Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Klamki i gałki drzwiowe wewnętrzne

Wszystkie produkty(488)

z25
(1)
59,90 zł/ szt.
69,90 zł / szt.
14% taniej
(1)
39,90 zł/ szt.
(6)
49,90 zł/ szt.
59,90 zł / szt.
16% taniej
(1)
44,90 zł/ szt.
49,90 zł / szt.
10% taniej
46,90 zł/ szt.
54,90 zł / szt.
14% taniej
46,90 zł/ szt.
54,90 zł / szt.
14% taniej

Dowiedz się więcej

Klamki lub gałki drzwiowe często są elementem, o którym zupełnie zapomina się na etapie projektowania wnętrza. Niestety finalnie może się to znacząco odbić na całej aranżacji – w końcu to szczegóły budują styl i nadają odpowiedniego charakteru. Warto więc zadbać o dopasowanie odpowiednich klamek lub gałek do drzwi wewnętrznych. Tym bardziej że wybór jest naprawdę duży!

Klamki drzwiowe wewnętrzne – jakie wybrać?

Klamki do drzwi wewnętrznych dostępne są w niemal każdym stylu – zarówno modele nowoczesne, jak i klasyczne. Można też wybierać spośród różnych rodzajów szyldów – klamki na rozecie, na szyldzie pod klucz, do blokady WC, a nawet klamki szyfrowane, które stanowią dobre zabezpieczenie przed niechcianymi gośćmi. Podczas wyboru, trzeba również zdecydować o kolorze – nikiel, grafit, patyna, miedź, czerń. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na:

  • długość szyldu – długi łączy klamkę oraz rozetę w jednym elemencie. Szyld krótki oddziela zaś obie części. Przewagą tego drugiego jest fakt, że przy jakiejkolwiek awarii nie trzeba wymieniać całości, a tylko jedną wybraną część. Do plusów szyldów długich zaliczyć można natomiast atrakcyjniejszą cenę;
  • kształt szyldu – do najpopularniejszych należą: okrągłe, owalne oraz kwadratowe. Ich dobór w zasadzie zależy od preferencji estetycznych. W przypadku klamek do drzwi łazienkowych pomocne może być np. dopasowanie konkretnego modelu do armatury. Do zaokrąglonych baterii umywalkowych lepiej pasować będzie szyld okrągły, zaś do tych ostro zakończonych – kwadratowy;
  • dostosowanie do rodzaju zamka – w tym przypadku należy podzielić szyldy na dwie kategorie: te przeznaczone do zamków na klucz klasyczny oraz modele pasujące do zamka bębenkowego;
  • blokadę WC – jak łatwo się domyślić, jest to opcja przeznaczona przede wszystkim do drzwi łazienkowych. Pozwala od środka zablokować wejście do pomieszczenia, co niewątpliwie korzystnie oddziałuje na poczucie prywatności – może okazać się szczególnie przydatne w domach, w których mieszka wiele osób;
  • szyfrowanie – to bardzo ciekawe rozwiązanie, które nie tylko stanowi dodatkową ochronę, lecz także spore ułatwienie. Tego typu modele nie wymagają bowiem noszenia przy sobie żadnych kluczy. Wystarczy wbić na klamce kod PIN lub zbliżyć się z telefonem, w którym zainstalowana będzie odpowiednia aplikacja oraz włączony Bluetooth. Drzwi same się otworzą, a następnie zamkną i – co najistotniejsze – do pomieszczenia nie wejdzie nikt bez odpowiedniego kodu autoryzacji.

Co ważne, w przeważającej większości klamki do drzwi wewnętrznych są uniwersalne, tzn. można zamontować je zarówno w skrzydłach drzwiowych prawych, jak i lewych. Współcześnie większość modeli klamek ma też wbudowaną sprężynę powrotną – choć warto się upewnić! Jest to bowiem element, który znacznie zwiększa komfort korzystania z drzwi. Dzięki niemu, po naciśnięciu, klamka samoczynnie powraca na podstawowe miejsce.

Gałki do drzwi wewnętrznych – czy to dobry wybór?

Jeśli komuś zależy na każdym, nawet najmniejszym detalu, gałki do drzwi wewnętrznych będą doskonałym wyborem. Odpowiednio dopasowane stanowią kropkę nad i określonej aranżacji, np. kryształowe gałki podkreślą styl glamour, kwadratowe ze stali nierdzewnej będą minimalistycznym dodatkiem do wnętrza w stylu loftowym lub nowoczesnym, a patyna sprawdzi się w projektach klasycznych oraz rustykalnych.

Wśród stylów i kolorów gałek drzwiowych można wybierać bez końca. Jeśli zaś chodzi o konkretne typy, wyróżnia się gałki:

  • obrotowe – aby otworzyć zamek, należy odpowiednio przekręcić gałkę. Warto jednak pamiętać, że może to stanowić małe utrudnienie, np. dla dzieci (co ze względów bezpieczeństwa bywa też zaletą);
  • stałe – doskonałe np. do drzwi z zamkiem na elektromagnes, które wystarczy tylko pociągnąć lub pchnąć;
  • stałe z wkładką – tzn. takie, które działają na podobnej zasadzie jak opisany wcześniej szyld z blokadą WC. Przy ich pomocy można wprowadzić dodatkową barierę przed dostaniem się do danego pomieszczenia, dzięki czemu świetnie sprawdzą się m.in. właśnie w toalecie.

Klamki i gałki drzwiowe wewnętrzne – warto wiedzieć

O czym jeszcze warto pamiętać podczas doboru klamek i gałek drzwiowych do mieszkania lub domu? Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że klamki i zawiasy do drzwi szklanych są nieco inne niż standardowe modele. Jeśli zatem w projekcie ujęte są właśnie szklane skrzydła, należy szukać wśród odrębnej kategorii produktów.

W kontekście bezpieczeństwa, istotna może okazać się kwestia, czy dany model klamki ma zaokrąglone zakończenie. Sprawdzi się to szczególnie w domu z dziećmi.

Jeśli zaś chodzi o styl, kolor i dopasowanie do wnętrza, kluczowe jest wzięcie pod uwagę przede wszystkim samych drzwi. Do masywnej konstrukcji lepiej nie dobierać małej klamki – i odwrotnie. Złe dopasowanie w tym aspekcie może całkowicie zaburzyć proporcje.

Kolejną kwestią jest wspomniany styl – można wybierać spośród wielu kolorów i materiałów, z jakich wykonano daną klamkę czy gałkę drzwiową. Dlatego też warto popatrzeć na nie pod kątem generalnej aranżacji i dobrać konkretny model do stylu rustykalnego, inny do stylu glamour, a jeszcze kolejny – do industrialnej kawalerki. Najpopularniejsze są klamki niklowane (także chromowane) oraz czarne – tego typu modele są najbardziej uniwersalne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by do wyboru klamki lub gałki drzwiowej podejść z nieco większą kreatywnością – warto, bo jest w czym wybierać!