Rodzaje przesłon okiennych – zasłony, firanki

Opinii 0

Sposób, w jaki przesłonimy okna ma nie tylko znaczenie funkcjonalne – równie ważna jest jego funkcja dekoracyjna. Najczęściej w roli przesłon stosujemy zasłony, firanki czy różne rodzaje rolet. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt stosuje się je osobno, można też je ze sobą łączyć.

DEKORACJA I FUNKCJA

Zanim zdecydujemy się na wyprawę do sklepu i wybór przesłony okiennej, warto zastanowić się nad jej rolą we wnętrzu. Przede wszystkim musimy określić, ile światła ma ona przepuszczać. Gdy okno wychodzi na północ, przesłona powinna przepuszczać maksymalną ilość światła. W oknach skierowanych na południe czy zachód ważna może okazać się dość duża gęstość materiału, z jakiego jest wykonana, tak aby w miarę potrzeby mogła uchronić wnętrza przed nadmiarem światła. Ważne jest także jak często będziemy zasłaniać okno – to w łazience regularnie, w salonie tylko wieczorem. Trzeba też przemyśleć jaka powinna być długość przesłon – w salonie nie powinny być one za krótkie, najlepiej kupić nieco dłuższe, tak by spływały na podłogę, w kuchni praktyczniejsze będą kończące się na wysokości grzejnika lub parapetu. Firanki lub zasłony, marszczy się lub drapuje. Stąd szerokość przygotowywanych tkanin może stanowić nawet trzykrotną długość karnisza. Warto o tym pamiętać dobierając odpowiednią przesłonę. Jeśli okno usytuowane jest od strony ulicy warto też przemyśleć grubość tkaniny, gdyż zasłony w pewnym stopniu tłumią hałas i dają poczucie prywatności. Przesłony należy także dobierać do wykończenia ścian – ich kolorystyki, wzoru czy faktury. Jeśli okna są narażone na wilgoć, działanie pary czy osiadanie tłuszczów co często ma miejsce w kuchni czy łazience lepiej wybrać rolety, które prawie przylegają do szyby. Powinniśmy też wiedzieć, że nie każdy rodzaj tkaniny można zastosować do stylu przesłony i tak ciężkiej, sztywnej zasłony nie udrapujemy w girlandy, nie będzie się też ona dobrze układała w fałdy. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup gotowych przesłon oferowanych przez coraz więcej sklepów - są one tam wyeksponowane i od razu możemy wyobrazić sobie, jak sprawdzą się w naszych oknach.

FIRANKI

Sprawdzą się w roli lekkiej przesłony. Można je stosować samodzielnie lub w parze z zasłonami czy innymi przesłonami, którym dodają lekkości. Mogą to być lekkie muśliny, organdyny, jak i koronki. Dzisiaj często wykonuje się je z poliestru oraz nylonu. Taki skład materiału na firany ułatwia utrzymanie ich w czystości. Tradycyjne firany były białe, dzisiaj równie popularne są kolorowe – najczęściej w różnych odcieniach pasteli. Modne są także firany wzorzyste z bordiurą lub wzorem nadrukowanym czy wyhaftowanym na całej tkaninie. Firanki można drapować na różne sposoby, tak by podkreślić nią kształt okna czy wpuścić rozproszone światło dzienne. Można je kupować na metry, jednak warto wybierać firanki wykończone fabrycznie – są specjalnie tkane, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie będą się strzępić.

ZASŁONY

To grubsze przesłony, których zadaniem jest zapewnienie wnętrzu intymności, są cięższe od firanek. Ciężkie tkaniny wymagają odpowiednio mocnego karnisza. Najlepiej układają się te wykonane z miękkich tkanin poliestrowych, wełen czy aksamitów oraz bawełny lub lnu. O tym, czy tkanina będzie miękka czy też sztywna, decyduje również jej splot. Warto jednak zawsze dotknąć tkaniny i nie polegać tylko na jej wyglądzie.

ZASŁONY PODNOSZONE

Ich zaletą jest to, że łatwo sterować ich wysokością, a tym samym ilością wpuszczanego do wnętrza światła. Są wygodne do stosowania w kuchniach, łazienkach czy pomieszczeniach usytuowanych na poddaszu. W małych oknach można zastosować jedną, w większych nawet kilka. Mogą to być bardzo skromne rolety zwijane na wałek oraz znacznie bogatsze story rzymskie, austriackie czy kaskadowe. W sprzedaży są gotowe proste rolety, które warto wybrać, gdy okna są typowe. Najczęściej wykonuje się je z grubej tkaniny poliestrowej czy bambusa. Dostępne są także gotowe rolety rzymskie, które układają się w fałdy. Można je też wykonać samodzielnie, wszywając w poprzek materiału w regularnych odstępach cienkie listewki lub pręty. Bardziej skomplikowane modele, takie jak np. rolety austriackie, trzeba uszyć. Ich ozdobą są falujące draperie marszczonej tkaniny. Fałdy tworzą się w miarę podnoszenia tkaniny za pomocą umocowanych z tyłu linek.