Mech chrobotek - idealna ozdoba do dekoracji DIY. Sprawdź!

Opinii 1

 obrazy z mchu zawieszone w salonie

 

Ozdobny mech na dobre zagościł w aranżacjach wnętrz - nic dziwnego, jego naturalny wdzięk dodaje wiele uroku. Jeżeli szukasz niebanalnej ozdoby, a jednocześnie nie chcesz ozdabiać mchem całej ściany, dowiedz się, jak szybko i łatwo możesz zrobić własny, zielony obraz. Podpowiadamy!

Obraz z mchu - jakich produktów i narzędzi potrzebujesz

Aby wszystko przebiegało sprawnie, warto przygotować niezbędne narzędzia i oczywiście sam mech przed rozpoczęciem pracy. Poniżej lista  niezbędnych elementów:

 

- specjalna ramka z lakierowanymi bokami i dostosowanym do tego typu prac okienkiem,

- mech reniferowy (inaczej mech chrobotek), im większa ramka, tym więcej będziesz go potrzebować (mała - ok. 180 g, dużą - ok. 840 g, trójdzielna ok. 450 g),

- kora lub inne dodatki do dekoracji obrazu,

- pistolet do kleju na gorąco i kilka lasek kleju,

- rękawiczki (mech brudzi ręce),

- ręcznik papierowy i patyczek do dociskania mchu,

- folia do zabezpieczenia powierzchni podczas pracy.

 
narzędzia potrzebne do wykonania obrazu z mchu

Zielony obraz z mchu - krok po kroku

Wymyśl projekt

mech układany w ramce

 

Pracę warto zacząć od przygotowania projektu. Rozłóż folię i wszystkie elementy, a następnie bez użycia kleju ułóż w ramce różne kompozycje z mchu. Zrób zdjęcia, aby bez problemu odtworzyć właściwy układ. Im więcej kompozycji wymyślisz, tym większa szansa, że znajdzie się wśród nich ta idealna.

 

Przytnij mech do odpowiedniej długości

mech do układania w ramce z miarką

 

Mech chrobotek należy przyciąć w ponad połowie jego wysokości. Górna, dekoracyjna część musi mieć wymiary od ok. 2,5 do 4 cm. 

 

Zaznacz miejsca klejenia

ramka i dłoń trzymająca ołówek

Zaznaczenie na ramce miejsc klejenia to dodatkowe ułatwienie. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu należy starannie oczyścić jej powierzchnię.

 

Przyklej większe elementy 

 

dłoń przyklejająca korę do ramki

 

Przyklejanie zacznij od większych elementów np. kory lub gałązki. Ze względu na to, że są cięższe niż mech - użyj większej ilości kleju. Następnie odczekaj chwilę i upewnij się, że żadna z ozdób nie wymaga doklejenia. 

 

Przyklej mech

Przyklejanie mchu do ramki

W ostatnim kroku do kory lub innych, wybranych przez Ciebie elementów, doklej mech. Zacznij od przestrzeni wokół dodatków i kieruj się ku krawędziom. Klej nakładaj stopniowo, a do przytwierdzenia mchu użyj patyczka, dzięki któremu zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Klej jest gorący, więc łatwo się poparzyć. Mech chrobotek należy układać gęsto, aby nie było widocznych prześwitów. 

 

Na koniec warto sprawdzić, czy wszystkie elementy są dobrze doklejone. Jeżeli tak, obraz z mchem chrobotkiem jest gotowy! 

 

Mech - jak go pielęgnować?

Obrazy z mchu nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji.

 

Zawieś je w dowolnym miejscu w domu lub biurze. Tego typu kompozycje są idealnym wyznacznikiem poziomu wilgotności pomieszczenia, w którym się znajdują. Niedobór wilgotności powoduje, że mech staje się suchy i twardy, a powinien być cały czas miękki i sprężysty, jak w momencie przyklejania.

 

Jeśli zrobi się twardy, możesz zabrać go do łazienki i pozostawić na jakiś czas lub ewentualnie kilka razy delikatnie zrosić spryskiwaczem.

 

 

Opracowanie: 4Flower dla Leroy Merlin Polska
Dodano: 21-08-2020
Uaktualniono: 11-01-2021