Kształt okna a wybór osłony okiennej

Opinii 0

W domach i mieszkaniach dominują przeważnie okna prostokątne, które można zasłaniać na wiele sposobów. Znacznie większy problem pojawia się, gdy trzeba osłonić okna o nietypowym kształcie np. trójkątne, rozetowe czy łukowe. Jak sobie z tym poradzić?

SPOSOBY PRZESŁANIANIA

Okna o nietypowym kształcie są ozdobą zarówno elewacji, jak i wnętrz domu. Ich uroda warta jest wyeksponowania, dlatego najlepiej zrezygnować z ich przesłaniania. Niekiedy jest ono jednak konieczne, np. gdy okno jest usytuowane w łazience lub w pokoju, gdzie ma wystawę południową czy zachodnią. Warto wówczas zastosować takie środki, które nie zagubią urody kształtu okna, a wręcz przeciwnie - podkreślą ją. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie przesłon, które będą pełnić funkcję nieagresywnego tła dla okna, a równocześnie ochronią nas przed wścibskim okiem sąsiada czy przechodnia i nadmiarem światła.

PODĄŻAJĄC ZA KSZTAŁTEM

Kształt okna najlepiej podkreśli pomysłowo zawieszona przesłona, która będzie dopasowana do jego formy. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią tkaninę. Do okien okrągłych oraz łukowych najbardziej pasują delikatne firanki: bawełniane muśliny, cienkie organdyny czy zwiewne praktyczne tkaniny poliestrowe. Warto pokusić się o niebanalną kolorystykę i wzór np. na całej płaszczyźnie tkaniny – będą ciekawsze niż gładkie. Można je marszczyć i (najlepiej do tego celu wykorzystać szeroką taśmę drapującą) układać w zwiewne kompozycje. Do aranżacji, zwłaszcza przy oknach łukowych, warto wykorzystać także ozdobne haki, chwosty i podwiązki podtrzymujące przesłonę i poszerzające możliwości aranżacyjne. Równie istotny jest sposób zawieszenia tkaniny. Lepiej nie stosować typowych karniszy ściennych. Najlepiej, by karnisz podążał za kształtem okna. Na zamówienie można wykonać wygięty w łuk karnisz rurkowy ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub aluminium. Jest to jednak inwestycja dość kosztowna. Można też zastosować karnisz linkowy. Jest to cienka chromowana linka o średnicy 2 mm i długości do 5 m, zaopatrzona w uchwyty do mocowania. Doskonale poradzi sobie ona z utrzymaniem ciężaru lekkich firanek. Nad oknem trójkątnym karnisz może się składać z dwóch drążków zawieszonych równolegle nad górnymi krawędziami okna.

DYSKRETNE TŁO

Innym sposobem na zasłanianie okien o efektownych kształtach jest wtopienie przesłony w ścianę i korzystanie z niej tylko wieczorem lub gdy chcemy zapewnić sobie intymność. Zsunięta w bok lub do góry oraz zintegrowana z płaszczyzną ściany nie będzie zaburzała kompozycji okna i zasłaniała jego charakterystycznego kształtu. W tego typy realizacjach lepiej użyć karnisza sufitowego i zamocować go na całej długości ściany – będzie mniej rzucał się w oczy. Jako przesłonę warto wybrać tkaninę w kolorystyce zbliżonej do koloru ścian, tak by wtopiła się ona w ich płaszczyznę. Można też zastosować wertikale – chociaż tego typu przesłony nie pasują do wielu aranżacji. Ciekawą propozycją jest zastosowanie paneli przesuwnych czyli pasów tkanin naciągniętych na listwy obciążające, które można za siebie przesuwać. Dobrym rozwiązaniem jest też przesłonięcie okna zasłoną podwieszoną, powinna być ona nieco szersza niż okno. Można regulować jej wysokość. Dobrze sprawdzi się w tej roli roleta rzymska, którą najczęściej trzeba uszyć, chociaż dostępne są także rolety gotowe. Innym rozwiązaniem są także pasujące do wielu aranżacji drewniane żaluzje dostępne w wielu szerokościach i długościach.