Świece we wnętrzu

Opinii 0

Świece mają ugruntowaną pozycję w dekoratorstwie. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na podkreśleniu charakteru wnętrza, nadaniu mu intymnej, ciepłej atmosfery, uwypukleniu jego urody, nie może zabraknąć świec. Magia płomienia nadaje wnętrzom szczególny klimat, którego nie uzyskamy za pomocą sztucznego oświetlenia.

ŚWIECE JAKO DEKORACJA STOŁU

Jadalnia bądź inna przestrzeń, gdzie znajduje się stół do spożywania posiłków to miejsce, wokół którego zwykle koncentruje się życie domowników. Kiedy akurat nie biesiadujemy warto, wykorzystać jego powierzchnię na drobne dekoracje w postaci kwiatów oraz świec. Świece umilą nam także posiłki – gdy je zapalimyuczta nabierze wykwintności, a udekorowany świecami stół odzwierciedli naszą dbałości o wygląd i prezencję domowej przestrzeni. Do dekoracji stołu najlepiej wybrać długie, proste świece. Mogą to być świece smukłe, przeznaczone do eleganckich świeczników stojących na nóżce lub świece o nieco większej średnicy, które można ustawić między zastawą stołową na dekoracyjnych podstawkach. Długie, wąskie świece mają jednak tę zaletę, że nie zajmują dużo miejsca na stole. Umieszczone w wyższych świecznikach stołowychoświetlają ciepłym światłem posiłek i zagrają refleksami w stołowym szkle. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę, czy są „niekapiące”.

DOPASOWANE DO ARANŻACJI WNĘTRZA

Kiedy staramy się zbudować klimat wnętrza dobierając różne elementy wykończenia i dekoracje warto pomyśleć również o świecach dekoracyjnych. Mnogość form, kształtów i kolorów pozwoli nam uzupełnić i wyeksponować wybrane miejsca w naszym domu. Świece ozdobne doskonale wpiszą się w styl rustykalny, gdzie nawiązujemy do klimatu romantycznej wsi lub wprowadzamy motywy skandynawskie bądź ciepłego południa – np. prowansalskie. Warto tu sięgnąć po świece grube, białe, pastelowo różowe, wrzosowe i fioletowe. Zestawione ze sobą różne rozmiary świec w połączeniu z kwiatami mogą stworzyć ciepłą, romantyczną kompozycje. Świec nie może zabraknąć także tam, gdzie cenimy sobie minimalizm i nowoczesność. Wnętrza w stylu modernistycznym, urbanistycznym, gdzie główną rolę odgrywa metal i szkło doskonale możemy wystylizować za pomocą świec o prostych kształtach, dużych formach i jednolitych kolorach - mogą one stać się ozdobą kubicznych mebli i efektownie odbijać światło od wszelkich przeszkleń, w tym luster. Do wnętrz w stylu loftowym warto wybierać świece, których kolor i faktura nawiązują do metalu, kamienia czy szkła. W szerokiej palecie świec ozdobnych znajdziemy takie, których walor dekoracyjny podnoszą zatopione w wosku muszle, drobne kamyczki ale też źdźbła traw, kwiaty, listki, fragmenty owoców czy np. ziarna kawy. Takie świece sprawdzą się w stylizacjach bardziej oszczędnych w formę, gdyż same w sobie stanowią ciekawą dekorację.

NIEPOWTARZALNY AROMAT WNĘTRZA

Jeśli lubimy wypełniać nasze wnętrze zapachem, świece aromatyczne to doskonałe rozwiązanie. Poza zaspokojeniem potrzeb estetycznych, paląc się wydzielają aromat, który wpływa na nas relaksująco i kojąco. Świece zapachowe możemy często spotkać w estetycznych szklanych naczyniach, dzięki czemu możemy je wyeksponować w dowolnym miejscu bez specjalnego świecznika.

 

PŁOMIEŃ ZAKLĘTY W KAPSLU

Dużą popularnością w dekoracjach świetlnych z otwartym płomieniem cieszą się podgrzewacze. Mają bardzo bogate zastosowanie, a opraw świetlnych z ich przeznaczeniem jest bez liku. Podgrzewacze nadają piękny walor szklanym i ceramicznym lampkom, prezentują się też atrakcyjnie w szklanych misach i paterach wypełnionych szklanym grysem lub żwirem dekoracyjnym. Podgrzewacze mają duże zastosowanie w ozdobnych ceramicznych i szklanych emiterach olejków eterycznych, stosowanych często w miejscach odpoczynku. Podgrzewacze zastosowane w lampionach i skandynawskich lampkach pozwalają cieszyć się płomieniem świec np. na parapetach. Wybierając takie świeczki warto zakupić ja w większych opakowania, gdyż dość szybko się wypalają.

Dodano: 31-08-2014