Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Drzwi i ościeżnice wewnętrzne

Drzwi jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, przesuwne, składane czy harmonijkowe, pełne, przeszklone lub zdobione – wszystkie pozwalają na zamknięcie wydzielonej przestrzeni, wyciszenie, zabezpieczenie, wprowadzenie ładu, elegancji i porządku w funkcjonowaniu domu. Białe, szare, drewniane czy pomalowane na ulubiony kolor – są mocnym akcentem w aranżacji wnętrz.

Wszystkie produkty(4759)

z50

Dowiedz się więcej

Wybór drzwi do domu lub mieszkania to bardzo ważna decyzja na lata. Wpływa na tworzenie określonego stylu wnętrza. Warto jej dokonać z rozmysłem, ponieważ wymiana drzwi wiąże się z kosztami zakupu, transportu, demontażu starych i montażu nowych drzwi, a także pracami wykończeniowymi. Niekiedy konieczne jest również sztukowanie materiałów wykończeniowych z którymi dotychczasowe drzwi się stykały.

Bogata oferta modeli dostępnych w naszych sklepach pozwala dobrać odpowiednie drzwi do stylu domu, a dostępne systemy i mechanizmy zamykania oraz funkcje dodatkowe zapewniają ich funkcjonalność. Do drzwi rozwieranych, oprócz skrzydeł drzwiowych potrzebna jest również ościeżnica czyli rama, do której mocuje się skrzydło (lub skrzydła) za pomocą zawiasów. Drzwi przesuwne wymagają z kolei systemu, którego głównymi elementami są prowadnica mocowana do ściany lub w tunelu wewnątrz ścianki działowej oraz rolki mocowane do skrzydła i przesuwane po tej prowadnicy.

Sprawdź, które drzwi będą pasować do aranżacji i układu pomieszczeń w Twoim domu.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne można dobierać pojedynczo lub seriami. Serie pozwalają zachować taki sam styl, wzór i kolor wszystkich drzwi montowanych wewnątrz domu lub w mieszkaniu. Stolarka drzwiowa może być wybierana pod względem kilku czynników: materiału (drewno, materiały drewnopochodne, szkło), rozmiaru, rodzaju wykończenia, sposobu otwierania (drzwi prawe, lewe, uniwersalne, rozwierane lub przesuwne), typu pomieszczenia, rodzajów przeszkleń oraz funkcji dodatkowych, takich jak elementy wentylacyjne, z zamontowanym lustrem, tablicy magnetycznej czy kredowej. Ważna jest też funkcja akustyczna, czyli wyciszenie pomieszczeń.

Materiał. W naszych sklepach dostępne są drzwi z różnych materiałów.

  • Drzwi drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem. Najpopularniejsze są drzwi sosnowe i dębowe. Mają konstrukcję wykonaną z ramy drewnianej, wypełnionej najczęściej panelami z drewna klejonego warstwowo (wariant trwalszy i odporniejszy na pęknięcia pod wpływem zmian wilgotności) lub litego. Niekiedy mają również przeszklenia. Po impregnacji i malowaniu są trwałe, odporne na odkształcenia i deformacje. Polecane są do wnętrz klasycznych, w stylu skandynawskim lub rustykalnym, a także do wnętrz industrialnych i loftowych. W naszych sklepach dostępne są modele gotowe i do wykończenia – pomalowania na wybrany kolory, dostosowany do stylu wnętrza.
  • Drzwi z płyt HDF lub MDF – ich konstrukcję stanowi ramiak wykonany z drewna klejonego warstwowo lub płyt MDF. Ramiak może być wypełniony płytami MDF, albo konstrukcją typu plaster miodu (wersja lżejsza, popularna) lub płytą wiórowo-otworową (która dodatkowo zwiększa trwałość i izolacyjność akustyczną drzwi), a następnie obłożony płytami HDF. Podobnie jak drzwi drewniane, drzwi z materiałów drewnopochodnych mogą mieć dodatkowe przeszklenia. Drzwi z płyt są zwykle lżejsze niż drewniane, trwałe i mogą imitować drewno lub mieć gładką powierzchnię wykończoną w dowolny sposób. Są bardzo popularne ze względu na niższą cenę i dużą różnorodność. W zależności od sposobu wykończenia można je dopasować do każdego wnętrza.
  • Drzwi szklane z grubego szkła hartowanego lub klejonego, matowego lub przezroczystego, najczęściej stosowane są we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych i loftowych. Szkło hartowane jest wielokrotnie trwalsze od tradycyjnego, a w razie stłuczenia rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach (nie kaleczy). Szkło klejone wzmocnione jest z kolei przezroczystą folią, która w razie stłuczenia utrzymuje taflę w całości.

Wykończenie i kolor. Drzwi drewniane można kupić w formie surowej (do samodzielnego wykończenia farbami lub odpowiednim olejem) lub wykończone fornirem, pomalowane farbą, lub olejowane (olejowanie konserwuje drewno a jednocześnie podkreśla jego kolor i rysunek słojów). Z drewnianymi podłogami dobrze komponują się nowoczesne wzory czy postarzane drewno, które pięknie prezentuje się we wnętrzach klasycznych, skandynawskich i loftowych. Drzwi z widocznymi sękami na drewnie, w naturalnym, bielonym lub przyciemnionym kolorze uświetniają drewniane wykończenia zwłaszcza we wnętrzach rustykalnych.

Drzwi z materiałów drewnopochodnych często wykończone są wysokiej jakości farbą, lakierem lub laminatem czyli okleiną odwzorowującą drewno lub gładką. Pod względem kolorów, chętnie kupowane są drzwi w neutralnych odcieniach (białe lub szare). Są bowiem najbardziej uniwersalne i pasują do zmieniających się aranżacji wnętrz. Skrzydła drzwiowe w kolorze drewna naturalnego lub bielonego pasują przede wszystkim do wnętrz klasycznych, skandynawskich i rustykalnych, przy czym odcień drewna warto dopasować do odcienia podłogi. Ciekawą propozycją są też drzwi w ciemnych kolorach lub łączące kontrastujące ze sobą barwy. Takie modele polecane są do odważnych, nowoczesnych wnętrz. Warto też pamiętać, że prosta forma i mała ilość zdobień zwiększa uniwersalność stolarki i ułatwia dopasowanie jej do zmieniających się trendów wnętrzarskich.

Drzwi szklane dostępne są w wersji przezroczystej bezbarwnej lub jako drzwi nieprzezierne, matowe, w różnych kolorach (najczęściej białym i w różnych odcieniach szarości, aż po czerń).

Sposób otwierania. Przy wyborze drzwi należy brać pod uwagę sposób i kierunek ich otwierania, aby nie kolidowały z innymi drzwiami czy meblami. Przepisy zakładają, że drzwi do pokojów powinny być otwierane do wewnątrz. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość, więc montaż w kierunku przedpokoju też jest poprawny. Drzwi łazienkowe natomiast muszą otwierać się tylko na zewnątrz, czyli do przedpokoju. Jest to wymóg bezpieczeństwa, aby w razie zasłabnięcia lub upadku osoby w łazience, można było dostać się do środka (bez ryzyka, że leżąca osoba zablokuje sobą drzwi). Kierunek otwierania danych skrzydeł jest podawany przez producentów w opisach technicznych. Drzwi prawe mają zawiasy widoczne po prawej stronie, natomiast lewe – po lewej.

Dodatkowe funkcje. Drzwi do łazienki, aby zachować cyrkulację powietrza, potrzebują otworów wentylacyjnych przy podłodze. Mogą to zapewnić podcięcia lub otwory wykończone tulejami albo kratką wentylacyjną.

Drzwi z przeszkleniami wprowadzają dużą ilość światła słonecznego do całego domu. Częściowe przeszklenia stosuje się w drzwiach łazienkowych oraz wielu drzwiach pokojowych. Drzwi pełne stosuje się do takich pomieszczeń jak składzik, pralnia, garderoba i suszarnia. Niekiedy także spotyka się je w mieszkaniach przeznaczonych pod wynajem, żeby osoby wynajmujące konkretne pokoje mogły czuć się w danym pomieszczeniu bardziej komfortowo.

Tablice kredowe i magnetyczne będące elementem drzwi to rozwiązania polecane do pokojów dziecięcych i młodzieżowych oraz kuchni. Z kolei w garderobach i sypialniach bardzo praktyczne są drzwi z lustrem.

Ościeżnica w drzwiach

Ościeżnica to spójny element drzwi. Montuje się na niej skrzydła drzwiowe. Dostępne są ościeżnice regulowane i ościeżnice stałe. Obie składają się z belki górnej ościeżnicy oraz bazy lewej i prawej ościeżnicy. Do drzwi wewnętrznych najpopularniejsze są ościeżnice drewniane i z materiałów drewnopochodnych (np. MDF). Drzwi wejściowe lub wymagające wyższych parametrów przeciwpożarowych, mogą mieć ościeżnice metalowe. Te ostatnie najczęściej są wykonane z ocynkowanej blachy stalowej oklejonej odpowiednim fornirem lub pomalowanej. Niektóre ościeżnice są tylko wzmocnione kształtownikami stalowymi, ale we wnętrzu wykonane są z profili PCW, które zachowują komorowy układ.

Czym się różnią ościeżnice stałe od regulowanych?

Ościeżnica stała – nadaje się do ścian o grubości od 8 do 12 cm. Sprawdza się w nowym budownictwie, gdzie ściany wykonane są równo i dokładnie, ponieważ brak możliwości manewrowania jej szerokością może być kłopotliwy w przypadku nierównych ścian.

Ościeżnica regulowana – umożliwia montaż na ścianach o różnych grubościach, ale nie mniejszych niż 7,5 cm. Ościeżnice regulowane mają dodatkowe opaski, które obejmują ściany. Dzięki temu lepiej prezentują się one wizualnie, a także umożliwiają montaż na nierównych ścianach czy powierzchniach. Nie wymagają dodatkowego skuwania i równania ścian, tylko wkomponowują się w istniejące założenie. Są łatwiejsze i mniej problematyczne w montażu niż ościeżnice stałe.

Ościeżnice regulowane jednoskrzydłowe występują w kilku rozmiarach (zwykle od 60 do 110 cm) odpowiadających szerokości drzwi.

W przypadku ościeżnic dwuskrzydłowych regulowanych wymiary wynoszą: od 120 do 200 cm.

Opaska maskująca, ćwierćwałek

Opaska maskująca, ćwierćwałek lub listwa wykończeniowa to przydatne elementy umożliwiające wykończenie ościeżnic, a dokładniej otworów widocznych po montażu.

Dostępne opaski maskujące do drzwi wykonane są zwykle z materiałów drewnopochodnych wykończonych folią imitującą drewno wybranego gatunku np. dębowe, olchy, orzecha, jesionu czy sosny. Dostępne są też opaski w wybranym jednolitym kolorze, np. białym, szarym lub czarnym. Do wnętrza można też dobrać ćwierćwałek w różnych odcieniach brązu i szarości, a także w kolorze naturalnego drewna. Ten ostatni można pozostawić w stanie surowym lub pomalować na kolor drzwi, który planuje się uzyskać po zaimpregnowaniu i malowaniu.

Poza opaskami maskującymi do drzwi skrzydłowych dostępne są także maskownice do systemu przesuwnego, wykonane z MDF i wykończone okleiną.

Drzwi przesuwne wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne przesuwne, w przeciwieństwie do drzwi skrzydłowych rozwiernych, podczas otwierania nie ingerują w przestrzeń pomieszczeń. Mogą być montowane w miejscach, gdzie światło drzwi graniczy z większym fragmentem ściany, na którą drzwi będą się przesuwać po otwarciu. Prowadnice do przesuwania drzwi można montować do ścian nad światłem drzwi, w tunelach ścianki działowej lub na suficie.

Najczęściej wybierane przez naszych klientów modele to drzwi przesuwne z przeszkleniami, szklane lub drzwi przesuwne z lustrem. Modele szklane pozwalają zachować dużą ilość światła we wnętrzu i obserwować, co dzieje się w pomieszczeniu obok. Często taka forma jest montowana jako wejście do pokoju dziecięcego lub rozdzielenie od salonu – części jadalnianej, kuchni lub domowego biura. Pomieszczenia te z reguły mogą być otwarte, ponieważ przebywanie w nich nie wymaga tak wiele prywatności jak w przypadku sypialni czy pokojów do indywidualnego przeznaczenia.

Dostępne są także drzwi przesuwne pełne, drewniane lub z płyt MDF oklejonych drewnopodobnym fornirem.

Systemy do drzwi przesuwnych

System drzwi przesuwnych to szyny montowane na ścianie z drzwiami lub na suficie, które zawierają w sobie prowadnice przesuwające skrzydło drzwiowe.

Dostępne są systemy przesuwne z widocznymi prowadnicami oraz systemy przesuwne z karniszem osłaniającym, w których prowadnice są ukryte. Można wybrać również system przesuwny ścienny, tzw. kasetę, do której montuje się samo skrzydło drzwi lub belkę odbojową. Kaseta metalowa to ościeżnica ukryta w ścianie.

Ościeżnice do drzwi przesuwnych

Ościeżnica do drzwi przesuwnych to ościeżnica kompletna regulowana, która zabezpiecza otwór w świetle drzwi. Ościeżnice takie wykonane są z płyt MDF i wykończone okleiną. Ich zakres jest różny, w zależności od grubości ścian, na jakich mają być zamontowane. Najczęściej dostępne są warianty o zakresie szerokości: 10 - 12, 12 - 14, 14 - 16 i 16 - 18 cm.

Ościeżnice do drzwi składanych

Drzwi składane to wygodna forma, która nie zajmuje dużo miejsca, w przeciwieństwie do drzwi skrzydłowych, i nie wymaga pozostawienia wolnej ściany do drzwi przesuwnych. Drzwi składane wymagają innego rodzaju ościeżnicy niż drzwi skrzydłowe. Ościeżnice do drzwi skrzydłowych mają dodatkowy wpust na prowadnice otwierające i zamykające, które umieszczone są w górnej części ościeżnicy.

Dostępne są ościeżnice uniwersalne, w których wnęka na prowadnice znajduje się pośrodku ościeżnicy oraz ościeżnice łamane prawe. Mają one szerokość 80 cm.

Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe to wybór, dzięki któremu można zachować wiele przestrzeni. Są one jedną z najtańszych wersji drzwi bez sztywnego skrzydła drzwiowego. Zostały one wykonane z PCV w wybranym wzorze lub w wykończeniu imitującym drewno. Można je zastosować w pokojach dziecięcych, ze względu na bezpieczny materiał i lekkość wykonania. Pozwalają także zasłonić wnękę szafy lub garderoby wydzielonej w odrębnym pomieszczeniu.

Montaż drzwi harmonijkowych:

Wraz z drzwiami harmonijkowymi dołączony jest zestaw montażowy z klamkami otwierającymi, klipsami i wkrętami.

Drzwi harmonijkowe, podobnie jak drzwi przesuwne, montuje się w prowadnicach lub ościeżnicach z prowadnicą do drzwi składanych. Ościeżnicę górną należy wymierzyć i dopasować (dociąć) do niej prowadnicę dostępną w zestawie z drzwiami harmonijkowymi. Następnie dociętą prowadnicę trzeba przymocować do ościeżnicy na wkręt i wsunąć drzwi harmonijkowe do prowadnicy. Kolejnym krokiem jest zamocowanie pozostałymi wkrętami prowadnicy do górnej ościeżnicy w celu nadania jej trwałej stabilizacji.

W wielu systemach montażowych, na jednej ościeżnicy bocznej, w linii montażu prowadnicy, montuje się klipsy rozmieszczone na całej wysokości drzwi. Klipsy te będą trzymały jedną pionową krawędź drzwi harmonijkowych. Na drugiej, przeciwnej ościeżnicy bocznej zwykle mocuje się zamek, do którego będzie dosuwana klamka drzwi harmonijkowych.