Renowacja i odnawianie starego krzesła

Opinii 3

Krzesło było w przeszłości bejcowane, woskowane, zmywane wodą i różnymi preparatami. Wystarczy pół dnia pracy, by przywrócić stu letniemu krzesłu dawny blask. Renowacja starego krzesła wcale nie jest trudna.

Odnawiamy stare krzesło

 

Niezbędnik do renowacji krzesła

1. Rozpuszczalnik do wosków
2. Bejca w wybranym kolorze
3. Pędzel do bejcy.
4. Wosk barwiący do konserwacji mebli
5. Wata stalowa nr 0
6. Bawełna do renowacji mebli
7. Papier ścierny o grubości 320 i 600.

 

A ponadto:

1. Sklejka o grubości 4 milimetrów, kawałek o wym. 50x50 cm,
2. Folia ochronna,
3. Rękawiczki foliowe jednorazowe.

 

odnawianie starego krzesła

 

 

Renowacja starego krzesła krok po kroku

odnawianie starego krzesła - do dzieła

Do dzieła

Kupioną sklejkę zanoszę do warsztatu stolarskiego i proszę o profesjonalne wycięcie koła o średnicy 48 cm. Kosztuje mnie to 20 zł, ale setne urodziny krzesła wymagają specjalnej oprawy; nie będę eksperymentować z wyrzynarką. Doświadczeni majsterkowicze na pewno poradzą sobie z wycięciem idealnego koła w domu. Zabezpieczam kawałek podłogi folią - to będzie moje miejsce pracy. Jeszcze tylko rękawiczki ochronne.

odnawianie starego krzesła - krok 1

Krok 1

Czyszczę krzesło papierem ściernym wzdłuż słojów drewna. Najpierw używam papieru grubszego - 320 (albo jeszcze bardziej ziarnistego - 200, w miejscach szczególnie zabrudzonych), potem - 600. Trochę to trwa i się pyli, ale jest konieczne. Dokładnie odkurzam mebel.

 

odnawianie starego krzesła - krok 2

Krok 2

Teraz kolej na pozbycie się starych warstw wosku. Otwieram okno i dobrze wstrząsam puszką z rozpuszczalnikiem do wosków. Watą stalową namoczoną w rozpuszczalniku pocieram wzdłuż włókien drewna. Obojętne, od której części krzesła zacznę, muszę oczyścić całe. Po chwili stuletnie warstwy ustępują.

odnawianie starego krzesła - krok 3

Krok 3

Bejcowanie. Należy pamiętać, że tej czynności nie można przerywać. W przeciwnym razie powstaną ciemniejsze smugi. Jeśli mamy ochotę na herbatę, to przed lub po. Dokładnie mieszam zawartość puszki i okrągłym, niegubiącym włosia pędzlem nakładam bejcę. Siedzisko ze sklejki maluję dwukrotnie, by uzyskać podobny odcień brązu, jaki ma oryginalne krzesło. Bejca schnie szybko. Mam pół godziny przerwy.

 

odnawianie starego krzesła - krok 4

Krok 4

Woskowanie zaczynam od nowego siedziska, które wymaga nieco grubszej warstwy wosku. Powtórzę to jeszcze na zakończenie. Do nakładania preparatu znowu używam waty stalowej. Wcieram nią wosk, oczywiście wzdłuż włókien drewna. Teraz wszystko musi schnąć przez co najmniej 2 godziny. Sprzątam warsztat, bo dalej czeka mnie już tylko czysta robota. Za pomocą bawełny do renowacji mebli, poleruję całe krzesło.

odnawianie starego krzesła - finał

FINAŁ

Wypolerowane krzesło ma idealny kolor i odcień. Meble błyszczy jak nowy. Tradycyjne metody renowacji nie wymagają specjalnego talentu ani dużych wydatków, a dzięki nim nasze meble posłużą nam o wiele dłużej.

 
Dodano: 01-03-2012