Kinkiety - rodzaje, jak je dobierać do wnętrza

Opinii 4

Światło sączące się ze ściany jest zazwyczaj dyskretne – nie razi w oczy i nie męczy. Zawdzięcza to swoim oprawom, czyli kinkietom. Podążają one za wzornictwem lamp wiszących, żyrandoli i plafonier. Wybór kinkietów jest bardzo duży i zawsze można dobrać odpowiednie do stylu i charakteru wnętrza.

W WIELU ROLACH

Kinkiet to oprawy montowane na ścianach. Światło, które się zza nich sączy nie jest agresywne. W pomieszczeniach, które wymagają kilku rodzajów oświetlenia kinkiety występują w roli oświetlenia wspomagającego lub dekoracyjnego. Doskonale sprawdzają się także tam, gdzie brak miejsca na duże oprawy, a także w miejscach gdzie wystarczy bardziej dyskretne światło np. w ciągach komunikacyjnych – w korytarzach i na klatce schodowej bywają jedynymi oprawami świetlnymi. Kinkiety sprawdzają się także jako oświetlenie kierunkowe np. nad łóżkiem, gdzie wykorzystuje się je w roli lampek nocnych czy jako oświetlenie lustra w łazience. Równie często oprawy kinkietowe są wykorzystywane jako dyskretne oświetlenie dekoracyjne - stosuje się je do podświetlenia obrazów, mebli, szkła dekoracyjnego. Chętnie wykorzystuje się je także do podkreślania urody detali architektonicznych np. nisz i wnęk czy ścian łukowych.

JAKIE ŚWIATŁO?

Oprawy kinkietowe mogą być nieprzezroczyste lub przejrzyste. Mogą kierować światło w górę - na ścianę powyżej oprawy i sufit lub w dół – na ścianę poniżej oprawy i posadzkę. Jeśli klosz oprawy kinkietowej jest otwarty wnętrze zyskuje dodatkowo światło odbite od płaszczyzny sufitu lub posadzki. Gdy klosz jest zamknięty – oprawa przypomina wówczas powieszoną na ścianie plafonierę - światło sączące się zza niej jest bardziej dyskretne. Mniej agresywne będzie także światło wydobywające się z opraw nieprzezroczystych. Potrafią one stworzyć miły nastrój relaksu. Niezależnie od stopnia przezroczystości opraw kinkietowych, warto je podłączyć do ściemniacza.

BOGACTWO FORM

Kinkiety przyjmują różne kształty, które często są uzupełnieniem wzorów opraw wiszących – oprawy z jednej linii stylistycznej są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem gwarantującym spójną kompozycję świetlną we wnętrzu. Można więc spotkać kinkiety z ramionami powtarzającymi wzór ramion żyrandola. Dużą grupę tworzą kinkiety w dość neutralnej stylistyce w kształcie muszli, półmis, prostopadłościanów ściśle przylegających do ścian.

PONADCZASOWA TRADYCJA

Wzornictwo kinkietów inspiruje się tradycyjnymi kształtami, nawiązującymi do dawnych epok. Dużą grupę tworzą tu kinkiety z jednym lub dwoma ramionami wygiętymi w łuk i wychodzącymi z podstawy, która przybiera różnorodny kształt. Może być okrągła, prostokątna, eliptyczna, z dodatkowymi zdobieniami w postaci motywów roślinnych. Tworzywem na tego typu kinkiety jest przeważnie metal (stal, aluminium lub mosiądz), który jest np. malowany, chromowany, oksydowany. Abażury w tego typu oprawach są często wykonane z mrożonego, mlecznego, witrażowego lub kolorowego szkła. Do wnętrz rustykalnych często wybiera się kinkiety w podobnej stylistyce, wykonane z drewna bywają celowo postarzane i delikatnie przecierane. Pasują do nich bezpretensjonalne abażury materiałowe lub zrobione ze wzmocnionego papieru. Często są one w komplecie z lampą, jeśli nie, warto przyjrzeć się aranżacji w sklepie, która może być dobrą podpowiedzią.

W STRONĘ NOWOCZESNOŚCI

Wielu zwolenników ma oszczędne w formie nowoczesne kinkiety. Są one bardzo proste, często inspirowane oświetleniem biurowym czy industrialnym. Liczną grupę tworzą różnego rodzaju reflektorki, często montowane na stalowych prostych ramionach, które np. można wyginać i ustawiać pod dowolnym kątem. Inna grupa to kinkiety o geometrycznych kształtach np. szerokiego prostopadłościanu. Wykonane z drewna i przesłonięte mlecznym szkłem będą stanowić wtopione w ścianę, dyskretne źródło światła. Tego typu kinkiet ze względu na swoją neutralną formę sprawdzi się w każdej aranżacji.

DLA DZIECI

Oświetlenie kinkietem dziecięcego łóżka to bardzo praktyczne rozwiązanie. Montując nad łóżkiem dyskretne światło, dajemy dziecku poczucie bezpieczeństwa. Mamy też gwarancję, że obudzone w nocy, nie zrzuci kinkietu, jak jest to możliwe przy lampce stołowej. Kinkiety przeznaczone dla dzieci nawiązują do ulubionych przez maluchy motywów z bajek, wyróżniają się też radosną kolorystyką.

Dodano: 07-08-2013