Mieszkanie w stylu naturalnym. Dekoracje, które odmienią wnętrze

Opinii 0

Dekoracje wprowadzają osobisty klimat do mieszkań i domów. Dzięki nim aranżacja staje się pełna. W stylu naturalnym warto postawić na prawdziwe materiały i kolory ziemi. Dla wszystkich tych, którzy szukają wytchnienia i przytulności będzie idealnym rozwiązaniem. Podpowiadamy, jakie dodatki wybrać, aby natura na dobre zagościła w Waszych pomieszczeniach.

Jak odmienić wnętrze?

Wnętrze można odmienić na wiele sposobów, jednym z nich jest wprowadzenie dekoracji w danym stylu. Jeżeli mamy neutralną bazę - wystarczy kilka sztuczek, aby nadać pomieszczeniu nowy charakter. A możliwości jest naprawdę sporo. Każdy styl to paleta barw, materiałów i dekoracji, dzięki którym dom zamieni się w miejsce pełne wyjątkowego klimatu.

 

Oczywiście warto eksperymentować. Jeżeli lubimy lekkie meble, pastelowe kolory to prawdopodobnie styl skandynawski będzie tym odpowiednim. Z kolei gdy bliższe naszemu sercu są przestronne pomieszczenia z odkrytą cegłą i metalowymi elementami, zapewne styl loftowy będzie pierwszym wyborem. Szukając spokoju, naturalnych materiałów i prostoty, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę ku przyrodzie. Czym wyróżnia się styl naturalny? O tym poniżej.

Charakterystyka stylu naturalnego

Inspiracja naturą uwidacznia się we wnętrzach w kolorach, a także materiałach. W tym stylu dominują zielenie, brązy i beże. Meble natomiast sprawiają wrażenie lekkich, mają niewyszukany kształt i zawierają elementy w kolorze jasnego drewna albo w całości są z niego wykonane.

 

Styl naturalny nawiązuje do idei uważnego, niespiesznego funkcjonowania. Życie zgodne z ideą slow life jest pełne zdrowego dystansu oraz umiejętności priorytetyzowania zadań i obowiązków. Zachowanie zdrowego balansu pomiędzy czasem prywatnym a zawodowym to jedna z kluczowych zasad. Jeżeli umiemy to zrobić, zapewne odczujemy wewnętrzny spokój i przestaniemy sztucznie komplikować otaczający nas świat. 

Tego typu myślenie zostało przeniesione również do wnętrz. Minimalizm i przyjazna atmosfera to główne cechy stylu inspirowanego naturą.

 

Styl naturalny w dodatkach, najważniejsze cechy:

 

- paleta barw: zielenie w stonowanych odcieniach, neutralne, wyblakłe,

- materiały: naturalne, drewno - często dąb,

- wzornictwo: motywy roślinne,

- klimat: w zgodzie z naturą i ideą slow life,

- formy: proste, ale i okrągłe.

 

Warto pamiętać o tym, że prawdziwy klimat wnętrza tworzą dodatki. Jeżeli mamy bazę naszej aranżacji, powinniśmy ozdobić ją niebanalnymi, ale spójnymi dekoracjami. 

Jak ozdobić okna i podłogi w stylu naturalnym

Najlepiej jeżeli pomieszczenia będą przestronne i doświetlone dzięki dużym oknom. Widok powinien wdzierać się do środka. Jednak, jeśli nie mamy tego komfortu, nutkę stylu naturalnego wprowadzą także firany oraz zasłony, a raczej ich kolorystyka. Odcienie brązu, zieleni sprawdzą się doskonale. Ciekawym akcentem są również nadruki w kształcie liści czy innych motywów natury.

 1. Zasłona FOGGIA żółta 2. Zasłona ELEMA zielona 3. Zasłona ALMA żółta 4. Zasłona ELEMA brązowa 5. Zasłona lniana WASHED LINEN 

 

 

Podobnie wygląda kwestia podłóg, nawet jeżeli nie mamy na nich drewna, to warto postawić na dywany, które otulą nasze stopy każdego dnia. Dobrze sprawdzą się beże, brązy i szarości, czyli kolory ziemi i piasku.

 

1. Dywan shaggy EVO jasnoszary 2. Dywan shaggy EVO beżowy 3. Dywan shaggy EVO kawowy 4. Dywan shaggy EVO pastelowy róż 5. Skóra owcza FAUX biała 6. Skóra owcza FAUX beżowa 7. Skóra owcza FAUX szara

Dekoracje ścian w stylu naturalnym

W klimacie naturalnym będą różnej wielkości drewniane ramki. Ich kolorystyka powinna być oczywiście spójna z pozostałymi elementami wystroju. Możemy postawić również na kolor żółty. Słoneczny odcień bez wątpienia doda uroku wnętrzu i niezwykle je rozpogodzi. Poza tym warto zdecydować się na obrazy na płótnie przedstawiające np. pastelowe pejzaże lub grafiki z motywem roślinnym.

 

1. Ramka na zdjęcia MILO 2. Ramka na zdjęcia MILO 3. Ramka na zdjęcia POP 4. Kanwa NIEBO 

Co na półkę w stylu naturalnym

W ostatnim kroku aranżacji wnętrza warto przejść od ogółu do szczegółu, czyli pomyśleć o  wszelkiego rodzaju drobiazgach. Świetnie sprawdzą się świece, a także ażurowe, lekkie lampiony. Dzięki nim wieczorami wnętrze nabierze wyjątkowego klimatu. Wszechobecny w tym stylu kolor zielony warto dodać w tej najprawdziwszej postaci, czyli ozdobić wnętrze kwiatami.

1. Ramka na zdjęcia NATURAL WOOD 2. Świeca zapachowa w szkle NATURE 3. Latarenka bambusowa 4. Latarenka brązowa

Styl naturalny, dla kogo

Mieszkanie w stylu naturalnym, czy nawet jedynie salon lub łazienka będzie cudownym miejscem, w którym można odetchnąć. Chaos cywilizowanego świata zostanie poskromiony przez naturę. Każdy, kto ceni sobie spokój i kojącą moc przyrody poczuje się dobrze w tego typu wnętrzach. Styl ten oczywiście można łączyć z innymi, szczególnie ze skandynawskim czy z elementami ze stylu romantycznego.

Dodano: 12-02-2020
Uaktualniono: 14-04-2020