Sposoby na ciemne wnętrza

Opinii 0

Wnętrza zlokalizowane w zacienionych strefach budynku, np. z oknami położonymi na północnej lub wschodniej elewacji lub zacienione przez drzewa czy inne budynki spotyka się dzisiaj coraz powszechniej, zwłaszcza w gęstej zabudowie miejskiej. Jak sobie radzić z mrokiem w domu? Gdy światło dzienne wpada do budynku w zbyt małej ilości, zacienione wnętrza sprawiają wrażenie mniejszych niż są w rzeczywistości, działają również depresyjnie. Konieczne jest więc ich rozjaśnienie i rozświetlenie. Skutecznych sposobów jest wiele – jasne barwy, dobre oświetlenie sztuczne czy duże lustra, to tylko niektóre z nich.

POSTAW NA KOLOR

Przede wszystkim zacznijmy od odpowiedniej kolorystyki ścian i podłóg. To największe płaszczyzny we wnętrzu, które mają duży wpływ na jego odbiór. Najłatwiej zmienić na jasną kolorystykę ścian – wystarczy je przemalować. Do pomalowania ścian warto użyć jasnych farb emulsyjnych ze specjalnymi rozjaśniaczami, które odbijają więcej światła niż standardowe powłoki. Przemalować na jasno warto również sufit – najlepszy efekt uzyskamy po pokryciu go półmatową białą farbą emulsyjną. Jeśli podłoga została wykończona drewnianymi deskami lub innymi elementami drewnianymi, warto ją wykończyć biała farbą do drewna lub lakierem z połyskiem, który będzie odbijał światło. Jeśli wykończenie podłogi dopiero przed nami wybierzmy jasny materiał posadzkowy, np. parkiet lub panele dębowe jesionowe lub bukowe. Dobrym wyborem będą również płytki ceramiczne np. z błyszczącego gresu polerowanego. Postawmy też na jasne meble, wpływ na odbiór wnętrza będzie miał również sposób ich wykończenia – lśniące, błyszczące, czy o szklanych lub lustrzanych frontach wpłyną na rozjaśnienie pomieszczenia.

WEWNĘTRZNE PRZESZKLENIA

Gdy do wnętrza dociera niewiele światła lub nie ma w ogóle do niego dostępu, co często zdarza się w łazienkach usytuowanych wewnątrz planu domu lub w przypadku klatek schodowych, warto do budowy ich przegród wykorzystać szklane pustaki. Najlepiej wybrać bezbarwne wykonane ze szkła przezroczystego, można tez zdecydować się pustaki ze szkła barwionego, najlepiej na pastelowy kolor, np. różowy. Będzie się przez nie przesączało światło z sąsiednich pomieszczeń. Przez pustaki wykonane ze szkła przezroczystego przenika od 70 do 80% światła, a przez te ze szkła barwionego od 50 do 70%. Oprócz pustaków o standardowych wymiarach, dostępne są również elementy połówkowe oraz narożne, ułatwiające wykonanie szklanej ścianki. Coraz częściej wykonuje się również doświetlające ścianki działowe z płyt poliwęglanowych. To materiał bardzo lekki, płyta poliwęglanowa waży maksymalnie do 3,6 kg. Poliwęglan komorowy to też materiał bezpieczny, ma bardzo dużą odporność na uderzenia (200 razy mocniejszą od szkła). Dzięki dużej przepuszczalności światła słonecznego zapewnia bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń.

MOC ŚWIATŁA SZTUCZNEGO

Gdy wnętrze jest ciemne, szczególe znaczenie ma światło sztuczne. W takim pomieszczeniu poza oświetleniem centralnym warto zaplanować również światło boczne w postaci kinkietów oraz oświetlenie przenośne takie jak lampy stołowe oraz lampy stojące. Pamiętajmy również o odpowiednim doborze źródeł światła. Pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie jaśniejszego, jeśli zastosujemy światło chłodne o temperaturze barwowej powyżej 3000 kelwinów.

Dodano: 30-11-2014