Tkaniny na zasłony

Opinii 0

Zasłony to przesłony okienne grubsze i cięższe od firanek. Ich zadaniem jest zapewnienie intymności we wnętrzu. Tkaniny zawieszone w oknach mogą tworzyć również barierę izolacyjną dla dźwięków, chłodu i wiatru. Nie bez znaczenia jest ich funkcja ozdobna. Czym jeszcze kierować się przy ich wyborze?

DOBRANE DO ARANŻACJI

Wybór zasłon w dużym stopniu uzależniamy od aranżacji wnętrza. Jeśli mamy kolorowe ściany, wykończone np. wzorzystą tapetą, warto zdecydować się na zasłony jednobarwne, na których może być co najwyżej wytłoczony delikatny wzór. Najlepiej, jeśli zasłony są w jednej z barw obecnych w kolorystyce ścian. Oczywiście można łączyć wielokolorowe ściany z wzorzystymi różnobarwnymi zasłonami, np. paski na ścianie z kwiatowym lub kraciastym wzorem zasłon, muszą być jednak wówczas zharmonizowane kolorystycznie. Więcej swobody mamy dobierając zasłony do ścian jednobarwnych lub stonowanych kolorystycznie. Można użyć kolorów kontrastowych jednak także wtedy lepiej trzymać się tej samej tonacji barw. Tkaniny jednokolorowe warto wybrać także do wnętrz nowoczesnych. Do wyboru mamy cała paletę barw, poczynając od naturalnych beży i szarości po modne kobalty, zielenie czy ceglaste odcienie czerwieni.

W ZGODZIE Z FUNKCJĄ

Wybierając tkaninę na zasłony pamiętajmy także o funkcji użytkowej wnętrza. Do kuchni, łazienki czy też pokoju dziecięcego można dziś wybrać zasłony lżejsze, z odpowiednim motywem. Z łatwością można też zaspokoić gusta naszych dzieci zarówno tych młodszych jak i nastolatków. Maluchy ucieszą lekkie i łatwe do prania zasłonki bawełniane lub poliestrowe z motywem aut – bohaterów popularnej kreskówki, dziewczynki będą wolały zasłonki z serduszkami lub np. konikami pony. Można też kupić tkaninę w sówki, żabki itp. wzory odpowiadające najmłodszym. Do pokoju nastolatka doskonałym wyborem będzie tkanina bawełniana w stonowanych szarościach lub przeciwnie z kolorowym tłem, na którym są umieszczone przedruki z gazet, starych etykiet czy panorama metropolii. Także duży pokój wymaga odpowiedniej oprawy. Do tego wnętrza warto wybrać np. zasłony żakardowe z wzorem palmety, lilii królewskich czy też liści akantu.

DOBRANE DO OKNA

Zasłony powinny być oczywiście dopasowane do wymiarów okna – po ich zasunięciu powinny szczelnie zasłaniać całą płaszczyznę okna. Ważna jest więc ich szerokość. Z łatwością wybierzemy odpowiednie, gdyż do wyboru mamy tkaniny zasłonowe o różnych szerokościach. Jeśli wybieramy tkaninę wzorzystą, pamiętajmy by wzór był symetryczny względem siebie na obydwu zasłonkach. Ma to szczególnie znaczenie przy tkaninach pasiastych. Ważne jest także czy tkanina będzie się dobrze układała. Wpływ ma na to nie tylko jej grubość, ale też rodzaj splotu oraz materiał z jakiego została wykonana. Dobrze układają się tkaniny lniane, bawełniane, poliestrowe, oraz mieszanki lnu i poliestru czy też bawełny i poliestru.

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

Zwróćmy tez uwagę na to, czy tkaninę można samodzielnie uprać i uprasować. Ekonomiczne i wygodne w użyciu są zasłony, które pierze się w temperaturze 30-40° i prasuje w temperaturze 100-180°. Pamiętajmy też, że ciężkie zasłony wymagają odpowiednio mocnego karnisza.

Dodano: 14-10-2014