Podwiązki, chwosty - elementy dekorujące okno

Opinii 0

Przy aranżacji okien należy pamiętać o detalach. Z ich pomocą uatrakcyjnimy ułożenie zasłon. Wypukły łuk złagodzi ostre zarysy framugi, a luźno upięte firany nadadzą wnętrzu lekkości. Pomocne w dekorowaniu okna będą podwiązki, chwosty, kołki i haczyki.

WAŻNY ELEMENT ARANŻACJI

Podwiązki, chwosty, kołki i haczyki są niezwykle przydatne przy starannym dekorowaniu wnętrza. Mają ogromny wpływ na końcowy efekt aranżacji. Pełnią też praktyczną funkcję – podtrzymują zasłony z obu stron, a jednocześnie wpuszczają promienie słoneczne do środka. W ten sposób pozwalają na oświetlenie pomieszczenia, a równocześnie chronią materiał przed blaknięciem.

PODWIĄZKI

Uwydatniają bogactwo zasłon – złożonych z galonów czy frędzli – zazwyczaj należą do stylu klasycznego lub wiktoriańskiego. Taka stylistyka wiąże się z obecnością obfitych zasłon, często obszytych tasiemkami czy dodatkową pasmanterią. Do najbardziej popularnych podwiązek należą półkoliste, wykonane ze sztywników pokrytych tym samym tworzywem, co zasłona. Można jednak dokonać wyboru mniej standardowego i wziąć tkaninę kontrastującą z całością, a nawet przyozdobić podwiązki pasmanterią. Do ich zrobienia możemy użyć w zasadzie dowolnego włókna. Ciekawe połączenie tworzą te dopasowane do firan kolorystycznie, ale kontrastujące fakturą. Pikowanie czy inna forma zabawy splotem (np. w formie łusek) wprowadzi powiew świeżości do tak przystrojonych okien.

CHWOSTY

Dodatek chwostów potrafi pięknie zwieńczyć kompozycję. Haki i kołki wymagają montażu do ściany. Oferta chwostów jest szeroka. Mogą być pojedyncze, podwójne, szyte bogato – mięsiste i grube, jak i skromne – wąskie, z niewielu frędzli. W ich skład wchodzą zazwyczaj mieszanki tworzyw sztucznych i naturalnych: poliestru, poliamidu, wiskozy, organzy, bawełny. Elegancji dodadzą pomieszczeniu te w kolorach złota, srebra, beżu i szarości. Z kolei niebieskości, róże i fiolety z pewnością unowocześnią wnętrze. Bardzo interesujący wystrój uzyskamy, dzięki szklanym koralikom, które często towarzyszą chwostom. Szklane kamyczki są niezwykle uniwersalne – pasują zarówno do wytwornego salonu, jak i dziecięcego pokoju.

HACZYKI I KOŁKI

Haki z giętego żelaza lub ze stali polecane są do prostych, gładkich, monokolorystycznych tkanin, które nie zleją się w nieestetyczną całość z hakiem. Haki mają z reguły kształt litery U o nierównych ramionach. Tym krótszym przymocowuje się je do ściany, a firanę trzeba wsunąć za dłuższe. Podobnie instaluje się kołek – umieszcza się go w ścianie, a tkaninę przekłada za niego. Metalowe czy drewniane kołki zakończone są płaskim dyskiem lub rzeźbioną gałką. Potrafią być zarówno proste, jak i przybrać bardziej wyszukaną formę.

UPINACZE, PIERŚCIENIE I KLAMRY

Bardzo funkcjonalne i ozdobne okazują się być wszelkie upinacze (nazwa Leroy), które przybierają rozmaite kształty: kwiatów, gwiazdek, listków. Godne uwagi są też pierścienie i klamry – zakłada się je bardzo sprawnie za pomocą zapięcia z tyłu. Polistyrenowe kółka to najprostszy element dekoracyjny zasłon – wystarczy przeciągnąć je przez otwór i dowolnie udrapować. Większość upinaczy i klamer jest z metalu albo MDM. Do sporządzenia lżejszych ozdób służy naturalne drewno albo wiskoza. Wygodne rozwiązanie przynoszą klipsy magnetyczne. Dają one domownikom większe pole do popisu niż pozostałe upinacze, ponieważ zasłonę można uchwycić nimi na wiele sposobów. To dobre rozwiązanie dla osób kreatywnych, gdyż ułatwiają one częste zmiany aranżacji.

POMYSŁY NA WŁASNORĘCZNIE WYKONANE DODATKI

Wykonanie własnych podwiązek czy chwostów wcale nie wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy. To, na co się zdecydujemy, zależy od naszego gustu i wnętrza. Podwiązką może być chociażby ozdobna, ręcznie wiązana tasiemka lub kokarda z ładnego materiału. Tasiemki często zakończone są drobnymi kryształkami, co dodatkowo wzbogaca aranżację okna. Jeśli marzy nam się coś wyszukanego, doczepmy frędzle czy też wyszyjmy na upięciu wzór. Piękne chwosty zrobimy z nici lub sznurów jutowych, polipropylenowych, bawełnianych, sizalowych lub lnianych. Pofarbowanie ich sprawi, że uzyskamy wymarzoną przez nas barwę. Aby je wykonać musimy wyciąć z tektury prostokąt o takiej długości dłuższego boku, jakiej chcemy mieć chwost. Na tekturę nawijamy wybraną nić. Grubość chwostu zależeć będzie od liczby nawiniętych zwojów. Przy pomocy igły przeciągamy nić u góry, a następnie związujemy. Przecinamy nici na dole i zdejmujemy chwost z tektury. Zbieramy całość u góry i ciasno owijamy tuż pod pętlą (możemy użyć do tego innej nici niż ta, która posłużyła nam do zrobienia ozdoby). Przy pomocy igły przeciągamy jedną końcówkę nici przez pętelkę ku dołowi. Całość wyrównujemy nożyczkami. Taki samodzielnie zrobiona dekoracja z pewnością stworzy wymarzony klimat mieszkania i przyniesie dużo satysfakcji jego wykonawcy.

Dodano: 13-10-2013