Koloroterapia

Opinii 13

Lecznicze właściwości kolorów i zasady ich stosowania odkryto już w starożytności. Kierujmy się tymi wskazówkami przy projektowaniu naszego mieszkania. Właściwy dobór kolorów pomoże nam przemienić dom w prawdziwą oazę spokoju i bezpieczeństwa.

Wstęp.

 

Wrażenie poszczególnych barw jest zależne od długości fali promieniowania elektromagnetycznego, emitowanej energii oraz częstotliwości drgań i wibracji. Z tego względu ludzki organizm reaguje inaczej na każdy rozpoznany kolor. W odpowiedzi na to zjawisko w naszym ciele zachodzą procesy chemiczne wpływające na nasze zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną. Mając na uwadze siłę oddziaływania koloru, otaczajmy się barwami, które wpływają na dobre samopoczucie.


 

Lecznicze właściwości kolorów i zasady ich stosowania odkryto już w starożytności. Kierujmy się tymi wskazówkami przy projektowaniu naszego mieszkania. Właściwy dobór kolorów pomoże nam przemienić dom w prawdziwą oazę spokoju i bezpieczeństwa.

Barwa czerwona.

Kolor czerwony symbolizuje piękno, miłość, ogień, szczęście i pasję. Najmocniej oddziałuje na naszą psychikę, zmysły i wyobraźnię. Pomaga walczyć z melancholią i depresją. Wpływa pobudzająco na organizm: podnosi ciśnienie krwi, przyśpiesza bicie serca, stymuluje pracę mózgu. Czerwień jest zbyt intensywnym kolorem, by wypełnić nim całe wnętrze. Przebywanie w czerwonym pokoju może szybko zmęczyć i zacznie irytować. Może powodować nawet zachowania agresywne.

Wskazane są jednak czerwone akcenty, które ogrzeją pomieszczenie i napełnią je pozytywną energią. Poleca się umieścić czerwone elementy w pokoju przeznaczonym do pracy. W tym przypadku wybierajmy bardziej stonowane odcienie.

 

Barwa żółta.

Kolor żółty jest tożsamy z radością, energią, optymizmem. Ma właściwości pobudzające. Dobrze wpływa na koncentrację i pamięć. Rozjaśni i ociepli mało nasłonecznione pomieszczenie, sprawiając, że będzie bardziej przytulne. Nie tylko poprawia samopoczucie, wzmaga także apetyt i łagodzi dolegliwości układu trawiennego. Świetnie nadaje się do kuchni i jadalni.

 

 

Barwa pomarańczowa.

Kolor pomarańczowy powstał po zmieszaniu barw ciepłych: żółtej i czerwonej, ma więc podobne do nich właściwości, choć w innych natężeniu. Pobudza do aktywności intelektualnej i fizycznej tak jak kolor czerwony. Podobnie jak barwa żółta reguluje proces trawienia, wzmacnia uczucie głodu oraz wspomaga przemianę materii. Kolor pomarańczowy poprawia nastrój i pomaga osiągnąć równowagę emocjonalną.

 

 

Barwa zielona.

Zielony jest kolorem natury, harmonii i nadziei. Ma bardzo korzystny wpływ na nasz układ nerwowy. Pomaga się wyciszyć i odprężyć. Łagodzi stres, obniża ciśnienie krwi i reguluje krążenie. Pozwala nam osiągną nam pełną równowagę organizmu w sferze fizycznej i emocjonalnej, co objawia się w pełnym optymizmu i otwartości stosunku do świata. Kolor zielony nie tylko świetnie sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku. Dobrze służy osobom uczącym się i pracującym. Wzmaga koncentrację i stymuluje pamięć.

Barwa niebieska.

Kolor wody i nieba wprowadza do naszego mieszkania powiew chłodu i świeżości. Doskonale uspokaja i rozładowuje napięcia związane ze stresem. Przeciwdziała nadciśnieniu. Jest lekiem na bezsenność, dlatego warto zastosować ten kolor w sypialni. "Higieniczny" kolor polecany jest również do łazienek. Potęguje wrażenie czystości i porządku. Niebieski wpływa na nasza percepcje przestrzeni, powiększa optycznie wnętrze. Polecany jest do pomieszczeń przeznaczonych do pracy, zwłaszcza na komputerze. Spojrzenie w błękit daje ulgę naszym oczom i odświeża umysł. Niebieski symbolizuje kreatywność i inspirację.

Barwa fioletowa.

Barwa fioletowa wiąże się ze sferą duchową człowieka. Znakomicie uspokaja. Łagodzi bole głowy i migreny. W otoczeniu ciepłych, pastelowych, lawendowych odcieni fioletu czujemy się dobrze i bezpiecznie. Oczyszcza i wzmacnia organizm. Fiolet pomoże się nam zregenerować po ciężkim dniu w pracy, przywracając harmonię umysłu i ciała.

Barwa brązowa.

Kolor brązowy powstaje przez zmieszanie mało intensywnych barwników: czerwonego z zielonym, pomarańczowego z niebieskim lub żółtego z fioletem. Jest kolorem ciepłym, kojarzącym się z ziemią i naturą. Odpowiada osobom lubiącym stabilizację, powagę i spokój. Ciemny brąz znacznie zmniejszy pokój a przy złym oświetleniu może wpadać w czerń, dlatego nie malujmy całego wnętrza w tym kolorze. Stosowany w nadmiarze może powodować smutek. Zwolennicy brązów to często osoby skryte, o niskiej samoocenie. Rozbielony brąz i beż pasuje do wszystkich pomieszczeń w naszym domu. "Leniwy" i neutralny kolor potrzebuje jednak mocniejszych dodatków.

Barwa szara.

Nadmiar koloru szarego w naszym otoczeniu otępia i odbiera energię. Pozwala się wyciszyć, aczkolwiek może powodować wrażenie wyobcowania. Upodobanie do koloru szarego wyraża brak pewności siebie i dystans do świata. Szarość jest brakiem koloru, co może prowadzić do depresji. Szare elementy i dodatki nadają wnętrzom nowoczesny styl, jednak powinniśmy je łączyć z żywymi barwami.

 

Barwa czarna.

W kulturze europejskiej czerń związana jest z tajemnicą, magią czy śmiercią. Głównie symbolizuje wartości negatywne. Czarny kolor według praktyk okultystycznych jest związany ze złem i zniszczeniem. Nie ma pozytywnego wpływu na ludzi, absorbuje ich energię. Czerń izoluje od świata. Oznacza tęsknotę za miłością. Wyraża bezkompromisowość i egocentryzm. Czarny jest także kolorem elegancji, wyrafinowania i luksusu. Nada wnętrzom aurę tajemniczości i dramatyzmu, oczywiście dawkowany w umiarkowanych ilościach.

Barwa biała.

Biel do niedawna królowała w polskich domach. Wprowadza świeżość i czystość, rozświetla, powiększa przestrzeń. Działa tonującą i wzmacniająco. Przeciwnicy białych ścian rezygnują z tego koloru ze względu na jego sterylność i chłód.