Żyrandole – rodzaje, zasady doboru do wnętrza

Opinii 1

Te ponadczasowe oprawy są niezbędnym dopełnieniem wnętrza. Mogą podkreślać jego styl lub też uczynić pomieszczenie interesującym. Dostępne dziś na rynku żyrandole sprostają oczekiwaniom zarówno miłośników wnętrz klasycznych jak i odbiorców poszukujących bardziej nowoczesnych rozwiązań.

ŚWIATŁO Z ŻYRANDOLA

Żyrandole to oprawy wieloramienne wykorzystywane jako źródła światła ogólnego. Najczęściej umieszcza się je centralnie tuż pod sufitem. Żyrandole w swej podstawowej klasycznej formie mają wysunięte długie ramiona wychodzące ze zwisającego trzonu, dlatego najlepiej prezentują się w wysokich wnętrzach. Ich światło może być skierowane w dół lub do góry. Gdy źródło światła świeci do góry, daje światło lekko rozproszone i odbijające się od sufitu, dają również światło bezpośrednie. Natomiast, gdy ich klosze są skierowane na posadzkę, główny strumień światła odbija się w posadzce, dając równocześnie światło rozproszone. Gdy dodatkowo żyrandol jest wyposażony w klosze, główny strumień światła najwydajniej działa w obrębie klosza.

W STRONĘ KLASYKI

Nadal dużą popularnością cieszą się żyrandole inspirowane tradycyjnymi wzorami bądź też będące ich kopiami. Bardzo często są one wykonane ze szlachetnych metali kolorowych np. mosiądzu, lub są wykańczane farbami w kolorze mosiądzu, platyny czy miedzi. Swoich zwolenników znajdą także te wykonane z drewna. Do klasycznych opraw nawiązują wzory świecznikowe, ich ramiona wygięte w kształt litery S lub C zwieńczają źródła światła w formie płomienia świecy. Mogą być one dodatkowo wyposażone w niewielkie tkaninowe klosze. Często ozdobione są modnymi dziś kryształkami lub elementami szklanymi czy plastikowymi naśladującymi szkło kryształowe. Wielu zwolenników mają także żyrandole naśladujące efektowne wzory secesyjne, w których ważną rolę ozdobną odgrywają płynne linie oraz ornamenty roślinne. W tego typu lampach ważnym elementem są klosze, często wykonane ze szkła mrożonego, kolorowego lub witrażowego (nawiązujące do słynnych lamp Tiffaniego). Coraz częściej sięga się także po proste wzory zapożyczone ze stylu art deco, gdzie królują bardziej proste formy. Żyrandole często mają ramiona w kształcie litery L. Ich klosze mogą być wykonane z alabastru lub szkła kryształowego, bywają ozdobione motywami starożytnymi (modnymi w międzywojniu). Ich klosze przybierają kształt odwróconej misy. Żyrandole utrzymane w klasycznej stylistyce są oczywistym dopełnieniem stylowych aranżacji klasycznych, ale też doskonale pasują do wnętrz w modnych dzisiaj stylach eklektycznym czy fusion.

NOWOCZESNE IMPRESJE

Bardzo modne są żyrandole, które w sposób twórczy przetwarzają wzory wypracowane w poprzednich epokach. Są to np. żyrandole świecznikowe, których forma jest jednak znacznie lżejsza od pierwowzorów. Lekkość daje im materiał, z którego są wykonane – często jest to stal lub aluminium. Ich ramiona są dość cienkie, często powyginane w finezyjny sposób splatają się między sobą. Jeśli pojawiają się w nich klosze, to ich forma jest bardzo prosta i przybiera np. kształt walca lub prostopadłościanu. Mogą przybierać różnorodne formy np. fali, gniazda. Bardzo ciekawe są także te z ramionami wykonanymi ze szkła lub plastiku. Nowoczesne wzornictwo bardzo twórczo wykorzystuje także żyrandole zdobione drobnymi elementami z kryształu lub naśladujących go szkła i plastiku. Często przybierają bardzo finezyjne formy – ich ramiona są prawie niewidoczne – budują jedynie lekki stelaż, na którym zawieszone są ozdobne kryształki. Można też spotkać żyrandole ramienne ozdobione kryształami i dodatkowo ujęte w okrągły klosz wykonany z tkaniny, przepuszczającej światło. Taka oprawa daje bardziej dyskretne światło, które doskonale sprawdzi się w sypialni lub w roli lampy wiszącej nad stołem. Nowoczesne żyrandole kryształowe są bardzo ozdobne i zawsze widoczne we wnętrzu. Pasują do każdego stylu – ocieplą chłodny minimalistyczny wystrój nowoczesnego loftu czy podkreślą urodę stylowych mebli. Bardzo dobry efekt daje zastosowanie ich w holu lub w salonie kąpielowym.

O CZYM PAMIĘTAĆ?

Wybierając żyrandol należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale i ciężar, do którego trzeba dostosować sposób montażu oświetlenia, tak aby żyrandol był stabilnie zamocowany do sufitu i nie zagrażał bezpieczeństwu domowników. Pamiętajmy też, że na chropowatych materiałach łatwiej będzie się osadzał kurz. Z kolei liczne żłobienia i skomplikowane formy ramion sprawią, że żyrandol będzie trudny do utrzymania w czystości.

Dodano: 08-08-2013