Menu
Produkty
Produkty
Filtry
Promocje
Dostępność
Cena (zł)

Odbojniki i stopery drzwi

Odbojniki i stopery do drzwi zabezpieczą Twoje ściany przed uszkodzeniem. Wybierz wzór i kształt pasujący do Twojego wnętrza. W naszej ofercie znajdziesz odbojniki i stopery do bram, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. W różnych kolorach, rozmiarach i kształtach. Odbojniki przykręcane, przyklejanie oraz wolno stojące. Na podłogę oraz na klamkę.

Wszystkie produkty(83)

z5

(9)
17,30 zł/ szt.

5,75 zł/ szt.

5,85 zł/ szt.

12,88 zł/ opak.
17,38 zł / opak.
25% taniej

13,88 zł/ opak.
19,58 zł / opak.
29% taniej

7,88 zł/ szt.
9,90 zł / szt.
20% taniej

Dowiedz się więcej

Odbojniki i stopery do drzwi zabezpieczają ściany przed uszkodzeniem. Różnią się wielkością i wyglądem; bez problemu można znaleźć model dopasowany do stylu, w jakim urządzono dane pomieszczenie, a także do wielkości oraz ciężaru skrzydła drzwiowego. Najczęściej odbojniki i stopery montuje się na podłodze, choć można również założyć je na klamkę lub przymocować do ściany.

Odbojniki i stopery do drzwi – zastosowanie

Odbojniki, nazywane również odbojami lub stoperami, zatrzymują skrzydło drzwi w określonym miejscu. Dzięki temu nie ma ryzyka, że uderzy ono o ścianę lub określony przedmiot. Zazwyczaj odbojniki montuje się w miejscach użyteczności publicznej, choć często korzystają z nich także właściciele domów oraz mieszkań.

Czasami montaż odbojników jest konieczny, np. wówczas, gdy drzwi znajdują się w wąskim, ciasnym miejscu (choćby np. korytarzu). W przeciwnym razie klamka będzie uderzała o ścianę i może ukruszyć tynk. Jeśli w budynku często dochodzi do przeciągów, również warto zamontować odbojniki, aby wiatr nie trzaskał drzwiami. To samo mogą robić dzieci. Co więcej – w ich przypadku należy zastanowić się, czy nie umieścić odbojnika w takim miejscu, aby zapobiegał np. przytrzaśnięciu palców.

Rodzaje odbojników do drzwi

Są dwa kryteria, wedle których można podzielić ograniczniki: ze względu na sposób ich montażu i budowę. Odbojniki muszą być przystosowane do warunków technicznych panujących w danym miejscu. Jakie modele stosuje się najczęściej?

  • Odbojnik magnetyczny – składa się z magnesu oraz metalowej płytki, przytwierdzanej do klamki. Odbojnik znajdujący się na ścianie przytrzymuje drzwi – nie zamkną się np. pod wpływem podmuchu wiatru. Ewentualnie można zastosować odbojniki składające się z samego magnesu. Aby działały prawidłowo, drzwi muszą mieć metalową klamkę.
  • Odbojnik podłogowy – tego rodzaju ograniczniki i stopery montuje się w podłodze. Zależnie od modelu, mogą być przykręcane lub przyklejane. Te pierwsze są oczywiście trwalsze, powinny wytrzymać nawet silne uderzenie drzwi. Odbojniki samoprzylepne stosuje się wówczas, gdy liczy się to, aby nie ingerować w strukturę podłogi (ze względu na delikatne okładziny, cenne drewno itp.).
  • Stoper wolnostojący – aby takie zabezpieczenie działało prawidłowo, musi mieć znacznie większą masę niż inne odbojniki. Modele wolnostojące powinny być na tyle stabilne i ciężkie, aby były w stanie zatrzymać skrzydło drzwiowe. Praktycznym aspektem tego rodzaju stoperów jest ich mobilność – w razie potrzeby można przestawić je w dowolne miejsce.
  • Stoper ścienny – przykleja się go lub przykręca do ściany, co jednak narusza jej konstrukcję. To trwałe zabezpieczenie. Nawet odbojniki przyklejane w praktyce trudno jest zdjąć – po oderwaniu pozostawiają ślad. W obu przypadkach ściana nadaje się więc do naprawy.
  • Odbojnik na klamce – jest montowany bezpośrednio na klamce, w razie potrzeby da się go łatwo zdemontować.

Odbojniki i stopery do drzwi – najważniejsze parametry

Pomijając sposób montażu, odbojniki charakteryzują się różnymi parametrami. To one decydują o ich funkcjonalności i trwałości.

  • Materiał – odbojniki wytwarza się z gumy, aluminium, stali, mosiądzu, tworzyw sztucznych, silikonu albo z drewna. Jeśli drzwi często są otwierane z impetem, sprawdzają się odbojniki gumowe, silikonowe i te z tworzyw syntetycznych – zabezpieczą nie tylko ścianę, ale również skrzydło drzwiowe.
  • Kolor – odbojniki, w zależności od rodzaju, są dostępne w wielu kolorach. Mogą wtapiać się w otoczenie albo rzucać w oczy i stanowić element dekoracyjny.
  • Kształt – stopery i odbojniki najczęściej są okrągłe, stożkowe, paraboliczne albo walcowate. Modele ozdobne mogą mieć niecodzienny kształt, np. formę rzeźby, kamienia itp.
  • Ograniczniki do drzwi można kupić wraz ze skrzydłem drzwiowym (wtedy wszystkie elementy są do siebie dopasowane stylistycznie) albo osobno.