Obrazy we wnętrzu – sposób na monotonne ściany

Opinii 0

Czasem tak prosty zabieg, jak stworzenie na ścianie domowej galerii może całkowicie odmienić wnętrze. Nie musi być ona duża, wystarczy zamiesić na ścianie kilka niewielkich obrazów, aby nadać pomieszczeniu charakter czy podkreślić naszą osobowość. W ramach możemy zamknąć dowolne obrazy – rodzinne zdjęcia, ulubione grafiki, szkice, prace dzieci czy wydrukowane na papierze sentencje lub hasła. Wszystko zależy od naszych upodobań, potrzeb i efektu, jaki chcemy uzyskać.

MIEJSCE NA DOMOWĄ GALERIĘ

Zawieszanie obrazów na ścianie należy poprzedzić dokładną analizą miejsca, w którym mogą one zawisnąć. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce wyeksponowane, przykuwające uwagę i pozwalające cieszyć się widokiem ulubionych obrazów i grafik w czasie wypoczynku. Może to być ściana naprzeciw kanapy lub wręcz przeciwnie – powierzchnia nad kanapą, a naprzeciw ulubionego fotela, w którym często zasiadamy z lekturą. Planując rozmieszczenie ram warto przeanalizować rozstaw mebli znajdujących się przy ścianie – ich układ i wysokość może narzucić lub podpowiedzieć rozmieszczenie obrazów. Decydując się na umieszczeniem ram nad danym meblem najlepiej wyznaczyć jego środek i umieść główny obraz centralnie w tym miejscu. Układ pozostałych obrazów można do niego dostosować wieszając je w jednej linii pionowej, poziomej lub zestawiając w różne kompozycje. W poszukiwaniu punktu odniesienia do wysokości, na jakiej zawisną obrazy warto rozejrzeć się po pomieszczeniu i przyjrzeć jego detalom architektonicznym. Obrazy mogą zawisnąć na równi z górną krawędzią okna, komody czy np. zamocowanymi poziomo na ścianie listwami dekoracyjnymi (sztukaterią). Przed przystąpieniem do dekorowania ściany obrazami czy zdjęciami należy zaplanować dobrze położenie poszczególnych ramek, zwłaszcza, jeśli na ścianie ma zawisnąć ich kilka. Aby uniknąć niepotrzebnego dziurawienia ścian i przewieszania ram, przed wbijaniem gwoździ warto wykonać łatwy test, który pozwoli sprawdzić, jak będzie się prezentował na ścianie wybrany przez nas układ ram. W tym celu można skorzystać z cienkiej taśmy malarskiej. Należy ją pociąć na odcinki odpowiadające długości boków poszczególnych ramek i przykleić do ściany w miejscach, w których miałyby zawisnąć obrazy. W ten sposób otrzymamy kontury ramek odzwierciedlające ich położenie na ścianie. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jak będą się one prezentowały zgrupowane w dany sposób i w razie potrzeby bezinwazyjnie dokonać zmian.

ŁAD I HARMONIA

Klasycznym sposobem aranżowania ściany za pomocą obrazów jest zestawienie ram w rzędach i kolumnach. Taka aranżacja wprowadza geometryczny ład i pozwala na czyste, graficzne eksponowanie obrazów. Uporządkowanie sprawdza się bardzo dobrze m.in w przypadku stonowanych, klasycznych, nawet nieco surowych wnętrz. W przypadku takiej aranżacji najlepiej zdecydować się na zamknięcie obrazów czy grafik w ramkach o takich samych wymiarach, kolorach i grubości ram. Zawieszone obok się stworzą geometryczną, harmonijną całość. Takie ramki możemy zawiesić w jednej kolumnie wzdłuż całej ściany lub kilku kolumnach, tworząc większą galerię. Innym rozwiązaniem jest zestawienie obok siebie ramek dużych z małymi – w taki sposób, że mniejsze ramki znajdujące się nad, pod lub obok dużej mają łącznie taką samą szerokość lub długość jak ona. Nie wychodzą więc poza jej obrys, co tworzy uporządkowaną kompozycję.

ARTYSTYCZNY MISZ-MASZ

Obrazy można też zgrupować na ścianie niemalże przypadkowo. To bardzo modny i niezwykle prosty sposób aranżacji z użyciem obrazów. Polega ona na zestawieniu obok siebie ram o zróżnicowanych wymiarach, kształtach, kolorach a nawet stylistyce. Nie trzeba się martwić, aby wszystko wisiało w jednej linii. Ciekawy efekt dekoratorski otrzymuje się również zawieszając na ścianie nie tylko różne ramki, ale i zróżnicowane obrazy – można w ten sposób stworzyć barwną galerię składającą się ze współczesnych zdjęć rodzinnych, czarno-białych, dawnych fotografii, ulubionych grafik, rysunków dzieci, plakatów czy wykonanych ołówkiem szkiców. Rozwiązanie to pozwoli zaaranżować swoją własną ścianę marzeń, wspomnień czy inspiracji. Taki obrazowy chaos może być tylko pozorny – zestawione obok siebie ramki o różnej stylistyce, rozmiarach i kształtach mogą bowiem tworzyć spójną całość i zamykać się w kształcie kwadratu czy prostokąta. W ten sposób stworzymy coś w rodzaju nieładu kontrolowanego.

Dodano: 30-11-2014
Uaktualniono: 21-08-2019