Pomysły na proste i szybkie odświeżenie wnętrza

Opinii 1

Nie trzeba kosztownego i długotrwałego remontu, aby odmienić wygląd wnętrza. Kilka łatwych oraz niedrogich zabiegów odświeży mieszkanie, a w efekcie poprawi nastrój także domownikom.

ŚWIATŁO WE WNĘTRZU

Oświetlenie wnętrza gra niebagatelną rolę – wydobywa kształty, podkreśla lub modyfikuje barwy i tworzy nastrój. Dlatego też doceńmy jego znaczenie oraz zwróćmy uwagę, co można w mieszkaniu zmienić. Wpadające przez okno promienie słoneczne warto przysłaniać i kierunkować, w zależności od potrzeb - wymiana przesłon od razu będzie zauważalna w wystroju mieszkania. Szybką i niedrogą metodą na zmianę wizerunku okna, jest zawieszenie rolet o łatwym, nieinwazyjnym montażu. Umieszcza się je na uchwytach nakładanych na ramę, dzięki czemu nie potrzebujemy wiercić otworów na kręty, a osłona jest gotowa do użytku w kilka minut. Możemy wybrać rolety transparentne, zaciemniające, jednobarwne lub we zwory. Jeśli mamy już zamontowany karnisz wymieńmy same zasłony. Najszybciej i najprościej jest zdecydować się na zasłony z szeklami – będą łatwe do zawieszenie i wymiany na każdym pałąku karnisza. Duża powierzchnia materiału ozdobi wnętrze, a tym samym będzie oddziaływać na odbiór pomieszczenia, ale pamiętajmy, że ciemne barwy lub duże wzory zmniejszą optycznie pokój. Jeśli używamy w domu świetlówek o zimnym odcieniu, warto zmienić je na ciepłe lub barwne. Ten szybki zabieg pozwoli nam zupełnie inaczej spojrzeć na przestrzeń mieszkania. Także wymiana abażura lampy stojącej lub wiszącej, na jaśniejszą czy bardziej nastrojową, wpłynie na ożywienie aranżacji. Nawet niewielka elektryczna stojąca lampka, umieszczona w narożu pomieszczenia, może sprawić, że klimat w nim zmieni się diametralnie. Efektowne świeczniki np. do świeczek tealight (inaczej podgrzewaczy) - o witrażowych ściankach, rzucające na zewnątrz tańczące poświaty, czy też większe - w formie latarenek o zapachowych świeczkach - sprawią, że we wnętrzu będzie przytulnie.

OZDOBY ŚCIAN

Jeśli marzymy o fototapecie, ale nasz zapał ostudza jej koszt i wymagający niezwykłej precyzji proces przyklejenia, wybierzmy rozwiązanie pośrednie i zdecydujmy się na wielkoformatowy obraz w postaci kanwy. Płótno naciągnięte na blejtram z nadrukiem fotografii krajobrazu, detali czy architektury, od razu zmieni klimat w pokoju. Lekka forma może zawisnąć na najprostszym haku, wkręcie czy nawet gwoździu, a dzięki dużej płaszczyźnie, może pokryć większą część ściany. Z drugiej strony bardzo łatwo zamaskować nim niedoskonałości, takie jak pozostałość po kinkiecie lub odbarwienie farby. Nim zdecydujemy się na gruntowniejszy remont, ukryjemy problematyczne miejsce przed wzrokiem. Jeśli wolimy bardziej klasyczne detale, warto zawiesić choćby mały obraz w zdobnej ramie, aby nadać przytulności pomieszczeniu. Funkcję ozdoby i powiększenia przestrzeni doskonale będzie pełniło lustro. Zawieszone w odpowiednim miejscu stworzy iluzję dodatkowego pokoju, okna lub źródła światła. W wąskim przedpokoju sprawi wrażenie przestronności, a w ciemnym zaułku doświetli odbiciem zakamarki. Zawieszone na wprost okna i okolone rzeźbioną ramą, wytworzy wrażenie naturalnego obrazu. Monotonię gładkiej ściany złamią samoprzylepne naklejki dekoracyjne. Nie pozostawiają kleju, nie brudzą i dodatkowo łatwo je odkleić oraz zmienić ich położenie. Bywają wielokrotnego użytku, mogą zdobić meble i inne powierzchnie urządzeń domowych.

EFEKTOWNE DETALE

Niewymagający dużych nakładów sposób na odświeżenie wyglądu salonu to wymiana starych poszewek poduszek kanapowych. Modne wzory na tłoczonych materiach, czy choćby motywy kwiatowe na połyskujących i satynowych poszwach, sprawią wrażenie nowego mebla. Jeśli znudziło nas obicie sofy albo foteli, wystarczy kupić narzutę lub koc w estetyczny wzór. Dobrym rozwiązaniem są też gotowe pokrowce z gumką na elementy sofy – można je samemu uszyć z wybranego materiału pasującego do wnętrza. Zakątek przy kanapie czy fotelach efektownie ociepli nawet niewielki dywanik, czy mata, dzięki czemu będzie przyjemnie siedzieć tam boso. Przy stoliku kawowym świetnie prezentują się ozdobne pufy. Siedzi się na nich wygodnie, a różnorodność barw i wzorów, w jakich występują, pozwoli na wybór mebla najbardziej odpowiedniego i komponującego się z wystrojem. Wizerunek krzeseł w jadalni czy kuchni można ocieplić kolorowymi siedziskami i poduszkami oparciowymi. Dzięki wszytym troczkom łatwo jest je przymocować. Na takim krześle będzie się komfortowo siedzieć w czasie długich posiłków, a dzięki prostemu zabiegowi meble zyskają całkiem nowy wygląd.

Dodano: 15-10-2013