Drzwi i ościeżnice wewnętrzne

Dobór drzwi to poważna decyzja. Drzwi wewnętrzne nie tylko dzielą przestrzeń, ale też nadają jej określony styl, dlatego warto radzić się fachowców i projektantów. Drzwi wewnętrzne drewniane? Jeśli drewniane drzwi wewnętrzne, to w jakim kolorze? Jak je zamontować? Przejrzyj ofertę i skorzystaj z naszych porad.

Szeroka oferta drzwi wewnętrznych sprawia, że wybór nie jest prosty. Znalezienie odpowiedniego modelu spełniającego nasze wymagania to czasochłonne zajęcie. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję.


Drzwi wewnętrzne i ościeżnice – czym są?

Drzwi wewnętrzne mają na celu ochronę pomieszczeń przed hałasem przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu prywatności. Pamiętać należy, że nie są to tylko zwykle przegrody, ale również elementy, które istotnie wpływają na wygląd wnętrza.

W ofercie znajdują się drzwi drewniane, płytowe (wykonane z płyty MDF lub HDF) oraz szklane. Same skrzydła drzwiowe to jednak nie wszystko. Niezbędna jest również ościeżnica, czyli rama składająca z dwóch belek pionowych, belki górnej poziomej, a w niektórych przypadkach także z belki dolnej stanowiącej tzw. ślepy próg. Dodatkowo wyposażona jest w zawiasy, na których zawiesza się skrzydło drzwiowe. Ościeżnice dzielą się na stałe i regulowane – różnice między nimi opisujemy w dalszej części tekstu.

Jak dobrać drzwi wewnętrzne do stylu mieszkania?

Urządzając mieszkanie, zwróć uwagę na dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Przed wyborem odpowiedniego modelu oraz kolorystyki drzwi zastanów się, w jakim stylu masz zamiar wykończyć mieszkanie: czy wnętrze będzie klasyczne, czy może nowoczesne?

W przypadku aranżacji klasycznej najlepiej sprawdzą się skrzydła z niewyróżniającymi się tłoczeniami. Natomiast jeśli chcesz urządzić mieszkanie nowocześnie, lepsze będą drzwi proste, ewentualnie z niedużymi przeszkleniami, które podkreślą styl.

Wybór kolorystyki skrzydeł wewnętrznych nie należy do prostych. Po pierwsze należy się zastanowić, z czym mają się komponować: z podłogą, meblami, ścianami, a może z innymi elementami dekoracyjnymi? Najpopularniejszy sposób na dobór koloru drzwi polega na dopasowaniu ich do podłogi oraz listew przypodłogowych. Duży wybór farb ściennych pozwala na rozszerzenie możliwości aranżacyjnych. Szczególnie ciekawie będą się prezentować drzwi bezprzylgowe, pomalowane na kolor ścian, z którymi utworzą dzięki temu jednolitą powierzchnię. Najbardziej oryginalne są niestandardowe rozwiązania, które sprawiają, że wnętrze nabiera wyjątkowego, indywidualnego charakteru. Przykładem mogą być kontrasty i wyraziste zestawienia, jak na przykład połączenie różowego wnętrza z białymi elementami lub odwrotnie.

Dlaczego drzwi wewnętrzne warto kupować w seriach?

Skrzydła drzwiowe powinny wizualnie pasować do pomieszczeń, ale także do siebie nawzajem. Dlatego warto wybierać te pochodzące z jednej serii od tego samego producenta – daje to gwarancję, że nawet różne typy drzwi (pełne, przeszklone czy przeznaczone do łazienek) będą stanowiły spójną całość.

Jaki materiał wybrać?

Przed zakupem drzwi warto zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze możliwości.

Drzwi drewniane doskonale pasują do pomieszczeń wykończonych tradycyjnie. Tego typu skrzydła zrobione są z drewna litego lub klejonego warstwowo. Najczęściej wykorzystywane gatunki to sosna, dąb, jesion i buk, z kolei bardziej wymagający klienci decydują się na mahoń. Należy podkreślić, że drzwi z drewna klejonego są bardziej wytrzymałe niż te wykonane z drewna litego – wykazują większą odporność na wypaczenia i na czynniki zewnętrzne. Wadą drzwi drewnianych jest stosunkowo wysoka cena – pod tym względem atrakcyjniej prezentują się skrzydła wyprodukowane z materiałów drewnopochodnych.

Drzwi z płyt drewnopochodnych cieszą się największą popularnością wśród klientów. Ich cena nie jest wygórowana w porównaniu z drzwiami drewnianymi, które zresztą swoim wyglądem doskonale imitują. Wykonane są z płyt MDF lub HDF, bardzo wytrzymałych na czynniki zewnętrzne takie jak wahania temperatury i poziomów wilgotności. Masz też pewność, że tego typu drzwi się nie wypaczą.

Drzwi szklane to dobry pomysł, jeśli potrzebujesz przegrody do słabo oświetlonych pomieszczeń. W przeważającej większości produkuje się je ze szkła hartowanego, rzadziej – z klejonego, umieszczonego w drewnianych lub aluminiowych ramach. Dodatkowo w zależności od swoich potrzeb i wymagań możesz wybrać rodzaj szkła: jednolite, matowe lub kolorowe. Wadą takich drzwi, podobnie jak drewnianych, jest cena – wyższa niż w przypadku najpopularniejszych skrzydeł z materiałów drewnopochodnych.

Jak dobrać ościeżnicę do drzwi?

Ościeżnica to element niezbędny do montażu drzwi. Ze względu na sposób dopasowania do ściany można je podzielić na: stałe i regulowane. Mogą być wykonane z drewna, materiałów drewnopochodnych takich jak płyta MDF lub HDF, z aluminium lub stali.

Ościeżnica stała ma określony wymiar, którego nie da się regulować. Najlepiej montować ją na równych ścianach o grubości 6 bądź 10 cm. Dodatkowo tego typu futryny wymagają zastosowania specjalnych materiałów wykończeniowych: listwy maskującej oraz ćwierćwałka wykończeniowego – do ukrycia łączenia belek ze ścianą.

Ościeżnica regulowana pozwala na lepsze dopasowanie do ściany, ponieważ posiada zakres regulacji w granicach od 2 do 4 cm, w zależności od producenta. Dodatkową zaletą jest możliwość instalacji na ścianach o grubości nawet do 42 cm. Ościeżnice regulowane sprawdzą się także w pomieszczeniach, gdzie występują stare stalowe futryny. Także cena jest korzystniejsza niż w przypadku ościeżnic stałych, co powoduje, że popularność tego rozwiązania cały czas rośnie.