Drzwi i ościeżnice wewnętrzne

Drzwi przesuwne wewnętrzne, CLASSEN

Optymalne wykorzystywanie przestrzeni w mieszkaniu może być realizowane m.in. przez stosowanie wewnętrznych drzwi przesuwnych montowanych na szynach, przymocowywanych do ścian lub sufitów. Takie rozwiązanie zapewnia wygospodarowanie dodatkowego miejsca, optycznie powiększa pomieszczenie oraz pozwala błyskawicznie odciąć je od reszty mieszkania. Najczęściej wybieranymi drzwiami przesuwnymi są drzwi szklane lub ze szklanym wykończeniem. Pozwalają one subtelnie wyodrębnić przestrzeń przy jednoczesnym zachowaniu świadomości, co się za nimi dzieje. Jest to rozwiązanie wygodne do nadzorowania dzieci lub wybierane przy oddzielaniu łazienki – dzięki szklanemu prześwitowi domownik wie, czy jest ona zajęta. Zróżnicowanie kolorystyczne w ramach dostępnej oferty pozwala dopasować drzwi przesuwne wewnętrzne do stylu domu czy mieszkania.

Jak sprytnie ogrodzić lub podzielić przestrzeń, jeśli w pomieszczeniu nie ma miejsca na klasyczne drzwi uchylne? Najprostszym sposobem jest zamontowanie drzwi wewnętrznych przesuwnych, które znajdą zastosowanie nawet w niewielkich czy nieustawnych mieszkaniach. Mogą dodatkowo optycznie rozjaśnić lub powiększyć przestrzeń dzięki zastosowanym lustrom i przeszkleniom. Dobrze komponują się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, loftowych, eleganckich, jak również rustykalnych, retro i folkowych. Co należy wiedzieć przed wyborem drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne wewnętrzne – jak działają i jak je zamontować?

Drzwi przesuwne montowane są na specjalnych prowadnicach z wózkami prowadzącymi. Takie szyny pozwalają na założenie ich nawet tam, gdzie nie ma miejsca na otwieranie skrzydła ani do wewnątrz, ani na zewnątrz pomieszczenia. Wystarczy jedynie niewielka przestrzeń do zamontowania prowadnicy oraz schowania drzwi wzdłuż ściany w trakcie przesuwania.

Podczas montażu drzwi przesuwnych wewnętrznych należy pamiętać, aby szyna miała długość przynajmniej dwa razy większą od skrzydła. Aby dobrze dobrać wysokość przymocowania prowadnicy, należy sprawdzić zalecane parametry w instrukcji konkretnego modelu. Zazwyczaj jest to około 10-15 cm nad otworem drzwiowym. Oprócz szyny z wózkami prowadzącymi trzeba jeszcze przymocować ograniczniki otwarcia i wychylenia.

Drzwi przesuwne do pokoju, łazienki czy szafy – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Drzwi wewnętrzne przesuwne to rozwiązanie uniwersalne, które nie tylko pasuje do różnego typu aranżacji, ale znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu:

  • drzwi przesuwne do pokoju – w ofercie znaleźć można drzwi przesuwne o eleganckim wykończeniu, które dopełnią wyposażenie nawet najbardziej klasycznego salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Można zdecydować się na wzór klasyczny pełny lub z przeszkleniami, drzwi industrialne z metalowymi elementami i szybami, skrzydła stylizowane na retro lub rustykalne;
  • drzwi przesuwne do łazienki – drzwi przesuwne często wybierane są do łazienek, ponieważ te pomieszczenia bywają umieszczone tuż przy wąskich, ciasnych korytarzach. Aby najlepiej wykorzystać miejsce, skrzydło drzwiowe najlepiej umieścić na prowadnicy. Warto zdecydować się na skrzydło z matowymi lub półprzezroczystymi przeszkleniami, które pozwoli szybko sprawdzić, czy ktoś jest w środku;
  • drzwi przesuwne do kuchni i spiżarni – drzwi przesuwne to sprytne rozwiązanie do kuchni, w której pierwotnie nie planowano zamknięcia lub nie ma miejsca na klasyczne skrzydło otwierane do wewnątrz, lub na zewnątrz. Sprawdzi się także tam, gdzie z wnęki lub części pomieszczenia wydzielono spiżarnię. Stanowią dobrą barierę dla zapachów gotowania oraz hałasów;
  • drzwi przesuwne jako ścianka działowa – nietypowym rozwiązaniem jest podział przestrzeni przy pomocy drzwi przesuwnych jedno- lub dwuskrzydłowych. Dzięki takiej przesłonie można wydzielić np. część sypialnianą lub kuchenną z salonu, oddzielić pokój niemowlaka od sypialni rodziców, czy przesłonić niewielkie domowe biuro;
  • drzwi przesuwne do szafy lub garderoby – innym ciekawym pomysłem jest zastosowanie drzwi przesuwnych jako drzwi do szafy lub garderoby. Wystarczy zaadaptować wnękę lub część sypialni, przedpokoju czy pokoju dziennego i przesłonić ją skrzydłem na prowadnicy, aby uzyskać efektowne miejsce do przechowywania.

Drzwi przesuwne – jakie wybrać?

Drzwi przesuwne wewnętrzne występują w różnych rozmiarach oraz w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. W ofercie znaleźć też można wiele kolorów, wzorów i sposobów wykończeń, które można dopasować do każdej aranżacji:

  • drzwi przesuwne szklane – pozwalają na lepsze doświetlenie pomieszczenia, co optycznie je powiększa. Sprawdzą się nie tylko w niewielkich i ciemnych pokojach, ale – w wersji z matowym lub półprzezroczystym szkłem – też jako drzwi do łazienki.
  • drzwi przesuwne drewniane – występują w wersji klasycznej i eleganckiej, nowoczesnej i minimalistycznej, ale także rustykalnej i z nutą folkową. Doskonale ocieplają przestrzeń, nadając jej przytulności;
  • drzwi przesuwne jak do stodoły, tzw. barn door – odmianą drzwi drewnianych są coraz popularniejsze drzwi przesuwne stylizowane na te od wiejskich zabudowań. Mają charakterystyczne sęki i belki ułożone pionowo lub poprzecznie oraz ciekawe okucia;
  • drzwi przesuwne z lustrem – ze względu na typ montażu pozwalają na oszczędność miejsca, a sposób wykończenia pomaga jeszcze optycznie powiększyć przestrzeń. Są też praktyczne – świetnie sprawdzą się umieszczone np. w łazience, garderobie, sypialni lub okolicach przedpokoju.