Rolety okienne, podział i zastosowanie

Opinii 4

chłopiec podciąga rolety zawieszone w oknie

 

Rolety okienne należą do przesłon, które coraz częściej wykorzystujemy zamiast zasłon. Występują w wielu rodzajach, dzięki czemu z łatwością można dobrać rodzaj rolet najbardziej odpowiadający aranżacji wnętrza i naszym potrzebom.

 

Rodzaje rolet - ich wady i zalety

Dzięki bogactwu rodzajów oraz materiałów, z jakich są produkowane, mogą pomóc stworzyć aranżację w każdym stylu: nowoczesną, minimalistyczną, industrialną, romantyczną czy w stylu kolonialnym. Poza funkcją dekoracyjną ich zaletą jest wygoda użytkowania oraz łatwość manewrowania – ustawia się je najczęściej manualnie w najbardziej korzystnej dla użytkownika pozycji. W przeciwieństwie do zasłon i firan rozsuwanych do boków okna, nie zabierają tak wiele przestrzeni wokół. Rolety mogą być wykonane z materiałów przepuszczających światło słoneczne lub też skutecznie zaciemniać wnętrze. Materiał, z jakiego wykonano roletę, może mieć również znaczący wpływ na komfort termiczny panujący we wnętrzu.

Światło na miarę potrzeb - jak wybrać najlepsze rozwiązanie

Przed zakupem rolet okiennych warto określić, jaki stopień zaciemnienia wnętrza będzie najbardziej komfortowy dla użytkowników. Zależy on od funkcji pomieszczenia jak i strony świata, na którą okno się otwiera. Bardzo uniwersalne są rolety półzaciemniające (półprzepuszczalne) skutecznie rozpraszające zbyt intensywne światło i dodatkowo je zmiękczające. Mogą być wykonane z wysokiej jakości tkaniny poliestrowej, gdy będzie dodatkowo impregnowana, warto je zastosować w kuchni lub łazience. 

rolety w oknach dachowych 

Jeśli pomieszczenie ma okno z wystawą południową lub zachodnią, warto zamontować w nim roletę regulującą dopływ światła. Jej zastosowanie umożliwia skuteczne zaciemnienie umożliwiające np. drzemkę w ciągu dnia nawet w bardzo słoneczną pogodę, zaś inne ustawienie daje efekt przyjemnie rozproszonego światła. We wnętrzach, w których ważne jest uzyskanie efektu rozproszonego światła, warto użyć rolet transparentnych. Ich przeciwieństwem są rolety zaciemniające, polecane do okien dachowych, przez które dostaje się do wnętrz najwięcej światła słonecznego. Dostępne są również rolety zaciemniające do okien elewacyjnych – potrafią skutecznie zahamować dopływ światła dziennego nawet w 90% (roleta SOLARIC).

Rolety gładkie

Należą do najbardziej popularnych modeli. Występują w bogatej kolorystyce i w wielu rozmiarach, dlatego z powodzeniem można dobrać odpowiednie rolety gotowe, które sprawdzą się przy zasłanianiu okien o typowych wymiarach. Są bardzo łatwe w obsłudze – po pociągnięciu za sznurek tkanina nawija się lekko na rolkę. Gotowe wyroby mają zazwyczaj długość od 150 do 240 cm i szerokość od 35 do 120 cm. Są najczęściej wykonane z grubej tkaniny poliestrowej czy bambusa lub juty. Jeśli tkanina jest dodatkowo wzmocniona warstwą aluminium, będzie tworzyć skuteczną ochronę przed utratą ciepła z pomieszczenia oraz jego napływem w słoneczne dni. Do kuchni i łazienek należy wybierać rolety z materiału impregnowanego, odpornego na wilgoć. Gotowe rolety gładkie są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości – zabrudzenia można usunąć za pomocą wilgotnej szmatki po uprzednim odkurzeniu.

 

Wśród rolet gładkich dużym powodzeniem cieszą się tzw. mini-rolety, które zajmują znacznie mniej miejsca – bo tylko przeszklenie wewnątrz ramy okiennej. Montowane są  w sposób bezinwazyjny, bezpośrednio na ramie okna poprzez nałożenie na ramę lub poprzez przyklejenie taśmą dwustronną. Można do nich dokupić kasetę, która zasłoni mechanizm rolety.

Rolety rzymskie

rolety rzymskie w nowoczesnej kuchni

 

Są coraz chętniej stosowanym rodzajem przesłon podnoszonych. Tkanina układa się w dekoracyjne poziome plisy. Do pożądanej wysokości podnosi się je, manewrując zamontowanym z boku sznurkiem lub łańcuszkiem. Rolety można wykonać samodzielnie, wykorzystując mechanizm umożliwiający ich montaż. W zależności od efektu, jaki chce się  uzyskać, stosuje się tkaniny o różnej grubości. Jednak przed ostatecznym wyborem należy sprawdzić, jak materiał będzie układał się w fałdy – zbyt gruby może sprawiać trudności z drapowaniem oraz wyglądać nieładnie.  Można też nabyć gotowe rolety rzymskie, np. o długości 140 cm i szerokości od 50 do 100 cm, rosnącej co 10 cm. Komfort termiczny o każdej porze roku zapewnią gotowe rolety rzymskie z tkaniny poliestrowej z aluminiową powłoką izolacyjną.

Rolety austriackie

ozdobne firany w oknie

 

Roleta austriacka występuje pod różnymi nazwami, takimi jak np. wiedeńska, angielska, kaskadowa, festonowa. Za sprawą bogatych marszczeń tworzy bardzo atrakcyjną dekorację okna. Efektowne kaskady układają się warstwowo w miarę podnoszenia tkaniny za pomocą zamocowanych z tyłu linek, dlatego efekt fali jest najlepiej widoczny, gdy roleta jest nieco podniesiona. Ze względu na ozdobną funkcję marszczeń najlepiej wyglądają wykonane z cienkich tkanin, takich jak organdyna, woal czy miękka bawełna. Rolety austriackie dodatkowo można ozdobić chwostami, lamówkami lub frędzlami.

Rolety plisowane

rolety plisowane w łazience

 

Tworzy je materiał poliestrowy ułożony w formie rozciągającej się harmonijki na całej długości okna. Mogą się zwijać od dołu i od góry, co znacznie ułatwia manewrowanie dostępem światła. Roleta plisowana wykonana z poliestru nawet w najbardziej słoneczny dzień zaspokoi potrzebę rozproszonego delikatnego światła. Można też wybrać roletę plisowaną z warstwą aluminium, która zapewni komfort termiczny. Atutem rolet plisowanych jest bezinwazyjny montaż na skrzydle okna. Długość rolet plisowanych waha się od 150 do 210 cm, a szerokość od 42,5  do 97 cm.

 

Rolety dzień i noc (duo)

roleta dzień i noc w oknie, na parapecie różowy storczyk

 

To rolety zwane też duo lub zebrą. Są podwójne, składają się z pasów tkanin przezroczystej i zaciemniającej. Dobrym materiałem na rolety duo jest np. cienki poliester. Budowa z tkaniny o zróżnicowanej pasmowo przepuszczalności światła stwarza ogromne możliwości manewrowania stopniem zaciemnienia wnętrz. Przesuwanie warstw transparentnej i nieprzezroczystej umożliwia optymalny dopływ światła dla osób przebywających w pomieszczeniu. Możliwe jest więc zapewnienie we wnętrzu zarówno delikatnego mroku jak i pełnego zaciemnienia. Podwójna budowa sprawia, że rolety duo spełniają funkcje typowe zarówno dla firanek jak i zasłon. Nie do przecenienia są także walory dekoracyjne tego typu przesłon. Roleta duo daje także komfort osobom obserwującym otoczenie – można ustawić ją tak, by przebywając w pomieszczeniu obserwować otoczenie, nie będąc w nim widocznym. Rolety duo mogą mieć długość od 140 do 215 cm, a szerokość od 35 do 105 cm.

Żaluzje

salon z drewnianymi żaluzjami w oknie

 

Pozwalają na optymalną kontrolę kąta padania promieni słonecznych. Składają się z wąskich lamelek, czyli pasków ułożonych i zamocowanych poziomo. Lamelki mogą być wykonane z PCV (o szerokości 25 mm), jednak coraz większym powodzeniem cieszą się żaluzje drewniane w modnych kolorach, np. wenge, wiśnia czy dąb, mają one szerokość 27 mm. Zmiana kąta nachylenia lamelek pozwala na regulowanie dopływu światła. By go odpowiednio ustawić, wystarczy przechylić listwy w pożądanym kierunku. Żaluzje można montować zarówno na ramie okiennej jak i we wnęce okna. Lamele mogą być także ułożone pionowo – wówczas są określane jako wertikale. Żaluzje czyści się specjalnymi szczotkami.

Rolety panelowe – japońskie

Tworzą je umieszczone na szynach materiałowe panele – najczęściej wykonuje się je z poliestru. Montuje się je pod sufitem. Dopływ światła dziennego reguluje się, przesuwając lekko panel po szynie. W skład systemu może wchodzić od 2 do 5 szyn, po których można przesuwać panele. Bardzo łatwo się je czyści.

Rolety dachowe

rolety w oknach dachowych na poddaszu 

Są dopasowane do rozwiązań okiennych proponowanych przez producentów okien dachowych. Dużym powodzeniem cieszą się rolety zaciemniające, które świetnie sprawdzą się w sypialni. Materiał pokryty jest gumą, co sprawia, że jest odporny na zabrudzenia, a przy tym łatwy do utrzymania w czystości. Możliwe jest zatrzymanie rolety w dowolnej pozycji, bez użycia sznurków. Mogą zagwarantować skuteczne pełne zaciemnienie. Efekt rozproszonego światła zapewnią rolety z poliestru.

Dodano: 19-01-2016
Uaktualniono: 08-02-2021