Panele tapicerowane, czyli ciekawy sposób na aranżację ścian

Opinii 0

 żółte i zielone panele tapicerowane

 

Panele tapicerowane przebojem weszły do wnętrz domów i budynków publicznych. Nic dziwnego, to jedno z tych rozwiązań, których sposób wykorzystania ogranicza wyłącznie wyobraźnia. Jeżeli zastanawiasz się nad ich zakupem, koniecznie przeczytaj naszą poradę i zainspiruj się ciekawymi aranżacjami wnętrz z wykorzystaniem paneli. Podpowiemy też, jak je zamontować i czy warto to robić samodzielnie.

Panele tapicerowane od A do Z

Dom to miejsce wyjątkowe, azyl urządzany według potrzeb domowników. Wszyscy, którzy poza kwestią estetyczną, chcą postawić również na przytulność wnętrza, powinni skierować swoją uwagę na panele tapicerowane. Dostępne na rynku modele mają przeróżne kształty i wymiary, a ich zastosowanie zależy tak naprawdę od wyobraźni.

różowe panele tapicerowane i białe łóżeczko dla dziecka

Panele tapicerowane zazwyczaj wykonane są z płyty MDF, miękkiej pianki i materiału. Okazuje się, że to właśnie tkanina, którą są pokryte, jest nośnikiem najważniejszych właściwości produktu. Ważne jest więc, w jakim pomieszczeniu będą zamontowane. Jeżeli w pokoju dziecka, warto aby były przyjemne w dotyku, odporne na zabrudzenia i wytrzymałe. Podobnie w przypadku przedpokoju. Często podczas wchodzenia i wnoszenia różnych przedmiotów do domu - ściany mogą ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu. Ozdobienie ich panelami tapicerowanymi skutecznie je zabezpieczy.

 

 

Zalety paneli tapicerowanych:

 

•  różnorodność wzorów, struktur i kolorów

•  na rynku dostępne są modele z tkanin odpornych na plamy

•  łatwość czyszczenia

•  właściwości wyciszające

•  wykonane z materiału miłego w dotyku

•  łatwość montażu

•  nadają się do każdego pomieszczenia

 

Panele tapicerowane - inspirujące aranżacje wnętrz

 

Ze względu na te wszystkie właściwości panele można zamontować praktycznie wszędzie. W kuchni mogą pełnić rolę wygodnego siedziska. Ułożenie ich we wnękach wprowadzi estetyczny akcent, który doda wyjątkowości i charakteru całemu wnętrzu.

elegancka kuchnia i siedzisko z paneli tapicerowanych

Podobną funkcję mogą spełniać w przedpokoju. W tej części domu lub mieszkania wygodne siedzisko jest niemal niezbędne. Przydaje się np. podczas zakładania obuwia lub do odstawienia zakupów.

aranżacje przedpokoju z siedziskiem z paneli tapicerowanych 

Z kolei w salonie tego typu wnęka może z powodzeniem zastąpić fotel, kanapę lub oparcie mebli modułowych lub tych z palet. Innym, ciekawym sposobem aranżacyjnym tej przestrzeni może być montaż paneli na jednej ze ścian. Wtedy główną zaletą rozwiązania będzie jego estetyka. Szczególnie ciemne, welurowe materiały mogą dodać szyku. 

salon z zielonymi panelami tapicerowanymi na ścianie

panele tapicerowanie w salonie w formie siedziska i oparcia

 Oczywiście panele w pokoju dziecka również mogą wyglądać świetnie. Co ważne, zabezpieczą ściany przed uszkodzeniem, ale przede wszystkim chronią pociechy podczas szalonych zabaw. Rodzice z kolei docenią ich wygłuszające właściwości. 

panele tapicerowane w pokoju dziecka, szaro-różowe moduły zamontowane na ścianie

 

Zagłówek z paneli tapicerowanych

 

Jednak panele tapicerowane najczęściej montuje się w sypialni. A to ze względu na możliwość zrobienia z nich zagłówka. Wystarczy wstawić ramę łóżka, a oparcie ułożyć z poszczególnych modułów. Panele tapicerowane, dzięki swojej miękkości, zapewnią komfort podczas opierania. Można ułożyć je do standardowej wysokości wezgłowia lub przedłużyć na całą ścianę, a nawet ułożyć je na suficie. Dodatkowo po bokach warto zamontować lustra lub ozdobić panele tapetą. Naprawdę ciekawy efekt uzyskuje się, umieszczając ją w sztukaterii. W przypadku takiej aranżacji również liczy się pomysł, zaś kolorystykę paneli warto dobierać do stylu całego domu. 

sypialnia, łóżko z zagłówkiem z zielonych paneli tapicerowanych

panele tapicerowane jako wezgłowie łóżek - inspirujące aranżacje sypialni w błękicie i szarości

Niezależnie od pomieszczenia, w którym panele będę zamontowane, bez wątpienia dodadzą wiele uroku. Dodatkowo na rynku można wybierać z przeróżnych kształtów, rozmiarów i tworzyć wyjątkowe kompozycje. 

Jak zamontować panele na ścianie?

Niewątpliwą zaletą paneli tapicerowanych jest ich łatwy i szybki montaż. Są dwa sposoby przytwierdzania modułów do ściany - na klej lub rzep

 

Na początku warto przygotować listę niezbędnych narzędzi i materiałów. Poza samymi panelami trzeba mieć pod ręką: poziomicę, ołówek, mydło malarskie, klej montażowy lub taśmę na rzep. Z kolei sam proces montowania paneli wygląda następująco:

 

1. W pierwszym kroku należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której panele powinny się znaleźć. Trzeba też uwzględnić kształt poszczególnych modułów, ponieważ nie ma możliwości ich przycinania. Jednak na rynku dostępne są rozmaite formy, więc bez większego problemu można dobrać odpowiednie wymiary.

 

2. Co ważne, ściana powinna być czysta. Przed przystąpieniem do montażu najlepiej umyć ją wodą z mydłem malarskim. Jest to specjalny preparat, który idealnie oczyści ścianę z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli ściana ma duże uszczerbki - trzeba je wyrównać. Z kolei drobne nierówności można pozostawić. 

 

3. Następnie za pomocą poziomicy najlepiej wyznaczyć linię, wzdłuż której panele będą układane. Ważny jest przede wszystkim pierwszy rząd, ponieważ kolejne będą na nim bazować. 

 

4. Jeżeli kształt i wzór będą skomplikowane, z powodzeniem można wykonać próbny układ na ziemi, aby przekonać się, czy wszystkie elementy są dobrze wymierzone i nie wkradł się błąd.

 

5. Kiedy wszystko jest już gotowe, wystarczy nanieść klej lub rzep. Najlepiej pokryć panel w kilku miejscach (boczne krawędzie i dodatkowo środek). W przypadku klejenia wystarczy przyłożyć panele do ściany i mocno docisnąć. Czas wiązania preparatu może być różny, w zależności od producenta kleju, jednak najczęściej nie trwa to długo. Jeżeli jednak do montażu wykorzystywane są rzepy, to trzeba najpierw jedną część przytwierdzić do ściany, drugą do paneli, a ostatecznie połączyć je - przyciskając panele do ściany. To rozwiązanie, poza łatwym montażem, ma jeszcze jedną zaletę. Panele zamontowane na rzep można odrywać i przenosić w inne miejsce, zmieniając ich układ. 

 
oparcie z szarych paneli tapicerowanych w jadalni

Jak samodzielnie zrobić panele tapicerowane?

Samodzielne wykonanie paneli to opcja szczególnie kusząca, gdy wymiary powierzchni są niestandardowe, ale nie tylko. Może być to satysfakcjonujące zajęcie, szczególnie gdy efekt końcowy spełni oczekiwania i ozdobi wnętrze. Do wykonania paneli tapicerowanych będą potrzebne następujące elementy i narzędzia:

 

•  płyta MDF, najlepiej o grubości 6-10 mm

•  materiał do obicia

•  pianka tapicerska

•  taker

•  nożyczki i nóż

•  kreda do tkanin

•  klej do pianki, np. w sprayu 

 

Wykonanie paneli krok po kroku:

 

1. Płytę należy ułożyć na piance i wyciąć nożem kontur. Następnie materiały te trzeba połączyć ze sobą za pomocą kleju. Wyjątkowo wygodny jest klej w sprayu, dzięki któremu równomiernie i szybko można pokryć powierzchnię.

 

2. Kiedy pianka będzie już przytwierdzona do płyty MDF, należy ułożyć ją na tkaninie i odrysować kształt z wykorzystaniem kredy do tkanin. Jednak trzeba pamiętać, żeby podczas wycinania dodać ok. 10 cm z każdej ze stron, ponieważ materiał będzie zawijany i przytwierdzany do płyty.

 

3. I właśnie na tym polega kolejny krok. Materiał trzeba mocno napiąć, a następnie przymocować za pomocą takera. Na końcu można przyciąć nadmiar tkaniny, aby łatwiej było przymocować taki moduł do ściany. Dzięki wykonaniu paneli samodzielnie można zdecydować o kształcie, kolorystyce, a także materiale, z którego będą wykonane. 

 kolorowe tkaniny

Zobacz, o co pytali nasi klienci

Jaki jest koszt paneli tapicerowanych?

 

Cena gotowych paneli waha się od ok. 30 zł do 120 zł za pojedynczy moduł. Oczywiście wszystko zależy od jego wielkości. Dostępne są również duże panele w kształcie zagłówka, ich cena to ok. 400 zł. Z kolei w przypadku samodzielnego wykonania - tutaj koszt bardzo trudno wyliczyć. Będzie niższy, jeżeli nie trzeba inwestować w taker, płyty MDF - gdy konieczny jest zakup wszystkich elementów, może okazać się, że koszt będzie zbliżony do paneli gotowych.

 

W jaki sposób samodzielnie wykonać pikowanie?

 

Aby wykonać pikowanie paneli, trzeba pamiętać o wywierceniu otworów w płycie MDF, dlatego szczególnie ważny będzie projekt. Dodatkowo, po przyklejeniu klejem pianki, trzeba obłożyć całość otuliną, co sprawi, że podczas pikowania materiał będzie się lepiej układał. W kolejnym kroku będzie też potrzebna bardzo wytrzymała nitka i długa igła. Po odwróceniu panelu trzeba włożyć igłę przez nawiercony w płycie otwór i powrócić nią, przebijając miejsce tuż obok. Następnie takerem przytwierdza się nitkę do płyty. Jest to dosyć szybki i prosty sposób. Bez wątpienia dla bardziej profesjonalnego efektu, warto udać się do tapicera.

 

Dodano: 20-10-2020
Uaktualniono: 20-10-2020