Niebanalna zazdrostka – pomysły na osłonę z klimatem

Opinii 0

Jeśli marzy Ci się niepowtarzalna osłona okna, pomyśl o zazdrostce – nie zaciemnia pomieszczenia i dodaje mu uroku. Można ją wykonać z różnych materiałów – nie tylko z tkanin.

OSŁONA Z TRADYCJĄ

Zazdrostka, nazywana też dyskretką, to krótka firanka zasłaniająca niewielką, zazwyczaj dolną część okna lub oszklonych drzwi. Od wieków chroni prywatność mieszkańców i tworzy delikatną barierę między domownikami, a światem zewnętrznym. Dzięki niej wścibscy sąsiedzi nie mogą zobaczyć co pani domu przygotowuje na obiad, ani kto jest w toalecie. Równocześnie nie zasłania widoku na otoczenie. Choć zazdrostka znajdzie zastosowanie i w innych pomieszczeniach, to przede wszystkim zdobi kuchnię i łazienkę. Godnie reprezentuje styl rustykalny – np. prowansalski. Z powodzeniem oswoi jednak i typowo nowoczesne wnętrze, dodając mu ciepła i przytulności. Zazdrostka będzie się też pięknie prezentować w większym oknie, wraz z innymi dekoracjami okiennymi. Połączyć ją można z firanką wykonaną z tego samego materiału lub skontrastować kolorystycznie, a nawet materiałowo z inną tkaniną.

 

MATERIAŁY NA ZAZDROSTKĘ

Wybór materiału zależy od własnych upodobań oraz wystroju wnętrza. Zasłonkę można uszyć z bawełny, żakardu, woalu, organdyny, gipiury. Przydatna może okazać się też tafta, batyst i tiul. Jeśli w skład tych materiałów wchodzą tworzywa sztuczne: nylon, poliester czy poliamid pięknie się układają i świetnie przepuszczają światło. Ponadto są wygodne w użyciu – łatwo się je pierze i prasuje. Charakteryzują się też większą trwałością niż naturalne tkaniny, które – choć piękne – szybko reagują na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak duża wilgotność powietrza i intensywne działanie promieni słonecznych. Materiały naturalne, między innymi bawełna, są za to odporne na wysokie temperatury i jeśli zechcemy odmiany, będziemy mogli zmienić ich kolor – wybielić lub przefarbować.

DOBÓR KOLORÓW I WZORÓW

Ponieważ zazdrostka w swojej tradycyjnej formie jest kojarzona ze stylem wiejskim, najczęściej wybieramy na nią materiał w naturalnej kolorystyce. Sprawdzone są różne odcienie bieli, beżów, przydymione pastele, błękity i zielenie. Mogą być w kolorze okien czy ścian, jak i kontrastować z nimi - powinny jednak współgrać kolorystycznie z innymi elementami wyposażenia. Równie bezpretensjonalne jak kolorystyka, powinny być też wzory zastosowanych materiałów. Sprawdzą się paski, kratki, motywy roślinne i niektóre zwierzęce np. ptaki czy motyle. Dobrym pomysłem na nadanie zazdrostce indywidualnego charakteru będzie własnoręczny haft lub co znacznie prostsze, doszycie efektownej koronki lub naszycie kolorowych aplikacji.

DOBRZE POWIESZONA

Tkaninę możesz zawiesić na najprostszym karniszu czy pręcie. Jeśli drewno futryny jest w dobrym stanie i nie będą stanowić dla Ciebie problemu drobne ślady po gwoździach czy pinezkach, warto abyś pomyślał o ich wykorzystaniu. Taką dekorację łatwo zdjąć i oczyścić, a także przenieść w inne miejsce. Inny sposób to przyszycie haczyków czy taśmy marszczącej u góry. Do wieszania lekkich materiałów idealne są kółka z żabkami. Wystarczy ustawić kółka na pręcie w jednakowych odstępach i złapać brzegi materiału dwiema brzegowymi żabkami. Środkowa żabka musi uchwycić środek tkaniny, po czym aż do zużycia wszystkich żabek należy środek każdej połowy łączyć z przypasowaną jej żabką. Kolorowe czy drewniane szczypce do bielizny również świetnie sprawdzą się w roli takich klamerek.

ZAZDROSTKA Z FOLII STATYCZNEJ

W małych oknach możemy zainstalować też proste zasłonki z folii statycznej. Są tanie, co zachęca do częstych zmian, w zależności od okazji czy nastroju domowników. Folię przyklejamy do okna, dzięki czemu parapet jest całkowicie odkryty i można go wykorzystać jako półkę. Folia przepuszcza światło w ciągu dnia, a wieczorem zasłania wnętrze intruzom. To, czy pozostanie ona gładka, ozdobiona rysunkiem czy wycięty zostanie w niej wzór, zależy od inwencji twórcy. Aby wykonać taką zazdrostkę, docinamy materiał na szerokość szyby i na jej odwrocie rysujemy wymarzony wzór. Jeśli chcemy uzyskać efekt witrażu, wycinamy ostrym nożykiem wybrany rysunek. Dokładnie umytą szybę spryskujemy wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, co umożliwi idealne ustawienie i wyrównanie folii. Przyklejamy ją do szyby poprzez zdjęcie od góry papieru ochronnego. Ewentualne pęcherzyki powietrza usuniemy gumowym wałkiem lub gąbką. Taka foliowa zazdrostka to idealny pomysł na przyozdobienie dziecięcego pokoju, zwłaszcza gdy zasłonkę wykona samodzielnie albo z pomocą rodzica, właściciel okna.

Dodano: 09-08-2013