Świąteczny lampion z ramek do zdjęć – DIY

Opinii 0

Dekoracyjny zimowy lampion wprowadzi do domu świąteczny nastrój. Nawet jeśli na święta nie spadnie śnieg, własnoręcznie przygotowana ozdoba, ze śnieżną scenerią w miniaturze, pozwoli poczuć atmosferę białych i mroźnych świątecznych chwil. Jak to zrobić?

 

Lampion i ozdoby świąteczne na białej komodzie

 

Wykonanie lampionu z ramek jest proste i szybkie. Do projektu najlepiej wykorzystać ramki zrobione z drewna. Dzięki temu dekoracja będzie prezentować się bardzo naturalnie. Dodatkowo będzie idealnie pasować zarówno do wnętrz w stylu nowoczesnym czy skandynawskim, jak i tradycyjnym. Można też poszukać ramek z imitacji drewna w odcieniach brązu lub bieli. Warto zwrócić uwagę, czy fronty ramek są ze szkła - zapewni to lepszą przejrzystość. Im węższe ramki, tym lepiej – po połączeniu ścianek odstępy między szybkami nie będą wówczas zbyt duże, a ułożone w lampionie dekoracje będą lepiej widoczne.

 

Jak ozdobić własnoręcznie przygotowany lampion z ramek do zdjęć?

Najlepiej dobrać miniaturowe ozdoby o proporcjonalnym do niewielkiego lampionu rozmiarze. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju drobne świąteczne dekoracje, takie jak np. małe domki, figurki jelonków, choinki, szyszki itp. Ozdoby układamy na sztucznym śniegu, który wygląda jak prawdziwy śnieżny puch. Do lampionu można też włożyć krótki sznur lampek na baterie, co sprawi, że cała dekoracja pięknie zabłyśnie. Ozdobiony lampion można postawić na komodzie - przez całe święta będzie wprowadzał zimowy klimat.

 

Lista potrzebnych materiałów

Do wykonania lampionu z ramek będą Ci potrzebne:

 

 

Rzeczy potrzebne do samodzielnego zrobienia świątecznego lampionu

 

Świąteczny lampion z ramek do zdjęć – krok po kroku

Lampion powstanie z czterech połączonych ze sobą ramek do zdjęć i kawałka płyty MDF.

Przygotuj ramki

Usuwanie tylnej części ramki na zdjęcia

Usuń tylne części ramek. Potrzebne będą tylko przednie szybki.

Usuń metalowe zaczepy

Usuwanie metalowych zaczepów ramki

Szczypcami wyciągnij metalowe zaczepy przytrzymujące zawartość ramek.

Przyklej szybkę

Nakładanie kleju na drewnianą ramkę

Na wewnętrzną krawędź ramki nałóż punktowo klej i przyklej szybkę, żeby nie wypadała. W ten sposób przygotuj wszystkie ramki.

Złącz ramki

Łączenie ze sobą drewnianych ramek

Kiedy ścianki lampionu będą gotowe, możesz je połączyć. Posmaruj klejem dłuższe boki ramek i sklej je ze sobą w sposób pokazany na zdjęciu. To samo zrób z pozostałymi. Odstaw lampion na kilka minut do całkowitego zastygnięcia kleju.

Odrysuj kształt lampionu

Odrysowywanie podstawy lampionu na płycie MDF

Lampion będzie przymocowany do podstawy wykonanej z cienkiej płyty MDF. Postaw lampion z ramek na płycie MDF w taki sposób, żeby wokół ścianek lampionu pozostał margines ok. 0,5 cm.

Wytnij podstawę

Piła płatnica leżąca na płycie MDF

Piłą ręczną wytnij narysowany prostokąt.


Pomaluj płytę

Malowanie farbą kredową płyty MDF

Wyciętą podstawę lampionu z płyty MDF pomaluj dwiema warstwami farby kredowej. Odczekaj ok. pół godziny pomiędzy warstwami, żeby farba wyschła.


Przymocuj lampion do podstawy

Nakładanie kleju na podstawę lampionu


Nałóż klej na gorąco na dolne krawędzie lampionu i przyklej go do pomalowanej podstawy. Odstaw na kilka minut, aby klej dobrze zastygł.

Udekoruj lampion

Wkładanie dekoracji świątecznych do wnętrza lampionu

Dno lampionu wysyp sztucznym śniegiem. Postaw na nim dekoracje, np. miniaturowe choinki i malutki domek z lampką LED. Uformuj sztuczny śnieg łyżką, żeby utworzył naturalnie wyglądające pagórki.

I gotowe. To magia świąt zamknięta w samodzielnie wykonanej ozdobie.

 

Tradycyjnie urządzony pokój, ozdobiony świątecznym lampionem

 

Dodano: 02-12-2021
Uaktualniono: 06-12-2021