Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Dostępność
Cena (zł)

Drzwi wewnętrzne ukryte i składane

W drzwiach z ukrytą ościeżnicą widoczne jest tylko skrzydło drzwi. Ościeżnica schowana jest w ścianie, zbudowanej z płyty gipsowo-kartonowej. W ten sposób drzwi i ściana tworzą jednolitą powierzchnię. Przy takim samym wykończeniu obu elementów, wejścia nie jest widoczne. Na pierwszy rzut oka zobaczymy tylko klamkę i bardzo cienką szczelinę okalającą skrzydło. Takie rozwiązanie nazywa się drzwiami ukrytymi lub dyskretnymi. Drzwi z ukrytą ościeżnicą zyskują na popularności. Coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko w projektowaniu nowoczesnych mieszkań i domów, lecz także w biurach oraz budynkach użyteczności publicznej. Nie oznacza to jednak wcale, że dyskretne drzwi muszą iść w parze z białymi ścianami i bardzo oszczędnie urządzonymi pomieszczeniami. Drzwi ukryte są dostępne w wersji bezprzylgowej otwieranej na zewnątrz, oraz z tak zwaną przeciw przylgą, gdzie skrzydło otwiera się do wewnątrz. W obu przypadkach możesz wybrać jeden z 3 standardowych rozmiarów skrzydła: 70, 80 i 90. Drzwi składane łamią się w pewnym miejscu, zazwyczaj w połowie. Obie części są do siebie właściwie dopasowane, by mechanizm umieszczony w ościeżnicy mógł działać w pełni prawidłowo. Kiedy otwieramy drzwi składane, wydaje nam się, że skrzydło ulega złamaniu dokładnie w tych miejscach, gdzie zastosowano łączenia. Modele takie potrzebują zdecydowanie mniej miejsca do otwierania niż ich klasyczne odpowiedniki. Czasem przedpokój, zwłaszcza w mieszkaniach, usytuowanych w blokach, jest na tyle mały, że w ogóle rezygnujemy z montowania drzwi. Klasyczne modele zachodziłyby przecież na siebie już po otwarciu i uniemożliwiały chodzenie, natomiast prowadnice do drzwi przesuwanych nie zmieściłyby się na zbyt krótkich ścianach. Drzwi wewnętrzne składane nie będą stanowiły żadnej przeszkody, a jednocześnie bez trudu wpasują się w każdą aranżację.

Wszystkie produkty(16)

z1
z

Dowiedz się więcej

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych ma duże znaczenie zarówno dla komfortu codziennego funkcjonowania, jak i estetyki danego wnętrza. W wielu przypadkach pojawia się jednak trudność z montażem standardowych ościeżnic oraz pasujących do nich skrzydeł. Wtedy rozwiązaniem mogą okazać się drzwi ukryte lub składane (łamane) – pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni. To jednak niejedyny powód, dla którego warto rozważyć ich zakup. Są też ciekawą propozycją wizualną, świetną do wnętrz minimalistycznych (choć nie tylko!).

Drzwi ukryte – idealne połączenie stylu i funkcjonalności

Jak sama nazwa wskazuje, drzwi ukryte o wiele mniej rzucają się w oczy niż rozwiązania klasyczne. Nie mają bowiem standardowej ościeżnicy, w tym przypadku jest ona schowana w ścianie. Dzięki temu drzwi stają się z nią równą płaszczyzną. Widoczne w zasadzie są tylko bardzo cienkie szczeliny oraz klamka – w inny sposób praktycznie nie da się zauważyć, że w danym miejscu jest przejście.

Kiedy takie rozwiązanie jest szczególnie polecane? Po pierwsze, drzwi ukryte (nazywane też dyskretnymi) są bardzo ciekawym rozwiązaniem z perspektywy stylu. Znakomicie dopełnią wnętrza minimalistyczne, loftowe, nowoczesne czy skandynawskie (choć odpowiednio zaaranżowane będą też dobrym dodatkiem do wnętrz klasycznych).

Po drugie, są świetnym sposobem na „zamaskowanie” przejścia. Warto pamiętać, że tego typu drzwi można pomalować lub położyć na nich taką samą tapetę, jak na całej reszcie ściany. Dzięki temu rzeczywiście będą one bardzo słabo widoczne. Często w ten sposób „ukrywa się” np. drzwi do piwnicy czy innych pomieszczeń gospodarczych.

Po trzecie, dobrze sprawdzą się we wnętrzach o niewielkiej wysokości. Warto bowiem wiedzieć, że standardowe ościeżnice wpływają zwykle na wizualne obniżenie wnętrza. Brak ościeżnicy niweluje zatem tego typu problem i pomaga zachować odpowiednie proporcje pomieszczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o drzwiach ukrytych?

Przed podjęciem decyzji o zakupie drzwi ukrytych, warto dowiedzieć się o tym rozwiązaniu nieco więcej:

  • skrzydła drzwi ukrytych bez problemu mogą otwierać się pod kątem 180°. Wszystko jest możliwe dzięki specjalnym zawiasom, które wmontowuje się w skrzydło, a także w schowaną w ścianie ościeżnicę;
  • decyzję o wyborze tego typu propozycji warto podjąć na samym początku prac remontowych – dzięki temu nie będzie problemu chociażby z otynkowaniem ukrytej ościeżnicy czy innymi pracami „mokrymi”;
  • jak to zostało wspomniane, opisywany rodzaj drzwi można pomalować lub ozdobić tapetą. Co więcej, można na nich zamontować także cięższe pokrycia, jak np. płyty stolarskie czy ">lustra(te ostatnie są świetnym sposobem na wizualne powiększenie przestrzeni!). W tego typu przypadkach należy jednak postawić na skrzydła specjalnie wzmocnione.

Skrzydła do zadań specjalnych – drzwi składane

Dlaczego o drzwiach składanych można myśleć właśnie w kategoriach modeli „do zadań specjalnych”? Ponieważ nic tak dobrze nie sprawdzi się w małych wnętrzach, jak one. Skrzydło takich drzwi składa się z dwóch części, które połączone są zawiasami. Co ważne, dobiera się je w taki sposób, by po zamknięciu nikt wspomnianych zawiasów nie zauważył – są zupełnie niewidoczne i tym samym nie psują efektu wizualnego.

Zazwyczaj łamanie znajduje się na środku, choć można znaleźć także modele asymetryczne, w których jedna część skrzydła różni się szerokością od drugiej. Ich otwarcie wiąże się ze złożeniem właśnie w miejscu wskazanego łamania (warto pamiętać, że po otwarciu zabiorą kilka cm z przestrzeni drzwiowej – finalnie światło drzwi nie będzie zatem miało np. standardowych 70 czy 90 cm, lecz nieco mniej). Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście tego typu drzwi?

  • W ich przypadku ościeżnica jest konieczna, co wynika przede wszystkim ze sposobu zamykania drzwi składanych (choć można wybierać spośród modeli przylgowych oraz bezprzylgowych).
  • Dużym plusem jest to, że drzwi składane wykonuje się z różnych materiałów – drewna, tworzyw drewnopodobnych, tworzyw sztucznych itd. To zaś pozwala odpowiednio dopasować je do stylu aranżacyjnego danego wnętrza, a także wybierać spośród różnych półek cenowych (drewno jest zazwyczaj najdroższym w tym zestawieniu materiałem).
  • Tego typu rozwiązanie – choć posiada wiele zalet – ma pewne minusy. Wśród nich wymienia się przede wszystkim słabe właściwości izolacyjne, co dotyczy zarówno termoizolacji, jak i izolacji akustycznej.

Szukasz praktycznych wskazówek?

Znamy odpowiedź na Twoje pytania! Zobacz skuteczne porady, które przygotowaliśmy z ekspertami Leroy Merlin.