. Jednak ich zamontowanie znacznie zwiększa komfort i bezpieczeństwo korzystania z tego ciągu komunikacyjnego.

W naszej ofercie znajdują się również elementy pozwalające na mocowanie poręczy do ścian. Jeżeli tylko chcesz, możesz skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci w ich dobraniu.