Rolety, żaluzje, shuttersy

Opinii 2

Osłony okienne to dobry sposób na kontrolowanie ilości wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Chronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewniają przyjemne zacienienie w upalne dni. Odpowiednio dobrane mogą też chronić przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów czy przechodniów i zapobiegać nadmiernej ucieczce ciepła przez okna.

WIELOFUNKCYJNE ROLETY

Zastosowanie we wnętrzu rolet pozwala na uzyskanie dowolnego efektu przysłaniania światła słonecznego oraz tworzenia atmosfery intymności, tak w oknach elewacyjnych jak i dachowych. Przeglądając ofertę możemy napotkać na rolety tekstylne, które mogą być zwijane na rolkę lub mieć formę rolet rzymskich lub plisowanych, czyli odsłanianych za pomocą sznurków ściągających materiał. Dla utrzymania opuszczonej rolety w świetle okna, zarówno w pozycji uchylnej, jak i przy zastosowaniu w oknie połaciowym, należy zamontować dwie prowadnice boczne. Te wąskie listewki wystarczy przykleić do brzegu ramy. Barwne i wzorzyste materiały opuszczonych rolet pozwalają uzyskać we wnętrzu ciekawy walor dekoracyjny. Dają one efekt zasłon, przepuszczających światło adekwatnie do swej grubości. Jeśli nie potrzebujemy uzyskiwać całkowitego zaciemnienia w pomieszczeniu, możemy wybrać materiał typu duo, czyli z pasami przezroczystej materii oraz rolety słomkowe czy z bambusa. Rolety poliestrowe, impregnowane, o grubej strukturze stworzą natomiast większą barierę dla promieni, a nawet mogą zatrzymywać je całkowicie. Dzięki uchwytom nakładanym na ramy okienne, nowoczesny asortyment daje nam dziś możliwość bezinwazyjnego montażu rolet. Uzyskamy w ten sposób szybki efekt przesłon, a także komfort szybkiego demontażu, ułatwiającego mycie okien i ich profili.

EFEKT ŻALUZJI

Nieprzemijająca estetyka i funkcjonalność żaluzji sprawiły, że nadal są chętnie wybieraną formą przesłon, jednak decyzja zazwyczaj pada na ich droższe, drewniane warianty. Aluminiowe lamele zdobią dziś tylko wnętrza biurowe, natomiast w domowym wnętrzu wolimy ciepły, naturalnych surowiec. Żaluzje mogą mieć różną szerokość lameli, najczęściej 25 lub 27 mm, mogą być wykonane z różnych gatunków drewna i lakierowane na dowolny kolor. Sterowanie żaluzjami – sznurkowe lub taśmowe – pozwala na skierowanie promieni słonecznych pod dowolnym kątem oraz na odsłonięcie przeszkleń, dzięki ściągnięciu lameli do góry. Dają nam one szanse na preryjne doświetlenie wybranej powierzchni, np. biurka w czasie pracy, czy blatu kuchennego oraz na uzyskanie światła rozproszonego, dzięki odbiciu choćby od powierzchni sufitu. Mechanizm blokujący zebrane u góry ramy okiennej lamele sprawia, że szybko możemy uzyskać efekt pełnego doświetlenia wnętrza. Minusem żaluzji zawsze było gromadzenie się w nich kurzu, ale dziś utrzymanie ich w czystości ułatwi zastosowanie specjalnej szczoteczki przystosowanej do czyszczenia lameli. Podobnie jak w przypadku rolet, nie ma konieczności montowania żaluzji za pomocą wkrętów. Możemy je osadzić na górnej ramie okiennej, nasuwając uchwyty trzymające konstrukcję. Niektórzy producenci oferują żaluzje z bocznymi prowadnicami, przystosowane do okien dachowych.

SHUTTERSY

Shuttersy to drewniane przesłony z ruchomymi lamelami, dzięki którym możemy dozować dopływ światła słonecznego do wnętrza domu. Dzięki shuttersom możemy stworzyć przesłonę każdego okna. Do wykorzystania mamy pojedyncze panele, których konstrukcja zawieszona na zawiasach, pozwala na otwarcie ich na ścianę. Przy większej liczbie i wyższych okiennicach możemy zastosować system szynowy, składany lub przesuwny. Pozwalają albo na harmonijkowe składanie kilku paneli przesłon albo chowanie skrzydeł za siebie przez zsunięcie ich na bok. To dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni. Wybierając okiennice możemy dopasować je wymiarami do każdego rozmiaru okien, nawet do półokrągłych czy skośnych. Do przeszkleń wyjątkowo wysokich, ponad 3-metrowych, możemy zastosować dwa rzędy shuttersów. Będzie to też dobre rozwiązanie, gdy chcemy mieć możliwość oddzielnej regulacji lameli u góry i dołu okien. Sterowanie położeniem lameli może być manualne dzięki mechanizmowi w słupku bocznym, za pomocą listwy regulacyjnej zamontowanej na krawędzi listewek lub zdalne. W zależności od potrzeb i wymagań kolorystycznych aranżacji wnętrza, możemy wybrać okiennice wykonane z rożnych gatunków drewna oraz malowane.

Dodano: 27-11-2013